Dekodery Polsatu oddziaływują na siebie

Dział poświęcony problemom z działaniem sprzętu TV SAT - usterki,naprawy, przeróbki itp.
Jolaos
Bywalec
Bywalec
Posty: 104
Rejestracja: 26 wrz 2011, 22:43
Tuner: Vu duo
Antena: multifocus
Konwerter: Maximum twiny
Podziękował: 6 razy
Dostał Podziękowań: 3 razy

Dekodery Polsatu oddziaływują na siebie

#1

Post autor: Jolaos » 19 lis 2017, 13:26

Mam nietypową sytuację - różne przypadki naprawiałem ale z tym nie mam już pomysłu.

W domu jednej facetki są dwa dekodery polsatu w opcji multiroom.
Zmieniałem tam antenę na większą , stary konwerter twin został.

Wczoraj pani dzwoni i mówi że jest dziwna rzecz a mianowicie gdy oba dekodery są włączone jest OK , gdy tylko jeden z nich zostanie wyłączony w standby drugi też przestaje działać.
Pierwszy pomysł - konwerter - wymiana - nic to nie dało.

W tym samym kablu zsumowana jest naziemna DVBT - pomiar poziomu sygnału - w normie , ok 80 dBuv czyli nie powinno przesterować ani przyduszać zbyt małego sygnału sat.
Całkowite odlaczenie kabla od sumatora też nic nie dało.

Zmieniłem konwerter na jeszcze inny , bez rezultatu.

Po analizie wyszło że to co nie działa po wyłączeniu jednego z dekoderów to transpoder 11 158 V i Polsat HD czy TV4 i inne. Ten transpoder normalnie jest dostępny gdy oba dekodery pracują jednocześnie.

A już następny kanał czyli TVP 1 HD działa normalnie.
Sprawdziłem routery a domu , telefony szkodniki znane mi z innych przypadków - nic takiego nie ma.
Resetowałem dekodery do ustawień fabrycznych , nic nie dało.

Na początku był tylko jeden dekoder cp2 z anteną polsatowską 70 cm i konwerter twin , ich , z zestawu. W tym samym kablu zsumowana była naziemna z anteny ASR 860.
Klientka skończyła remont i chciała podlączyć drugi cp2 w drugim pokoju. Kabel na strych już był wcześniej pociągnięty.
Więc poproszony podpiąłem drugie wyjście twina do kolejnego sumatora i wszystko zagrało.
Aha - sygnał z tej polsatowskiej był niewystarczający jakością szczególnie na 11508V,
wspomniałem że dobrze by wymienić antenę na wiekszą. I wymieniłem. A przy okazji obnizyłem ją na maszcie bo była tak ok 1,6 m nad poziomem dachu i ten maszt kołysał się gubiąc w ten sposób część sygnału. Obnizyłem o około 1 metr. Sygnał znacząco się poprawił. Ale właśnie wtedy zaczął sie ten problem. Bo zaraz na drugi dzień dzwoni i mówi jak jest.
Jak piszę to mi sie kojarzy że gdy miska była wysoko to była na tej samej wysokości co nadajnik ODU z zestawu odu/idu polsat/plus gsm. Ktoś tam sobie powiesił.

A jak obnizyłem satkę to ODU tam pozostał. Wprawdzie pomyślałem o tym że tu może być przyczyna i obniżyłem go o jakieś 30 cm ale nie do tego poziomu by zrównał się z miską sat jak było kiedyś. Zacząłem szukać innych przyczyn i tak zostało.

Czytałem o różnych szkodach w sygnale spowodowanych urządzeniami internetowymi to nikt nie pisał że to ODU może siać tak by psuł sygnał. Miałem dwa razy podobne przypadki ale raz psuł telefon Siemensa czy też telefunkena - wyłączenie tegoż pomogło- a drugi coś innego czego nie znalazłem ale naprawiłem szkody izolując kable folią aluminiową i dokładając ferryty na kable sygnałowe. Pomogło a wycinało 11 449H.
__________________



Brak mi już koncepcji - proszę - może komuś takie anomalie już się przydażyły.



Awatar użytkownika
Peyu
Moderator
Moderator
Posty: 3884
Rejestracja: 11 lut 2009, 21:09
Tuner: Wiele
Antena: Orbitron 3m MESH
Konwerter: Inverto KU C-band
Lokalizacja: Wielkopolska Leszno
Podziękował: 69 razy
Dostał Podziękowań: 256 razy
Kontakt:

Dekodery Polsatu oddziaływują na siebie

#2

Post autor: Peyu » 19 lis 2017, 17:44

Czy ten odu masz do swojej instalacji podpięte. I czy przewody masz w całości bez łączek.



davidec
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1993
Rejestracja: 20 maja 2012, 18:32
Tuner: 2x VU+ Ultimo 4K, Dreambox 920 UHD, VU+ UNO 4K SE
Antena: Laminas 120
Konwerter: Inverto Black Ultra
Podziękował: 128 razy
Dostał Podziękowań: 73 razy

Dekodery Polsatu oddziaływują na siebie

#3

Post autor: davidec » 19 lis 2017, 17:58

Nieraz są takie przypadki że szok :) ale jedno mnie zastanawia.... czemu zawsze są jakieś problemy tego typu z tr z 13E gdzie są polskie platformy....


90e - 85e - 80e -75e - 68,5e - 52e - 42e - 39e - 36e - 28,2e - 23,5e - 19,2e - 16e - 13e - 9e - 4,8e - 1,9e - 0,8w - 4w - 5w

Jolaos
Bywalec
Bywalec
Posty: 104
Rejestracja: 26 wrz 2011, 22:43
Tuner: Vu duo
Antena: multifocus
Konwerter: Maximum twiny
Podziękował: 6 razy
Dostał Podziękowań: 3 razy

Dekodery Polsatu oddziaływują na siebie

#4

Post autor: Jolaos » 20 lis 2017, 0:00

@Peyu -To nie jest mój / klientki ODU , sąsiada. Złączek żadnych nie ma.

@davidec - być może problemy występują i z innych satelitów. Natomiast z 13E są najbardziej zauważalne bo właśnie z niego w Polsce oglądamy.
Ale miałem klienta niemieckojęzycznego któremu z Astry nie działał Eurosport DE.
Nie działał i już a wszystkie pozostałe działały. Co się okazało ? telefon stacjonarny marki Siemens z bezprzewodową słuchawką tak siał w eter że wycinało zupełnie ten Eurosport. Dużo szukania , strata czasu. Ktoś na forum podpowiedział. Mina klienta - bezcenna :) gdy wyłączył ten szmelc.
od razu ojrosport zadziałał.



Awatar użytkownika
Peyu
Moderator
Moderator
Posty: 3884
Rejestracja: 11 lut 2009, 21:09
Tuner: Wiele
Antena: Orbitron 3m MESH
Konwerter: Inverto KU C-band
Lokalizacja: Wielkopolska Leszno
Podziękował: 69 razy
Dostał Podziękowań: 256 razy
Kontakt:

Dekodery Polsatu oddziaływują na siebie

#5

Post autor: Peyu » 20 lis 2017, 7:34

Ja miałem przypadek jak przy antenie właśnie był internet właściciel neta nie zgodził się na przeniesienie i musiałem przenosić antenę po przeniesieniu problem zaniku kanałów na niektórych to znikł.



davidec
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1993
Rejestracja: 20 maja 2012, 18:32
Tuner: 2x VU+ Ultimo 4K, Dreambox 920 UHD, VU+ UNO 4K SE
Antena: Laminas 120
Konwerter: Inverto Black Ultra
Podziękował: 128 razy
Dostał Podziękowań: 73 razy

Dekodery Polsatu oddziaływują na siebie

#6

Post autor: davidec » 20 lis 2017, 19:56

Ale to antena od netu może tak siać ? jak mam taka dualną 1800 i nic nie zauważyłem :) ja stacjonarnego tel się pozbyłem dawno :) zostało mi tylko łącze ale nie korzystam z tego bo 20MB za 90 PLN ze wszystkimi opłatami to dziękuję ;)


90e - 85e - 80e -75e - 68,5e - 52e - 42e - 39e - 36e - 28,2e - 23,5e - 19,2e - 16e - 13e - 9e - 4,8e - 1,9e - 0,8w - 4w - 5w

Jolaos
Bywalec
Bywalec
Posty: 104
Rejestracja: 26 wrz 2011, 22:43
Tuner: Vu duo
Antena: multifocus
Konwerter: Maximum twiny
Podziękował: 6 razy
Dostał Podziękowań: 3 razy

Dekodery Polsatu oddziaływują na siebie

#7

Post autor: Jolaos » 20 lis 2017, 21:25

Ale zobaczcie - jeżeli to jest ta przyczyna to:
-można wnioskować że antena sat/konwerter- umieszczona na takiej samej wysokości jak ten ODU nie daje się zakłócić
- gdy tylko obniżyłem satkę "zgubił " się transpoder 11 158V
- ale jest on działający wtedy gdy oba dekodery pracują - są włączone.
Jakoś mnie to nie przekonuje . Myślę że jak już ten nadajnik psuje ten transpoder to objaw powinien być "na stałe" .

Jak to wytłumaczyć ?



gekko
nowy
nowy
Posty: 22
Rejestracja: 17 lut 2017, 11:21
Tuner: EVOBOX PVR, HD 5500s
Antena: Kathrein Cas 90gr
Konwerter: Kathrein Quattro UAS 584
Podziękował: 3 razy
Dostał Podziękowań: 2 razy

Dekodery Polsatu oddziaływują na siebie

#8

Post autor: gekko » 23 lis 2017, 14:10

dekodery 5500s CP obsługują unicable II, musisz w każdym z nich z poziomu menu ostawić na jakiej częstotliwości maja pracować i dla każdego ustawić oczywiście inną i powinno wszystko zabanglać



Jolaos
Bywalec
Bywalec
Posty: 104
Rejestracja: 26 wrz 2011, 22:43
Tuner: Vu duo
Antena: multifocus
Konwerter: Maximum twiny
Podziękował: 6 razy
Dostał Podziękowań: 3 razy

Dekodery Polsatu oddziaływują na siebie

#9

Post autor: Jolaos » 23 lis 2017, 20:23

Tam jet zwykły konwerter , nie unikable.



gekko
nowy
nowy
Posty: 22
Rejestracja: 17 lut 2017, 11:21
Tuner: EVOBOX PVR, HD 5500s
Antena: Kathrein Cas 90gr
Konwerter: Kathrein Quattro UAS 584
Podziękował: 3 razy
Dostał Podziękowań: 2 razy

Dekodery Polsatu oddziaływują na siebie

#10

Post autor: gekko » 25 lis 2017, 9:27

OK, rozumiem. Zaznaczam że nie jestem serwisantem ani nawet amatorem sat 😀 i po prostu może trochę kombinuje i ja mam instalacje unicable.
Ale opisałeś dokładnie problem z jakim się sam zetknąłem w swojej instalacji, dokładnie tak się zachowywały dekodery.
Może warto spróbować, a nóż widelec 😂
Pozdro



ODPOWIEDZ

Wróć do „Warsztat i serwis”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości