Jaką antenę satelitarną wybrać

Telewizja satelitarna FORUM. Kompendium wiedzy o TV SAT
Awatar użytkownika
Harti
Admin
Admin
Posty: 9758
Rejestracja: 11 lut 2009, 21:23
Lokalizacja: Rybnik (18.5E/50.1N)
Podziękował: 135 razy
Dostał Podziękowań: 579 razy
Kontakt:

Jaką antenę satelitarną wybrać

#1

Post autor: Harti » 14 lut 2009, 21:14

Temat szczególnie przydatny dla osób, które zamierzają nabyć antenę sat, a nie mogą się zdecydować, którą wybrać.
Wielu userów często pyta na forach, jak wielki talerz zakupić, który jest najlepszy i z jakiego materiału. Postaram się w miarę możliwości opisać tutaj wszystkie anteny, które można zakupić w Polsce.


1. To i owo o antenach.
Anteny satelitarne dzielimy na offsetowe i paraboliczne. Te drugie są dzis mało popularne, więc w zasadzie wybór ograniczyć można tylko do anten offsetowych.
Anteny produkuje się ze stali i aluminium. Od niedawna dostępne są także anteny epoksydowe.

1. Stalowe.
Najbardziej popularne i najtańsze są anteny stalowe, głównie w wymiarach od 55cm do 100cm. Tych anten najwięcej można zobaczyć na naszych domach. Zawieszenie w większosci AE (azymut-elewacja) czyli sztywne na jedną satelitę, zeza lub pod obrotnicę. Anteny te są dosyć dobrze zabezpieczone przed korozją, jednak trzeba się liczyć z tym, że rdza kiedyś się pojawi i talerz trzeba będzie pomalować. Nie polecam zakupów w hipermarketach, widziałem już pierwsze efekty po 3 miesiącach użytkowania.


2. Aluminiowe.
Anteny aluminiowe są droższe od stalowych, za to nie zardzewieją i są lżejsze. Wymiary - od 80cm do 180cm. Anteny te posiadaja zawieszenie AE lub PM( polarmount pod siłownik), są jednak delikatne, więc trzeba uważać na lustro anteny przy transporcie i montażu. Anteny aluminiowe popularne są w Polsce dzięki firmie Mabo.

3. Epoksydowe.
Anteny epoksydowe stały się ostatnio bardzo popularne. W Polsce produkuje je firma Laminas. Są to bardzo lekkie,i mocne i odporne na uderzenia (nadają się do transportu) anteny z włókna szklanego. Wymiary tych anten - od 80cm do 300cm.
Zawieszenie: azymut-elewacja, polarmount i bardzo rzadko spotykane HH-mount pod dwa siłowniki. Ze względu na wielkość i mały ciężar, przy montażu trzeba zwrócić uwagę na dobre zamocowanie takiej anteny.

2. Optymalny rozmiar anteny do danego zestawu.

Podstawowa zasada jest prosta - czym wieksza antena, tym lepsza. Oczywiście, wszystko ma swoje granice. Dużo zależy od tego, co chcemy ogladać i jaki zestaw będziemy montować, czy będzie to stacjonarny czy z konwerterami dodatkowymi lub zestaw obrotowy.
Jesli mamy odpowiednio dużo miejsca i trochę więcej pieniędzy, lepiej kupić większy talerz. Dzięki temu podczas opadów deszczu lub śniegu będziemy mieć zapas sygnału i odbiór będzie bardziej stabilny. Wielkość anteny do danego zestawu powinna wyglądac mniej więcej tak:


1. Antena stacjonarna na Astrę lub Hot Birda.
Najczęściej stosowane wielkości to od 55cm do 85cm. Oczywiście, prawie wszystkie to anteny stalowe, często z napisami byłej Wizji tv lub Cyfry+. Z tego przedziału bardzo dobre anteny produkuje firma Corab z Olsztyna - 70cm i firma Golden Interstar - 60cm, 80cm.

2. Antena z jednym lub większa ilością konwerterów zezujących.
Antena najlepiej z przedziału od 80cm do nawet 105cm lub więcej. Wszystko zależy od tego, ile konwerterów będziemy chcieli zamontować. Jeśli tylko dwa, to najlepszym rozwiązaniem będzie antena 85cm + konwerter monoblock. Jeśli chcemy zamontować więcej niż dwa konwertery, lepiej kupić antenę minimum 90cm. Tutaj mamy już do wyboru anteny stalowe epoksydowe i aluminiowe. Godne uwagi to: Corab90cm, Triax 88cm, Triax 110cm. Przy antenie stacjonarnej z paroma konwerterami warto też przejrzeć ofertę anten wieloogniskowych, eliptyczna typu multifocus, czy też ofertę anten Wavefrontier z subreflektorem, do której można zamontować nawet 16 konwerterów.

3. Antena obrotowa (pod obrotnicę AE).
Tutaj trzeba poszukać anteny z przedziału 80cm do 120cm. Obrotnica jest dobrym rozwiązaniem, ale nie można na niej powiesić ciężkich anten stalowych. Godne uwagi są duże i lekkie anteny z epoksydu, np. Laminas 100cm 120cm lub 130cm, anteny aluminiowe Mabo 85cm, 105cm lub 115cm.
Nowością w Polsce jest obrotnica Jeager na której można zamontować duże anteny nawet 180cm, jednak jest to drogi sprzęt głownie dla pasjonatów tv-sat

4. Antena obrotowa z polarmountem (pod siłownik).
Wybór wielkości jest anteny dosyć duży, bo z zakresu praktycznie od 85cm wzwyż. Mając odpowiednie zawieszenie, możemy kupić antenę nawet ok. 3metrów, bo odpowiedni siłownik poradzi sobie z każdą. Z anten przystosowanych do pracy z siłownikiem najmniejsza to Mabo 85cm, a najbardziej popularne w Polsce to: Mabo 105cm i 115cm. Z większych anten Mabo 125cm lub 185cm - wszystkie aluminiowe. Z epoksydowych wybór też duży - 100cm, 120cm, 130cm,150cm,180cm, 270cm. Z tańszych anten pozostają nam stalowe Mabo 100cm i 110cm.

To mniej więcej wszystko w tym temacie. Dokładny opis wszystkich anten dostępnych w Polsce wraz z parametrami zamieszczam poniżej.

3. Producenci anten dostępnych w Polsce.

Corab - Polska firma z Olsztyna

Obrazek
Firma Corab istnieje od 1991 roku i od początku swojej działalności zajmuje się techniką satelitarną, wytwarzając najwyższej jakości anteny satelitarne. Jest niekwestionowanym liderem na rynkach pólnocno-wschodniej części polski. Współpracuje też z firmami z wielu krajów europejskich, m.in. z Czech, Francji, Niemiec, Słowacji, Węgier i Wielkiej Brytanii.
Anteny:
68cm stalowa, zawieszenie AE, zysk/gain 35,8dB - wersja perforowana (siatka) lub z pełnej blachy
70cm stalowa, zawieszenie AE, zysk/gain 36.15dB - szara i biała
90cm stalowa, zawieszenie AE, zysk/gain 39.0dB - szara lub biała (dobra do zeza)
90cm aluminiowa, zawieszenie AE zysk/gain 39.0dB - lżejsza (dobra do zeza)
Wszystkie te anteny mają specjalną chropowatą teksturę i malowane są farbą poliestrową.

Mabo: Adolf Bogacki - polska firma ze Szczecina

Obrazek
Firma istnieje od 1967 roku i w zasadzie produkuje nie tylko anteny, ale również konstrukcje stalowe, nośne, słupy itp. Mimo tylu produktów, anteny satelitarne są jednymi z najlepszych w Europie. Mniejsze anteny produkowane są ze stali a wieksze z aluminium. Prawie wszystkie posiadają zawieszenia typu AE i PM. W Polsce te anteny najczęściej kupowane są do zestawu z siłownikiem lub obrotnicą.
Anteny offsetowe:
65cm stalowa,zawieszenie AE, zysk/gain 37.6dB - waga 3.65kg
65cm aluminiowa, zawieszenie AE, zysk/gain 37.6dB - waga 3.20kg
85cm stalowa, zawieszenie AE, PM, zysk/gain 38.8dB - (dobra do zeza)
85cm aluminiowa, zawieszenie AE, PM, zysk/gain 38.8 - (najmniejsza antena pod siłownik)
100cm stalowa, zawieszenie AE, PM, zysk/gain 40.4dB
105cm aluminiowa, zawieszenie AE, PM, zysk/gain 41.0dB - bardzo popularna antena w Polsce
110cm stalowa, zawieszenie AE, PM, zysk/gain 41.7dB - tania antena, dosyć ciężka.
115cm aluminiowa, zawieszenie AE PM, zysk/gain 42.0dB - bardzo popularna antena w Polsce
125cm aluminiowa, zawieszenie AE, PM, zysk/gain 42.4dB - dosyć duża antena
185cm aluminiowa, zawieszenie AE, PM, zysk/gain 44.5dB - najwieksza antena aluminiowa w Polsce, stosowana czasami do odbioru pasma C

Polska firma Laminas

Obrazek
"LAMINAS" sp z o.o. powstała w lutym 2000 roku w wyniku połączenia założonej w 1992 roku firmy "LAMINAS" S.C. i Oddziału Produkcji Anten Satelitarnych Z.H.U. "OTIS".
Firma produkuje tylko i wyłącznie lekkie anteny z włókna szklanego. Jest producentem największych anten offsetowych w Polsce o rozmiarach nawet 300cm.

Anteny (wszystkie z epoxydu):
80cm, zawieszenie AE
100cm, zawieszenie AE
110cm, zawieszenie AE
120cm, zawieszenie AE, PM(podgrzewana)
150cm, zawieszenie AE, PM
200cm, zawieszenie AE, PM, HH zysk/gain 44.5dB (podgrzewana)
270cm, zawieszenie AE, PM, HH zysk/gain 47,2 (składana z dwóch cześci, podgrzewana, na zamówienie)
300cm, zawieszenie AE, HH zysk/gain 48.4dB (składana z dwóch części,podgrzewana, na zamówienie)


Dunskie anteny Triax

Obrazek
Firma produkuje tylko anteny stalowe. Łatwo je rozpoznać po składanym wysięgniku konwertera i napisie na czaszy - Triax. Coraz częściej spotykane w polskich sklepach i hurtowniach.

Anteny (wszystkie stalowe):

55cm, zawieszenie AE, zysk/gain 34.2dB
64cm, zawieszenie AE, zysk/gain 35.8dB
78cm, zawieszenie AE, zysk/gain 37.1dB
88cm, zawieszenie AE, zysk/gain 38,8dB (dobra na zeza)
110cm, zawieszenie AE, zysk/gain 40.1dB (posiada uchwyt multifeed na wiele konwerterów)


Anteny Viper (Famaval) - Portugalia

Obrazek
Anteny portugalskiej firmy w Polsce można znaleźć pod nazwą Viper. Wszystkie anteny są robione ze stali, ale mają swoje droższe aluminiowe odpowiedniki. Rzecz, która cechuje te anteny, to różne rodzaje zawieszenia AE. Praktycznie każda antena posiada dwa lub więcej typów zawieszenia różniące się sztywnością, ilością elementów i rodzajem materiału. Choć asortyment firmy jest dużo większy ( rozmiary od 45cm do 130cm), w Polsce można kupić tylko sześć wielkości.

Anteny (wszystkie stalowe):
60cm, zawieszenie AE zysk/gain 35.1dB (3 typy zawieszeń)
65cm, zawieszenie AE, zysk/gain 36.1dB (3 typy zawieszeń)
80cm, zawieszenie AE,zysk/gain 37.65dB (4 typy zawieszeń)
85cm, ,zawieszenie AE,zysk/gain 38.25dB (4 typy zawieszeń)
100cm, zawieszenie AE, zysk/gain 39.5dB (2 typy zawieszeń)
110cm, zawieszenie AE, zysk/gain 40.8dB (2 typy zawieszeń)

Anteny Globo - Turcja

Obrazek
Dostawcą tureckich anten jest Karobudak(tr)Globo. W Polsce można kupić cztery wielkości tych anten, wszystkie stalowe i malowane farbą proszkową.
Anteny (wszystkie stalowe):
57cm, zawieszenie AE, zysk/gain 35.1dB (najmniejsza z anten)
80cm, zawieszenie AE, zysk/gain38.7dB
100cm, zawieszenie AE, zysk/gain 39.5dB (dobra do zeza)
110cm, zawieszenie AE zysk/gain 41.8dB (zalecana na dwa lub więcej konwerterów zezujących)

Anteny toroidalne Wavefrontier - Korea

Obrazek
Anteny terroidalne w Polsce pojawiły sie dość niedawno. Idealne rozwiązanie dla osób które nie chcą montowaćc obrotnicy lub siłownika. Niestety, na dzień dzisiejszy taka antena to dosyć droga zabawka - ok 600zł. Antena składa sie z dwóch reflektorów głównego - większego, i subreflektora - mniejszego.
Anteny stalowe:
T55cm, zawieszenie AE, zysk/gain 35.7dB (mniejsza)
T90cm, zawieszenie AE, zysk/gain 39.7dB

Antena Flat-1 płaska
Nowość na Polskim rynku pod marką Maximum.

Obrazek
Antena płaska z wbudowanym konwerterem twin - do zastosowania w miejscach gdzie nie można zainstalować tradycyjnej anteny, antena dobrej jakości pozwalająca odbierać kanały SD i HD min. z hotbirda.
Wzmocnienie 32,5dBi, przy konwerterze 0,9dB

Anteny romboidalne

Obrazek

Włoska antena firmy Fracarro - Penta85 - romboidalna antena 85cm , do odbioru wiązek satelitów np. Astra i Hot

-------------------------------------------------------
Anteny paraboliczne

Na koniec jeszcze dwa słowa na temat anten parabolicznych. Różnią się od offsetu tym, iż patrzą prosto na satelitę, czyli są skierowane bardziej w górę, a konwerter mocowany jest centralnie. Ma to swoje małe wady! Przede wszystkim konwerter przysłania trochę sygnał z satelity, co objawia się minimalnie mniejszym zyskiem. Czyli np. antena paraboliczna 120cm ma takie same parametry jak offsetowa 110cm. Dotyczy to jednak tylko małych anten, i przy wielkości 180cm cień ten praktycznie nie ma już znaczenia. Drugi minus - w zimie na antenie częściej będzie zbierał się śnieg. Po trzecie, konwertery do anten parabolicznych są droższe od zwykłych konwerterów. W zasadzie dziś parabole są kupowane rzadziej, dlatego że mają swoje odpowiedniki offsetowe. Zaletą anteny parabolicznej jest jej stabilność, odporność na wiatr i odkształcenia, a co za tym idzie, taka czasza nie zgubi ogniska.
Podsumowując może parabole mają swoje małe wady, jeśli jednak myślimy o zakupie anteny większej niż 130cm, parabole są bezkonkurencyjne. Zaden offset (pomijając firmowe Prodelin czy Andrew) o wielkosci 180cm nie zapewni nam takiego odbioru jak parabola. Zazwyczaj po jakimś czasie offset odkształci sie i antena zgubi ognisko.
Firmy, które sprzedają anteny paraboliczne w Polsce, to Famaval(Portugalia) i Mabo(Polska).
Mabo
Do wyboru cztery wielkości - 90cm,120cm,150cm i 180cm.

Obrazek
Obrazek

Famaval
Torchę bardziej profesjonalne anteny Portugalskie, sprowadzane przez firmę PHU Saturn z Opola.
Do wyboru na zamówienie parabole 140cm, 180cm,230cm i 310cm

Obrazek
Obrazek
Powyższe anteny stosowane sa w Polsce przez sieci kablowe i DX-erów lubiących poszperać po orbicie. Anteny idealne do odbioru pasma C.
"Tekst opracował Harti"
Kopiowanie bez zgody autora zabronione
Za ten post użytkownik Harti otrzymał podziękowanie od:
guzik (02 lis 2014, 23:21)


Anteny:
240cm 85.0*E---24.0*W (4 lnb:Ku/KuR/L, Ka,C-band)
120cm 90.0*E---50.0*W
180cm 31E,39E,42E, 45/46E,
multifocus e85 33E,28.0E,23,5E, 19,2E, 13E
125cm 1W, 4W
100cm 5E, 9E
60cm -60.0*E
Tunery
Nc+, U2C Denys T2-MI, Octagon SX88+, Openbox:SX6, Openbox AS4K2X, Prof Rev7300......

Zablokowany

Wróć do „Satelitarne ABC”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość