Antena DVB-T na ciężkie warunki.

Tematy dotyczące odbioru naziemnej telewizji cyfrowej z nadajników Polskich. Telewizja naziemna FORUM.
Awatar użytkownika
Peyu
Moderator
Moderator
Posty: 3884
Rejestracja: 11 lut 2009, 21:09
Tuner: Wiele
Antena: Orbitron 3m MESH
Konwerter: Inverto KU C-band
Lokalizacja: Wielkopolska Leszno
Podziękował: 69 razy
Dostał Podziękowań: 256 razy
Kontakt:

Antena DVB-T na ciężkie warunki.

#31

Post autor: Peyu » 29 gru 2018, 19:24

Piszesz o kanale z mux8 przecież masz antenę kierunkowa zamontowaną w paśmie poziomym a mux8 nadaje w polaryzacji pionowej.
Jedna sprawa jak pisałem wyżej symetryzator do puszki w antenie rozgałęźnika jak już ma być to małostratny np Corab.
Jeśli z anteny zejdzie dobrybsygnal to rozgałęźnika nie stłumi sygnału. Jeśli jest na pograniczu dajesz wzmacniacz np picona televesa lub johansona. Potem ze wzmacniacza dajesz kabelek do rozgałęźnika i śmiga.



toroidal68
Podziękował: 0
Dostał Podziękowań: 0

Antena DVB-T na ciężkie warunki.

#32

Post autor: toroidal68 » 29 gru 2018, 22:35

Piotrze, ja odbieram z tej anteny mux8 :yes: .Tylko nie jestem pewny czy to z Ostrołęka lub jakis inny maszt,
ale raczej tak bo w tamtym kierunku jest antena.
Twoim zdaniem na antenie kierunkowej nie odbiore mux8? :hmmm:
Ostatnio zmieniony 08 lut 2019, 16:10 przez toroidal68, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
Peyu
Moderator
Moderator
Posty: 3884
Rejestracja: 11 lut 2009, 21:09
Tuner: Wiele
Antena: Orbitron 3m MESH
Konwerter: Inverto KU C-band
Lokalizacja: Wielkopolska Leszno
Podziękował: 69 razy
Dostał Podziękowań: 256 razy
Kontakt:

Antena DVB-T na ciężkie warunki.

#33

Post autor: Peyu » 30 gru 2018, 0:04

Odbierzesz tylko to inna polaryzacja. Ale czy kabel od dvbt idzie bezpośrednio czy masz go scalonego razem z FM. Do tego widzę nadajniki komórkowe może one sieją i potrzeba filtra lte bo antena sama w sobie go nie ma.



Krispl
Bywalec
Bywalec
Posty: 109
Rejestracja: 03 cze 2012, 12:23
Tuner: Ferguson HF8900
Antena: Famaval 110 cm + obrotnica DM3800
Konwerter: Inverto Black Ultra
Podziękował: 0
Dostał Podziękowań: 12 razy

Antena DVB-T na ciężkie warunki.

#34

Post autor: Krispl » 30 gru 2018, 0:53

Czemu na zdjęciach z pomiaru wstawiłeś pomiar 3 kolejnych kanałów to jest 40,41 i 42 ?

Masz za mały stosunek sygnał/szum z anteny ale już na wejściu TV. Pomiaru podstawowego należy dokonać na metrowym kablu na dachu bezpośrednio przy antenie TV bez żadnego wzmacniacza a tylko jak koledzy pisali wcześniej z samym symetryzatorem. Wtedy dowiemy się czy twoja antena jest wystarczająca mocna do prawidłowego odbioru i masz odpowiedni zapas sygnału na sumator z FM a następnie jego podział w domu na dwa czy trzy odbiorniki. Przy modulacji 64-QAM potrzebny jest tak minimalny poziom sygnału w uV - 48-51 i więcej dBuV jak też minimalny stosunek sygnał/szum wychodzący z anteny - dla 64-QAM to przy FEC 3/4 ok.21,4 dB i FEC 5/6 ok. 23 dB. Wzmacniacz antenowy podniesie co prawda poziom sygnału do właściwego ale nie poprawi Ci nigdy stosunku/szygnał szum. Wręcz go pogorszy o 2-3 dB.



toroidal68
Podziękował: 0
Dostał Podziękowań: 0

Antena DVB-T na ciężkie warunki.

#35

Post autor: toroidal68 » 30 gru 2018, 10:00

Peyu pisze:
30 gru 2018, 0:04
Odbierzesz tylko to inna polaryzacja. Ale czy kabel od dvbt idzie bezpośrednio czy masz go scalonego razem z FM. Do tego widzę nadajniki komórkowe może one sieją i potrzeba filtra lte bo antena sama w sobie go nie ma.
=======
Jak widac na fotkach mam antene Yagi oraz nizej antena FM i jest podlaczona do zwrotnicy.
Jak na fotce ponizej :yes: No wlasnie ja tez mialem sie zapytac jak to sie ma do tych
nadajnikow komorkowych ktore mam nie daleko siebie,jesli po podlaczeniu SYMETRYZATORA bedzie taki sam sygnal lub gorszy, :cry:
To juz nie bede wiedzial o co w tym chodzi.A jesli potrzebny bedzie ten filterek lte to jaki jest najlepszy? :hmmm:
Ostatnio zmieniony 08 lut 2019, 16:10 przez toroidal68, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
Peyu
Moderator
Moderator
Posty: 3884
Rejestracja: 11 lut 2009, 21:09
Tuner: Wiele
Antena: Orbitron 3m MESH
Konwerter: Inverto KU C-band
Lokalizacja: Wielkopolska Leszno
Podziękował: 69 razy
Dostał Podziękowań: 256 razy
Kontakt:

Antena DVB-T na ciężkie warunki.

#36

Post autor: Peyu » 30 gru 2018, 11:37

Kolego to zwrotnica antenowa vhf uhf powinieneś mieć uhv FM choć pasmo vhf obejmuje FM. Wiec sprawdź sygnał pomijając zwrotnice zamiast modułu w antenie daj symetryzator. I wtedy mierz jaki masz sygnał ja te anteny wiele lat stosowałem nie było nigdy kolopotw.



toroidal68
Podziękował: 0
Dostał Podziękowań: 0

Antena DVB-T na ciężkie warunki.

#37

Post autor: toroidal68 » 30 gru 2018, 13:44

Tak,tak wiem o tym,te screny ktore podawalem wczesniej na mierniku byly tylko takie podgladowe z domu.
Jak mierzylem sygnal na daszku z metrowym przewodem bezposrednio podlaczonym do anteny ale z plytka wzmacniajaca i mialem
sygnal dochodzacy do 80%.Symetryzator jest zamowiony i bedzie nie dlugo u mnie.
======
A co do zwrotnicy jest dobra bo kazde radio dziala mi z tej anteny Televesa.



davidec
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1993
Rejestracja: 20 maja 2012, 18:32
Tuner: 2x VU+ Ultimo 4K, Dreambox 920 UHD, VU+ UNO 4K SE
Antena: Laminas 120
Konwerter: Inverto Black Ultra
Podziękował: 128 razy
Dostał Podziękowań: 73 razy

Antena DVB-T na ciężkie warunki.

#38

Post autor: davidec » 30 gru 2018, 16:12

Radio to w ogóle osobny temat. Zależy od polaryzacji. Jak masz LTE w pobliżu to pierwsza rzecz to symetryzator do kanału 60 nie do 69. Potem kręcenie antena i może uda Ci się znaleźć takie kierunek ze nie będzie dużych zakłóceń. Filtr tez ma swoje tłumienie. Wszystko zależy ile mamy tej jakości....


90e - 85e - 80e -75e - 68,5e - 52e - 42e - 39e - 36e - 28,2e - 23,5e - 19,2e - 16e - 13e - 9e - 4,8e - 1,9e - 0,8w - 4w - 5w

toroidal68
Podziękował: 0
Dostał Podziękowań: 0

Antena DVB-T na ciężkie warunki.

#39

Post autor: toroidal68 » 30 gru 2018, 16:56

@davidec u mnie radia slucha tylko moja żonka i to tylko jest Jedynka. :grin: Ale sprawdzilem kanaly radiowe te ktore mnie interesuja dzialaja. :yes:
RMFM/Z-tka/Trojka/Dwojka/.Reszty nie slucham,jak cos chce posluchac np.roznych stacji radiowych z innych krajow to wybieram sobie z neta,posiadam Amplituner Yamaha ktory jest wyposazony wejscie LAN. :thumbsup:



toroidal68
Podziękował: 0
Dostał Podziękowań: 0

Antena DVB-T na ciężkie warunki.

#40

Post autor: toroidal68 » 31 gru 2018, 11:11

Dzis zadzwonilem do mojego kolegi po fachu,spytalem sie czy nie lezy gdzies u niego jakis symetryzator.
Oczywiscie posiadal,pojechalem po symetryzator zalozylem i co sie okazuje ze sygnal podskoczyl i to nie samowicie
belka stoi na 100%. jakosci oraz sila. :w00t:
Wielkie dzieki dla wszystkich ktorzy mi pomogli i doradzili w tym temacie. :bow: :bow: :bow: :bow: :beer:
Musialem to ogarnac przed Nowym Rokiem bo inaczej bylby taki caly rok przesr....y :thumbsdown:
=============
Tylko mam maly problemik w Ultimo w ktorym mam glowice DVBT tak jakby nie widzial mi muxa8. :hmm:
A na drugim tv dziala bez problemu.Jak musze ustawic w glowicy Ultimo zeby zlapal mi mux8,wiem ze powinno byc 7Mhz
bo tak mam w drugim tv.
=============
Miernik podlaczony bezposrednoi do symetryzatora i anteny i taki wynik. :clap2: :beer:
==========
ps.Juz wiem dlaczego mie nie dziala mux8 na drugim tv :confused: .Jest za slaby sygnal :confused: ,bo jak podlaczylem jeden tv odrazu bezposrednio kablem z anteny to mialem wszystkie muxy,a jak juz podlaczylem wszystkie Fki do switcha i na kazdy tv,to przestal dzialac mux8 na jednym i na drugim tv :cry: :cry: Reszta muxow dziala,dziwne :confused: :blink:
Mam pytanie jesli lekko polece antena na ten slabszy sygnal na mux8 a oslabie mux 1/2/3 to wtedy bedzie to odbierac stabilnie?
I wtedy bede mogl to bez problemow podzielic na 2 tv? :hmmm: :hmmm: Czy w tym ukladzie nie bedzie efektow? :hmmm: :hmmm:
Ostatnio zmieniony 08 lut 2019, 16:11 przez toroidal68, łącznie zmieniany 1 raz.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Telewizja Naziemna DVB-T2 (Polska)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 56 gości