Ustawienie anteny i zeza

Telewizja satelitarna FORUM. Kompendium wiedzy o TV SAT
Awatar użytkownika
Humi9
Ekspert
Ekspert
Posty: 2757
Rejestracja: 11 lut 2009, 22:21
Tuner: Octagon SF 8008 4K
Antena: 1,60 Mabo
Konwerter: Ivacom
Podziękował: 6 razy
Dostał Podziękowań: 31 razy

Ustawienie anteny i zeza

#1

Post autor: Humi9 » 12 lut 2009, 1:23

Obliczanie Azymutu , Elewacji i Skosu

Obrazek

Antena paraboliczna działa na zasadzie obicia fali elektromagnetycznej od specjalnie ukształtowanego reflektora (czaszy) w celu skupienia jej w jednym punkcie - ognisku paraboli. Stąd sygnał odbierany jest przez konwerter (LNB1). Zwierciadło paraboliczne skupia także (mniej efektywnie) sygnał docierający do anteny z kierunku bocznego (z Satelity 2). Ten sygnał skupia się w punkcie, gdzie jest odbierany przez dodatkowy konwerter (LNB 2)


Obrazek

Awatar użytkownika
Humi9
Ekspert
Ekspert
Posty: 2757
Rejestracja: 11 lut 2009, 22:21
Tuner: Octagon SF 8008 4K
Antena: 1,60 Mabo
Konwerter: Ivacom
Podziękował: 6 razy
Dostał Podziękowań: 31 razy

#2

Post autor: Humi9 » 15 lut 2009, 15:46

"Tekst opracował jacky-x"
http://jackysat.prv.pl

ZEZ - potoczna nazwa rozwiązania polegającego na wykorzystaniu jednej anteny do odbioru sygnałów z
więcej niż jednego satelity, poprzez dodanie następnych konwerterów na satelity pobliskie.

W praktyce takie ustawienie można wykonać na dwa sposoby; pierwszy to umiejscowienie dodatkowych
konwerterów obok tego który jest ustawiony centralnie (częściej stosowane) i drugi to konwertery umieszczone po obu stronach głównego ogniska(w takim układzie warunki odbioru są jednakowe dla obu satelitów).Zwiększanie kąta zezowania powoduje osłabienie odbieranej wiązki a jako max wartość ustawianych kierunków satelitarnych można przyjąć po ok 15stopni w prawo i lewo od głównego ogniska.Dobór satelitów do takiej kombinacji jest sprawa indywidualną [w Polsce standardowo spotkać możemy układy od Astry2 do Amosa)choć są pewne ograniczenia jak chociażby minimalna różnica odbieranych pozycji, wynosi ona ok 5 stopni (ograniczenie to zmniejsza się przy dużej czaszy (ok 1.2m i pozwala na umieszczenie dodatkowego konwertera np: między HotBirdem a Astra, EutelsataW2(16E)].Do zezowania z zasady stosujemy czasze 90cm i większe, na mniejszych też jest to możliwe ale nie zawsze się to sprawdza. Najwygodniejszym sposobem wykorzystania "zeza" jest uzupełnienie zestawu o przełącznik diseqc (warto sprawdzić przed zakupem czy nasz tuner obsługuje ten protokół)co pozwala na szybkie (prawie niezauważalne) przełączanie między satelitami. Najczęściej spotykane kombinacje to: Astra-HotBird ; Astra-HotBird-Syriusz czy Astra-HotBird-Syriusz-Thor.

MONTAŻ - Posiadając antenę współpracującą z jednym satelitą, musimy dokupić konwerter (ewentualnie dwa lub trzy w zależności jak bardzo chcemy nasz zestaw rozbudować,przełącznik diseqc (warto się zastanowić, czy nie kupić diseqa 4x1 nawet montując dodatkowo tylko jeden konwerter, cenowo nie ma aż tak wielkiej różnicy a wiadomo, że "apetyt rośnie w miarę jedzenia " i może sie okazać, że ten zakup zaoszczędzi nam wydatków w przyszłości,tzw efki,kabelek i uchwyty na zezujące konwerter, proponuję też zapoznać sie z programikiem SMWLINK którego można ściągnąć w dziale "DOWNLOAD" (wersja 2.0)a z jego pomocą dowiedzieć się jaka ma być odległość konwertera od ogniska głównego, co bardzo może nam ułatwić samo znajdywanie satelity. Zaczynając montaż musimy wiedzieć, że zakładając zeza talerz będzie nam działał jak lustro, a konwerter będzie widział odbicie satelity od talerza. [dla lepszego zobrazowania przykład: mając antenę ustawiona na HotBirda dokładamy dwa konwertery jeden na Astrę(19,2E) drugi na Syriusza (5E). Zacznijmy od Astry,pamiętając o lustrzanym odbiciu musimy dodatkowy konwerter umieścić z prawej strony patrząc z tyłu talerza (mimo iż stojąc za talerzem z anteną wycelowaną w HotBirda mamy Astrę po lewej stronie,podobne zasady stosujemy dla Syriusza czyli konwerter wykorzystujący odbicie będzie tym razem umieszczony z lewej strony głównego ogniska,stojąc za talerzem, gdyż Syriusz jest na pozycji 5E i za anteny widzimy go po prawej stronie Te uwarunkowania stosujemy dla wszystkich wybranych pozycji w układzie zezującym. Konwerter z uchwytem mocujemy do głównego wysięgnika obok centralnego (odległość zależna od namierzanego satelity i wielkości czaszy, dane można odczytać z SMWLINK, teraz poprzez oprawione kabelki łączymy konwerter przez diseqc z tunerem (pamiętając pod jaki port będzie przypisana dana satelita. Miejsce umieszczenia diseqa jest bez różnicy, ale sensowniejsze wydaje się umocowanie go w pobliżu satelity(wystarczy jeden kabel długi doprowadzony od tunera i krótkie łączące konwertery z diseqem, zamiast ciągnięcia całej wiązki niejednokrotnie na dużą odległość do tunera gdzie też można ten przełącznik zamontować. Samo namierzanie satelity lepiej wykonać pomijać diseqc i na ten czas konwerter (o ile to możliwe) połączyć bezpośrednio z tunerem. Szukając wybranego satelity musimy się uzbroić w cierpliwość i powolutku, delikatnymi ruchami rozpocząć nasze poszukiwania. Parametry kanałów z interesujących nas satelitów potrzebnych do wpisania w tunerze możemy znaleźć TUTAJ. Po namierzeniu wybranego satelity sprawdzamy jeszcze dla innych kanałów poziom sygnału i gdy jest zadowalający dokręcamy wszystko (sprawdzamy poprawność przypisanych portów w tunerze) i cieszymy się z dodatkowych możliwości naszego zestawu.

RODZAJE UCHWYTÓW[/b] - Spotkać można różne typy, od stworzonych specjalnie dla danej anteny, do uniwersalnych, które można wykorzystać praktycznie dla każdego zestawu. Różnią się głównie sposobem mocowania i indywidualnymi rozwiązaniami regulacyjnymi, ale przeznaczenie i zasada działania pozostaje ta sama. Poniżej przedstawiam kilka przykładów takich właśnie odmiennych rozwiązań.
Załączniki
uchzez3.jpg
uchzez3.jpg (9.9 KiB) Przejrzano 10735 razy
uchzez8.jpg
uchzez8.jpg (19.79 KiB) Przejrzano 10736 razy
uchzez7.jpg
uchzez7.jpg (12.06 KiB) Przejrzano 10736 razy
uchzez6.jpg
uchzez5.jpg
zezidise.jpg
zezek.jpg
lnb4info.jpg


Obrazek

Zablokowany

Wróć do „Satelitarne ABC”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości