Technomate TM-5400CI+USB - testy

Wszystko na temat odbiorników marki Technomate
Awatar użytkownika
incognito
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 384
Rejestracja: 11 lut 2009, 22:00
Tuner: Openbox SX6 HD CI+
Antena: Mabo 115, Corab 90
Konwerter: Twin GI-202 (Mabo), MTI AP8-T2N RC (Corab)
Lokalizacja: Mazury
Podziękował: 4 razy
Dostał Podziękowań: 9 razy

Technomate TM-5400CI+USB - testy

#1

Post autor: incognito » 15 lut 2009, 18:05

Najpierw zmieniłem oprogramowanie na najnowsze z 29 września. W porównaniu do softu w odbiorniku, naprawiono problem w czasie skanowania słabych częstotliwości. W starym sofice odbiornik się restartował, gdy sygnał skakał w granicach 0-60% w czasie skanowania częstotliwości w trybie Advanced (skanowanie jednej częstotliwości). Było tak na 21.6E i na 33.0E. Nowy nie ma tego problemu. Sprawdzałem na 33.0E, gdzie Spot D dociera do mnie szczątkowo, ale w granicach odbioru.

Zmianę oprogramowania wykonałem z USB. Nagrałem plik z nowym softem na usb stick Kingstona 128 MB i podłączyłem go do TM-5400. Rozpoznał go bardzo szybko. Równie szybko nastąpiła aktualizacja oprogramowania, ok. 30 sekund. To mnie bardzo zaskoczyło, oczywiście na plus.

Sprawdziłem współpracę TM-5400 z obrotnicą Stab HH 90 i anteną Corab 90 cm. Można powiedzieć, że współpraca jest wzorowa. Zero zgrzytów.

Poniżej wyniki testów na dwóch satelitach.

Eutelsat W2 16.0E

Siła sygnału na wybranych częstotliwościach:
10.955 H antena 90 cm - Level: 94%, Quality: 83% / antena 105cm - Level: 93%, Quality: 93%
11.682 V antena 90 cm - Level: 90%, Quality: 65% / antena 105cm - Level: 87%, Quality: 93%
12.538 V antena 90 cm - Level: 89%, Quality: 67% / antena 105cm - Level: 86%, Quality: 83%
12.731 H antena 90 cm - Level: 89%, Quality: 58% / antena 105cm - Level: 83%, Quality: 83%

Eurobird 3 33.0E(spot C/D)

Na tym satelicie testowałem Blind Search. W trybie Under 7.5, na antenie 90cm, TM przeskanował cały zakres w 8 minut i znalazł 4 kanały. Na antenie 105cm, TM skanował "Europtaka" w 10 minut i znalazł 3 kanały.

Siła sygnały na wybranych częstotliwościach:
11.026 V antena 90 cm - Level: 91%, Quality: 70% / antena 105cm - Level: 91%, Quality: 93%
11.056 V antena 90 cm - Level: 92%, Quality: 71% / antena 105cm - Level: 92%, Quality: 97%
12.522 V antena 90 cm - Level: 94%, Quality: 95% / antena 105cm - Level: 92%, Quality: 84%

Na antenie 90cm częstotliwości ze Spot D nie są widziane. Na 105 TM widzi niektóre częstotliwości ze Spot D, co ciekawe, te z niskim SR: 11104 H 1780 5/6 Ekin TV, 11116 H 1016 5/6 pakiet radiowy i 11118 H 1420 5/6 pakiet radiowy.

Sprawdzałem jeszcze kanał TRSP z Sesata 36E z SR równym 1000. TM nie widzi go na żadnej z tych dwóch anten. Dla porównania, mój ClarkeTech 1500 Plus nie ma z nim problemu.

Skanowanie Hot Birda 13e
Skanowanie można przeprowadzić w następujących trybach:
Auto navigation - można wybrać satelitę i/lub satelity i je przeskanować, jeśli mamy podłączoną obrotnicę (tak jak w moim przypadku). Można również zdecydować się na Auto Navigation (skanowanie wszystkich satelitów na liście po wpisanych transponderach) i Auto Navigation Blind Search (przeszkiwanie wszystkich częstotliwości na wszystkich satelitach na liście).
Blind search - wiadomo. Do wyboru mamy Fast, Detailed, 7.5M Over, 7.5M Under i 3.7M Under. Poza tym możemy wybrać polaryzację i tryby All, Free, TV. Można również określić zakres częstotliwości, jaki chcemy skanować. Należy kliknąć OK na zakładce TP i wpisać żądany zakres.
Advance Search - skanowanie pojedycznej częstotliwości z możliwością wyboru SR, polaryzacji, typu przeszukiwania (All Channel, FTA only, TV only) oraz Network Search (przeszukiwanie sieci) off lub on.
PID search - Skanowanie jednego kanału po podaniu odpowiednich danych: video pid, audio pid i pcr pid. Istnieje możliwość skanowania w trybie auto.
Fast Scan - Skanowanie jednego providera. W moim odbiorniku mam tylko Astrę 19E i pakiety Canal Digitaal, TV Vlaanderen i TeleSat.

Hot Birda przeskanowałem w dwóch trybach:
1) Auto Navigation-TV-Network Search ON

Znaleziono 107 transponderów i 1295 kanałów TV.

2) Blind Search
a) Fast Scan-TV

Znaleziono 92 transpondery i 1156 kanałów TV.

b) Detailed Scan-TV

Znaleziono 92 transpondery i 1156 kanałów TV.

Testy kanałów z SR niższym od 2000

Testy przeprowadziłem na antenie 105cm, porównując osiągi TM z osiągami ClarkeTecha.

Na Sesacie 36E TM nie widzi żadnego kanału z SR niższym od 2000. Nic nie daje wpisanie kanału ręcznie. Skala sygnały świeci się na czerwono. ClarkeTech nie ma problemu z żadnym kanałem z SR poniżej 2000.

Na Eurobirdzie 33E, tak jak już pisałem, TM programuje 11104 H 1780 5/6 Ekin TV, 11116 H 1016 5/6 pakiet radiowy i 11118 H 1420 5/6 pakiet radiowy, ale tylko w trybie Advanced (ręczny). Skanowanie Blind Search z włączonym trybem SR poniżej 7.5M daje wynik 0 kanałów!

Na satelicie HellasSat2 39E za to, TM pięknie widzi 11099V z SR 1478, którego poziom sygnału wynosi 93% a jakość 96%! Niestety jest to kanał kodowany w Irdeto. Programuje się jako Reform TV. Widzi też 11140 z SR 1425. Nie widzi za to częstotliwości z danymi: 12615 V SR=1500.
ClarkeTech na tym satelicie też nie ma problemów poza podaną wyżej częstotliwością z danymi.

Na satelicie Thor 1W, TM nie ma problemu ze znalezieniem kanału Gospel Channel Europe z częstotliwości 11166 z SR 1450. Trzeba zaczekać kilka sekund aż sygnał "wskoczy".

Na satelicie Amos 4W, TM programuje kanał NTV Amna z częstotliwości 11123 z SR 1850. Tak jak w przypadku Gospel Channel, trzeba chwilkę poczekać aż sygnał "wskoczy".
Przeprowadziłem też Blind skanowanie Amosa w trybie 7.5M under (tylko polaryzacja H). TM znalazł 16 kanałów. Niestety kanał z SR poniżej 2000 nie został zaprogramowany.
Na satelicie Atlantic Bird 2 8W, TM nie widzi 12748 H SR 1097.

Z moim testów wynika, że TM-5400CI+USB ma nieco słabszą głowicę od mojego ClarkeTecha 1500 Plus mimo, że wydaje mi się, że oprogramowanie mają podobne. Elementy menu sa zorganizowane w podobny sposób. Funkcja USALS działa identycznie. Przechodzenie z jednego satelity na drugiego wygląda identycznie.

Kolejna cecha na plus dla ClarkeTecha to BlindScan. Jak już pisał kol. Harti, TM wpisuje niepoprawne wartości SR w czasie skanowania. Należy to poprawić. ClarkeTech nie ma tego problemu. Można również postarać się o poprawę skanowania SR poniżej 2000. Na żadnym satelicie testowanym przeze mnie, TM nie znalazł ani jednego kanału z SR poniżej 2000 w czasie przeszukiwania w trybie Blind Scan.

Mój egzemplarz nie zawiesił się ani razu po zmianie oprogramowania na najnowsze. Testy ze skanowaniem satelitów trwały kilka godzin i TM ani się nie zagrzał ani nie odmówił posłuszeństwa. Tylko żona kręciła nosem, że dostęp do TV zablokowany.

Na koniec informacja o współpracy z kartami TNK i Cyfry+. Współpraca jest wzorowa. Obie karty widziane są w menu Smart Card. Widać datę subskrypcji, numer seryjny a w menu karty Cyfry nawet Program package(s), tylko liczby, które są tam podane niewiele mi mówią.

Przy okazji testowania karty Cyfry, sprawdziłem działanie Multi Picture. Działanie tej funkcji polega na tym, że w jednym okienku mamy normalny przekaz wybranego kanału a w drugim jedynie screenshot innego kanału. Żeby podejrzeć za 15 minut, co nadają na tym drugim kanale, trzeba strzałkami i przyciskiem OK uaktywnić drugie okienko. W tym czasie w drugim oknie mam stop klatkę (screenshot).

Ocena końcowa: fajna zabawka, która wymaga dopracowania, szczególnie jeśli chodzi o Blind Search i niskie SR. Mój egzemplarz wydaje się mieć nieco słabszą głowicę. Na tych samych konfiguracjach sprzętowych, mój ClarkeTech zwycięża w szrankach z TM.


Mabo 115+Twin GI-202+siłownik SuperJack 18" 62E-5W
Openbox SX6, Openbox S3 Mini HD, Revez HDS610

ODPOWIEDZ

Wróć do „Technomate”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości