Multifocus E85

Jaką antenę satelitarną wybrać, porady i wskazówki przy zakupie anten satelitarnych.
Awatar użytkownika
Joey
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 739
Rejestracja: 03 lip 2009, 13:16
Tuner: Dreambox 8000
Antena: Mabo 115Az/El
Konwerter: Inverto Ultra Black
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Podziękował: 21 razy
Dostał Podziękowań: 63 razy

Multifocus E85

#1

Post autor: Joey » 15 cze 2010, 21:36

Dzisiaj testowałem antenę Multifocus E85. Dla mnie bomba

Ustawienie: centralny 13E,
po prawej: 19E, 23E, 28E
po lewej: 9E i 7E (na jednym konwerterze), 0,8W

Jest jeszcze miejsce na 4W lub maksymalnie chyba na 8W i możliwe, że uda się wcisnąć 5E.

Sygnał na 13E centralny - rewelacja. Nawet na 100CM Emme Esse miałem gorszy sygnał z centralnego konwertera. Poziom sygnału z 13E jest niewiele słabszy od mojej Mabo 115!

Prawa strona: 19E - sygnał bdb, 23E - dobry (brakuje trochę miejsca - bo przeszkadza uchwyt do 19E), 28E - sygnał bardzo dobry.

Lewa strona: 9E i 7E sygnał bdb i najważniejsze - sygnał na 0,8W - super! Nigdy na "zezach" nie udało mi się złapać tak silnie Thora. Założyłem tam konwerter MTI AP8-T2N RC i to jeszcze bardziej pomogło Thorowi. Sygnał jest bardzo silny, wszystkie tp. łącznie ze słabymi z DigiTV odbieram bez najmniejszych problemów.

Jest jeszcze miejsce na 4W i myślę, że może uda się wcisnąć jeszcze między 9E i 1W uchwyt na 5E, jednak może być ciężko ze względu na Thora.

Skręt anteny na podziałce mam 80. Centralnie prosto - jest 90. Ja obróciłem o te 10 stopni w prawo. Jeśli ktoś ma taką antenę to proszę o opisy jak Wy obróciliście swoje? Niestety nie mam do niej instrukcji więc wszystkie obroty i skręty robiłem samodzielnie.

Naprawdę testowałem wiele anten, przede wszystkim pod układy z zezem od 28e do 1W i ta antena jest najlepsza ze wszystkich jakie miałem okazje testować. Polecam


Wymiary 904,1x800mm
Zysk/Gain 39,0dB
max.średnica głowicy 50mm
Cena: na allegro około 220zł

Dodaje zdjęcia anteny ze strony hollex.pl
Załączniki
m1.jpg
m2.jpg
m3.jpg


MABO 115 cm ---> 70,5E - 45W ---> MOTECK SG-2100 Inverto Ultra Black
Multifocus E85 ---> 28E, 23E, 19,2E, 13E, 9E, 7E, 0,8W
Dreambox 8000
Dreambox 7020HD

konan
nowy
nowy
Posty: 2
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:21
Antena: 90cm
Lokalizacja: Przemyśl
Podziękował: 0
Dostał Podziękowań: 0

Multifocus E85

#2

Post autor: konan » 15 lut 2011, 19:06

Zastanawiam się nad tą anteną, z myślą o odieraniu FTA z zakresu od Astry 1 (19E) do Express AM22 (53E).
Skrajne dają silne sygnały więc powwinny być ok na zeza. W środek chcę wepchnąć Astrę 2 (28E), Eutelsat (36E), Express AM1 (40E), Yamal 202 (49E). Myślicie że da radę odebrać to wszystko. Proszę o podpowiedzi oraz spostrzeżenia z własnych doświadczeń na temat przydatnosci samej anteny jak i możliwości odbioru podanych pozycji.



wiecek
nowy
nowy
Posty: 17
Rejestracja: 23 lip 2010, 13:57
Tuner: setone TX8500HD+; GI 8700CIPR
Antena: TRIAX 110, Multifocus
Konwerter: 2x GI twin; 4x MTI univwersal single
Lokalizacja: Darłowo
Podziękował: 0
Dostał Podziękowań: 0

Multifocus E85

#3

Post autor: wiecek » 17 lut 2011, 12:19

Jestem użytkownikiem tej anteny od jakies 1.5 roku, bardzo sobie chwalę wykonanie jak i odbior. Miałem zainstalowane zezy od thora do eurobirda 28.5, sygnały naprawdę silne i dobrej jakości. obecnie trochę mało jej używam jedynie 28.5 i 23.5.



konan
nowy
nowy
Posty: 2
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:21
Antena: 90cm
Lokalizacja: Przemyśl
Podziękował: 0
Dostał Podziękowań: 0

Multifocus E85

#4

Post autor: konan » 18 lut 2011, 20:26

Dzięki za odpowiedź. Jakiej produkcji masz tą antenę ?
Sklep wysyłkowy napisał mi że mają duńskie, w kolorze szarym. Obawiam się trochę chińszczyzny dla tego pytam.



wiecek
nowy
nowy
Posty: 17
Rejestracja: 23 lip 2010, 13:57
Tuner: setone TX8500HD+; GI 8700CIPR
Antena: TRIAX 110, Multifocus
Konwerter: 2x GI twin; 4x MTI univwersal single
Lokalizacja: Darłowo
Podziękował: 0
Dostał Podziękowań: 0

Multifocus E85

#5

Post autor: wiecek » 19 lut 2011, 9:11

Kupiłem tą antenę normalnie w lokalnym sklepie rtv, szczerze nie mam pojęcia gdzie została wykonana ( nie było zadnej specyfikacji). Jednak jest naprawde solidnie wykonana, nic sie nie gibie, żadnych luzów, farba sie jeszcze nie utlenia (na triaxie zalozonym kilka miesiecy wczesniej farba juz brudzi palce jak by byla pomalowana wapnem).



Awatar użytkownika
inz.Antenowicz
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 581
Rejestracja: 21 lip 2010, 17:26
Tuner: DM7020HD/VU+Duo2
Antena: T90/E85/Triax110
Konwerter: Inverto Black Ultra / Best HQRF202
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 64 razy
Dostał Podziękowań: 34 razy

Multifocus E85

#6

Post autor: inz.Antenowicz » 08 maja 2011, 23:23

Witam! :cap:

A oto moja Maximum E85:
Obrazek

Mam 8 pozycji satelitarnych: 28,2/28,5°E, 23,5°E, 19,2°E, 13°E, 9°/7°E, 5°E, 0,8°/1°W, 5°W.
5°E wcisniecie np. konwerterem Inverto Multiconnect albo tym cienkim Megasat. Nie polecam Alps. W Polsce bedziecie mieli bardzo dobry odbior na 5°E. 9°E i 7°E ustawilem na 8°E i chodzi nawet niezle. Inverto Black Ultra czynni cuda. Na 7°E chodzilo mi przede wszystkim o szwajcarska wersje francuskiego M6 oraz o kanaly TRT (teraz takze kanal TRT HD), wiec jakos kombinowalem i wyszlo. :vivalabamba: Konwertery, ktore tu na fotce uzywam, to Inverto Black Ultra, Inverto Multiconnect (Astra, HB i 5°E) oraz Smart Titanium (23°E). Smart Titanium sa dosc tanie ale sa mocne... Przypomne, ze na 5°W zlapiecie cala paczke francuska FTA (France2, 3, 5 - w C+ 12zl/m) a sygnal jest nawet na wschodzie Polski jeszcze bardzo dobry, bo w Wawie lapie na koncu szyny T90. Polecam naprawde 5°W a odbierzecie go w Polsce razem za Amosem na 4°W.

Pzdr! :smile1:


multifeed: Wavefrontier T90
konwerter: Inverto Black Ultra / Best Germany HD3D / Invacom QDH-031
diseqc: emp-centauri 16/1+1

uris
nowy
nowy
Posty: 1
Rejestracja: 27 paź 2010, 0:17
Tuner: DM7020
Antena: Maximus
Konwerter: 4x
Podziękował: 0
Dostał Podziękowań: 1 razy

Multifocus E85

#7

Post autor: uris » 13 maja 2011, 22:34

Kolego jakim cudem udało ci się złapać ALL satelity na standardowych mocowaniach od konwerterów . Instrukcja od tej anteny nie przewiduje takiej kombinacji ,ponadto sam próbowałem osobiście ustawić te satki i się okazało ze uchwyty od konwerterów są za grube pomimo zastosowanych cienkich konwerterów .
Za ten post użytkownik uris otrzymał podziękowanie od:
araset (13 gru 2013, 1:03)



Awatar użytkownika
inz.Antenowicz
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 581
Rejestracja: 21 lip 2010, 17:26
Tuner: DM7020HD/VU+Duo2
Antena: T90/E85/Triax110
Konwerter: Inverto Black Ultra / Best HQRF202
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 64 razy
Dostał Podziękowań: 34 razy

Multifocus E85

#8

Post autor: inz.Antenowicz » 16 maja 2011, 1:57

Czesc! :smile1:

Na wstepie zaczne moze od tego, ze mieszkam w poludniowo-zachodnich Niemczech. To moze nieco wytlumaczy np tak silny odbior pozycji 28° ale przyznam, ze i tu niektore transpondery sa juz na granicy na mojej antenie. BBC jednak w miare dobrze chodzi! :baby: Konwertery naprawde da sie upchnac, trzeba je tylko dobra strona uchwytu do siebie ustawic. Minimalny odstep, to 4°, wiec na sile wepchasz. Nie jest to optymalne rozwiazanie a 5°E ledwo co chodzi ale skanadynawskie stacje radiowe oraz ukrainskie kanaly, jak Kanal 5, News One np lapie. Fakt, ze 5°E ma tu tez slaby sygnal, tak jak Amos na 4°W, ktorego wogole nie mam z 5°W. Wazne jest doklade ustawienie konta "Skew", czyli krecac antena, jak kierownica lekko w dol i do gory. W ten sposob wyrownal mi sie sygnal miedzy 9°E a 7°E na jednym konwerterze, stracilem za to nieco na 28°E i 5°W ale te satelity sa tu jak pisalem bardzo mocne. Mieszkam przy francuskiej granicy. Ale zaraz policzmy:
28-23=5° odstepu - uchwyt: p
23-19=4° odstepu - uchwyt: q
19-13=6° odstepu - uchwyt: q
13-9/7(8)=5° odstepu - uchwyt: p (acha, z 7°E mozesz zreryzgnowac na rzecz lepszego sygnalu z 9°, jest troche miejsca)
8-5=3° odstepu (powiedzmy u mnie jest na styk 4° ale to nie oddaje tak duzej utraty sygnalu) - uchwyt: q
5-1W=6° odstepu - uchwyt: p
1-5W=4° odstepu - uchwyt: p

Co Ty? Musi sie zmiescic, poustawiaj dobrze bokami uchwytow. Jedna strona ma 4° odstepu a druga chyba 5°, jeszcze inna kombinacja 6° odstepu, czyli to jest tak:
1) uchwyty: pq=4°
2) uchwyty: pp=5°
3) uchwyty: qp=6°

Tak powinienes je obliczyc i poobracac do siebie stronami, wejdzie na styk ale powinno grac... :band: Tak to chyba wykombinowalem! :w00t:

Milego ustawiania... :chef:

Pozdrawiam! :smile1:

P.S.: Antena jest naprawde w ten sposob ustawiona i sygnal jest zadawalajacy. Najwazniejsze dla mnie sa HotBird (dlatego jest skierowany w samo serce anteny) i Astra 19°E, gdzie sygnal na TS HD S2 mam 11,5dB (skala do 10) Odbior mam "praktycznie" przy kazdej pogodzie! :thumbsup:


multifeed: Wavefrontier T90
konwerter: Inverto Black Ultra / Best Germany HD3D / Invacom QDH-031
diseqc: emp-centauri 16/1+1

Awatar użytkownika
cybertom
DX-er
DX-er
Posty: 1156
Rejestracja: 26 wrz 2011, 0:36
Tuner: U2C Denys, GTMedia GT Combo
Antena: Laminas AS-1500
Konwerter: Inverto Black Ultra
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował: 181 razy
Dostał Podziękowań: 148 razy

Multifocus E85

#9

Post autor: cybertom » 04 lut 2012, 14:21

Witam

Zachęcony pochlebnymi recenzjami anteny Multifocus E85 postanowiłem sprawić sobie ów talerzyk, rezygnując równocześnie z mabo 85 ( dwa zezy). Plan był taki aby rozpoczać rozmieszczanie konwerterów z Turksata na zachód. Czułem że zakres się skończy około Thora. Rozplanowałem sobie ułożenie każdego z mocowań. Udało mnie się stworzyć ( w zbliżonych konfiguracjach satelit) dwa zestawy.( Oczywiśćie prób było dość dużo, eksperymenty z przekładanie mocować na odwrót) Pierwszy począwszy od Astry 4,8 E do Turksata ( przed nim Hellas Sat 2):

Obrazek

Drugi ( obecnie używany) 0.8W/4.8E/7 i 9E/13E/19E/23.2E/28E/42E

( rozstaw mocowań: p p q q p q q p)

Skręt talerza w lewo o 3-4 stopnie - na podziałce 93/94)

Obrazek

Obrazek

Sporo problemów sprawiły mi trzy zbliżone satelity Eurobird 9A, Eutelsat W3A i Astra 4A. Gdzie się obraz polepszył tam przy drugiej się pogorszył. Tak jak pisałem wcześniej. Robiłem przekładańce, aż znalazłem najbardziej chyba optymalne ustawienie. Co do Turksata Satelita ta względem pozostałych satelitów potrzebuje "patrzyć" na talerz lekko wyżej. Różnica kąta elewacji wynosi prawie 4 stopnie. Tak więc gdy obracając anteną w lewo jak kierownicę zyskując lekko poziom sygnału ( pojawiały się wówczas kanały z Turksata 3A wiązka zachód) to traciłem szczególnie na Thorze i Astrze 4A ponieważ tam katy elewacji są zbliżone do TurasSata. Więc aby był kompromis odpuściłem sobie tą wiązkę z 3A na rzecz silnej w Szczecinie 2A. O wschodnich wiązkach z obu satelitów mogę zapomnieć. Astra 3, Astra 2. Astra1, Hotbird. Sygnał żyleta, pozostałe 4 satelity na zachód dość dobrze (sygnały musiałem zrównoważyć). Jest jeszcze miejsce na jeden 9 konwerter między Astra 2 a Turksatem ( testowałem w 1 próbie HellasSata2 cienkim, z dobrym skutkiem).
Reasumując, antena jest wymagająca dla użytkownika. Nie jest to sprawa jednego konwertera tylko 7 lub 8, gdzie naprawdę trzeba trochę poświęcić czasu aby uzyskać dobry efekt. Co nie zmienia faktu, że jestem z niej zadowolony. 43 stopnie na jednym talerzu to chyba dobry rezultat :) Jeśli ktoś się zastanawia nad rozbudowaniem swojej floty to polecam.

Pozdrawiam


Obrazek


Laminas AS-1500 + obrotnica Jaeger SMR 1224 80E - 45W
U2C Denys H.265
GTMedia GT Combo
Karta PC TBS 5922

Alamar
Początkujący
Początkujący
Posty: 58
Rejestracja: 26 sty 2012, 16:51
Podziękował: 2 razy
Dostał Podziękowań: 1 razy

Multifocus E85

#10

Post autor: Alamar » 14 mar 2012, 2:12

Witam

Ja mam pytanie z innej beczki, jest to antena stalowa a te podobno ostatnio sa malo popularne ze wzgledu na to ze juz nawet po dwoch latach rdzewieja no i generalnie maja gorszy zysk od aluminiowych, pytanie moje wiec jest czy antena ta rdzewie i jak dlugo wytrzyma farba i ile traci sie jesli farba zejdzie, czy wtedy bedzie ona nadal lepsza od tych wiekszych np. ktore podawaliscie?

Tez teraz zastanawiam sie nad jej kupnem (Maximum E85) ale dla 4 konwerterow (HB, Astra, Astra 2, Sirius, mile widzialbym tez Thora/Amos ale ostatecznie chyba go nie zrobie teraz) dla 2 tunerow.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Anteny satelitarne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości