Co, jak i skąd odebrać w okolicach Zielonej Góry ?

Wszystko co związane z nadajnikami województwa lubuskiego
Shark13
Bywalec
Bywalec
Posty: 111
Rejestracja: 19 sie 2010, 20:16
Tuner: Showbox Vitamin HD5000
Podziękował: 21 razy
Dostał Podziękowań: 0

Co, jak i skąd odebrać w okolicach Zielonej Góry ?

#1

Post autor: Shark13 » 30 sty 2012, 12:24

Witam.
Mieszkam niedaleko, na pólnoc od Zielonej Góry. Długo się powstrzymywałem, ale w końcu muszę przestawić się na odbiór programów DVB-T. Jakość obrazu i dźwięku oferowana przez miejscową kablówkę jest fatalna i do tego częste awarie i przerwy w nadawaniu. Moja cierpliwość się skończyła. Już dawno bym to zrobił, ale jest jedno małe ale. Mieszkam w bloku na parterze i okna mam skierowane w przeciwną stronę niż najbliższy nadajnik w Jemiołowie, znajdujący się na północ ode mnie. Antenę mogę skierować jedynie na południe i zachód. Według mapek jestem w zasięgu nadajnika w Wichowie - odległośc 50-60 km, moc 50kW. i z tego nadajnika chciałbym skorzystać. Mam kilka pytań, gdyż nie bardzo orientuję się w kwestiach technicznych. Chciałbym zebrać w jednym miejscu wszystkie podstawowe informacje, które przydadzą się każdemu kto tak jak ja zaczyna przygodę z DVB-T.
1. Jaki rodzaj (typ) anteny powinien mi zagwarantować ciągły i stabilny odbiór programów z wymienionego nadajnika. Dodam, że ze względu na miejsce umocowania - balkon/ściana bloku, raczej nie wchodzi w grę bardzo rozbudowana antena z bardzo długimi ramionami.
2. Proszę o poradę na temat rodzaju kabla i złączek do tej instalacji.
3. Jaki wybrać odbiornik DVB-T. Ostatnio czytałem o bardzo dobrych tunerach nowej serii firmy Wiwa. A może polecacie coś innego. Czy warto kupić tuner, który jest podłączony do telewizora bezpośrednio na złączu Scart i jest całkowicie schowany z TV. Wydaje mi się taki praktyczniejszy, bo nie zajmuje miejsca na półce i nie trzeba dadatkowych kabli do połączenia z TV. Ale czy takim schowanym odbiornikiem można bez problemu sterować piotem?
4. I jeszcze jedno. Ponieważ mam możliwość skierowania anteny także na zachód, to bardzo mnie interesuje odbiór niemieckich multipleksów. Proszę o informację lub linki dotyczące umiejscowienia i parametrów nadajników znajdujących sie we wschodnich niemczech, a które mógłbym spróbować odebrać. Jakie programy emitują Niemcy w DVB-T (skład multipleksów). Czy jest jakaś mozliwość odbierania sygnałów z dwóch kierunków (południe i zachód), bez konieczności ręcznego obracania anteny? A może i Czechów mógłbym spróbować złapać... Fajnie by było.

Z góry dziękuję o porady i pozdrawiam.



Awatar użytkownika
bochma
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 477
Rejestracja: 07 lip 2010, 11:34
Tuner: gi-s 980 crci hd, FA tt hd pvr, Vitamin HD 5000
Antena: 180 cmx2 (28,2e i 49e), 120 cm (75e-11w)
Lokalizacja: Wągrowiec/Gołańcz/Kcynia, N52.93, E17.36
Podziękował: 12 razy
Dostał Podziękowań: 12 razy

Co, jak i skąd odebrać w okolicach Zielonej Góry ?

#2

Post autor: bochma » 03 lut 2012, 20:56

1. Jak ma Pan wolną gotówkę, to na początek proszę spróbować z antenką dookolną (np. MAXIMUM digital technology DA 6000), która odbierze programy nadawane z rożnych nadajników. Na parterze może być to jednak problem, gdyż mogą nastąpić zakłócenia (np. spowodowane przez jeżdżące samochody). Jeżeli to nie pomoże, to lepiej użyć jakiejś anteny kierunkowej (np. ATX 55).
3. Sprzedawcy chwalą WIWY, ja polecam też Fergusona T65 (można go wykorzystać m.in. do odtwarzania multimediów z nośnika). Tuner na półce jest praktyczniejszy w użytkowaniu (łatwiej można do niego podłączyć pena, albo dysk), poza tym widać od razu jeśli coś się z nim dzieje niedobrego.
4. Najlepiej poszukać w googlach, na Satclubie założone są także takie oto wątki: http://www.satclub.pl/niemcy/ lub http://www.satclub.pl/czechy/. Lepiej jednak obrócić antenę w kierunku czeskiego nadajnika, bowiem Niemcy nadają w DVBT to samo, co leci FTA z Astry 19,2e!


Parabola Mabo 180 cm (2 sztuki - 28,2e oraz 49e)
Ofset Laminas 120x125 cm (75e-11w)
Vitamin 5000HD

Awatar użytkownika
bochma
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 477
Rejestracja: 07 lip 2010, 11:34
Tuner: gi-s 980 crci hd, FA tt hd pvr, Vitamin HD 5000
Antena: 180 cmx2 (28,2e i 49e), 120 cm (75e-11w)
Lokalizacja: Wągrowiec/Gołańcz/Kcynia, N52.93, E17.36
Podziękował: 12 razy
Dostał Podziękowań: 12 razy

Co, jak i skąd odebrać w okolicach Zielonej Góry ?

#3

Post autor: bochma » 03 lut 2012, 21:11

Oto link do dyskusji na forum o czeskiej DVBT http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=40&t=1192
A tutaj o niemieckiej http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=40&t=1194


Parabola Mabo 180 cm (2 sztuki - 28,2e oraz 49e)
Ofset Laminas 120x125 cm (75e-11w)
Vitamin 5000HD

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lubuskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości