Instalacja Sat w nowym mieszkaniu / parametry / normy

Dział poświęcony problemom z działaniem sprzętu TV SAT - usterki,naprawy, przeróbki itp.
Sirmor
nowy
nowy
Posty: 1
Rejestracja: 14 mar 2018, 14:08
Tuner: Brak
Antena: Brak
Konwerter: Brak
Podziękował: 0
Dostał Podziękowań: 0

Instalacja Sat w nowym mieszkaniu / parametry / normy

#1

Post autor: Sirmor » 14 mar 2018, 14:37

Szanowni, witajcie. Nie znalazłem bardziej odpowiedniego miejsca na ten temat - ale jeśli takie istnieje, przepraszam i uprzejma prośba admina o przeniesienie.

Na wstępie muszę powiedzieć - nie znam się, nie wiem o czym piszę, dopiero zacząłem szukać i pytać.

Cel do osiągnięcia:
Instalacja jednej z platform cyfrowych w nowym mieszkaniu - 1 albo 2 odbiorniki telewizyjne. Umożliwienie nagrywania w jednym z tych dekoderów.
Skorzystanie z instalacji zbiorczej, bez wywalania osobnej anteny na balkon. Możliwość odbierania kanałów HD z ewentualną perspektywą na 4k w przyszłości.

Stan obecny:
Posiadam dekoder z dyskiem, z możliwością nagrywania (obecnie podpięte 2 sygnały - inna instalacja, dom jednorodzinny, to będzie odpinane), do tego drugi dekoder do tzw. multi room - z jedną wpiętą anteną, połączony siecią LAN z dekoderem głównym.

W nowym mieszkaniu:
- Do mieszkania doprowadzony jest jeden sygnał satelitarny.
- Ten jeden sygnał rozprowadzony jest pod posadzką do 4 gniazd.
- Wynajęta firma przeprowadziła pomiar sygnału i zgłosiła następujące nieprawidłowości:
1. Niewystarczający (prawie brak) sygnału radia UKF FM.
2. Brak drugiego sygnału TV SAT i DVB-T w drugim przewodzie przychodzącym z instalacji zbiorczej. (czyli jak rozumiem, po prostu brak 2 kabla).
3. Parametry sygnału DVB-T są niezgodne z parametrami technicznymi - BER poniżej 10^-3.
4. Nieprawidłowy sygnał TV SAT. Multiswitch nie przełącza polaryzacji napięcia ani pasma.
Pomiar przeprowadzony za pomocą HD Ranger +
- Wykonawca mieszkania zrobił swoje pomiary:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Odpowiedź do 1:
Sygnał radiowy doprowadzony do lokalu jest sygnałem cyfrowym. Doprowadzenie sygnału do lokalu zarówno telewizji DVBT jak i radia wykonane jest tym samym przewodem. W związku z przeprowadzonymi pomiarami zarzut uznajemy za bezpodstawny.
Odpowiedź do 2:
Instalacja została wykonana zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem. Do każdego lokalu doprowadzony jest przewód koncentryczny odpowiadający za DVBT/SAT/ radio, przewód koncentryczny dla operatorów zewnętrznych, światłowód oraz skrętka. W związku z tym zarzut uznajemy za bezpodstawny. (plus wskazano możliwości rozbudowy instalacji)
Odpowiedź do 3 i 4:
Zmierzono w obecności lokatora i uznano za niezasadny.

Zdjęcia pokazałem wcześniej wspomnianej firmie, która stwierdziła, że te zdjęcia potwierdzają, że instalacja jest wykonana nieprawidłowo, niezgodnie z normami.

Wszystkim, którzy doczytali, bardzo dziękuję i przechodzę do pytań:
Czy na podstawie załączonych zdjęć możecie stwierdzić, że instalacja jest wykonana zgodnie z normami?
Czy na podstawie załączonych zdjęć i informacji możecie stwierdzić, że możliwe będzie podłączenie dekodera z nagrywarką (2 anteny) plus jednego dekodera dodatkowo, bez nagrywarki - ewentualnie czego to będzie wymagać?
Z tego co zrozumiałem z wyjaśnień dot. możliwego rozbudowania instalacji - doprowadzony do mieszkania sygnał już w mieszkaniu zostanie rozdzielony przed dekoderem za pomocą multiswitcha, co pozwoli na jednoczesne oglądanie i nagrywanie 2 różnych kanałów - czy tak to faktycznie może wyglądać?

Bardzo dziękuję za ewentualną pomoc i okazaną życzliwość!

Karol



Awatar użytkownika
Jacek
Ekspert
Ekspert
Posty: 1918
Rejestracja: 11 lut 2009, 21:54
Tuner: DM800
Antena: Mabo120PM
Konwerter: Invacom
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 25 razy
Dostał Podziękowań: 80 razy
Kontakt:

Instalacja Sat w nowym mieszkaniu / parametry / normy

#2

Post autor: Jacek » 14 mar 2018, 16:46

Od.1 - Sygnał radiowy doprowadzony do lokalu jest sygnałem cyfrowym - zapewne chodzi o tzw DAB+, ale puki co radia analogowe jeszcze działają i mają się świetnie. Powinien Pan je odbierać. Nie wiem jak to jest zapisane w ustawie.
Jak już Pan drąży temat to radziłby sprawdzić czy w instalacji jest sygnał z MUX-u ósmego (MUX-8).
Poziom BER dla 48 i 27 kanału to nie za duży na granicy. W mieszkaniu sygnał to może być co jedynie rozdzielony na TV/R i SAT (chyba, że to instalacja unicable w co wątpię). Jeśli peszel z "szachtu" jest dość gruby i drożny to istnieje szansa na przeciągnięcie jednego dodatkowego przewodu np. do drugiego wejścia.


''Gdy gazela budzi się o poranku wie, że musi biegać szybciej niż najszybszy lew, inaczej zostanie pożarta...
Gdy rano budzi się lew - już wie, że musi biec szybciej niż najwolniejsza gazela, bo zdechnie z głodu...
Nieważne czy jesteś gazelą, czy lwem od rana musisz zapierdalać..."
PODOBNO:
(Muhammad bin Raschid Al Maktum, szejk Dubaju.)

Awatar użytkownika
zukon
Początkujący
Początkujący
Posty: 87
Rejestracja: 09 sty 2014, 13:17
Tuner: Formuler F3, XPeed Class2, Octagon SF8008, SX88+
Antena: Televes
Konwerter: Televes
Lokalizacja: 3miasto
Podziękował: 1 razy
Dostał Podziękowań: 14 razy
Kontakt:

Instalacja Sat w nowym mieszkaniu / parametry / normy

#3

Post autor: zukon » 16 mar 2018, 13:46

Dla DVB-T MER jest słabiutki... Może dla tej lokalizacji potrzebna jest mocniejsza antena albo nawet regenerator, żeby uzyskać poprawny sygnał. Z opisu nie wynika, w jakiej lokalizacji znajduje się budynek. Poziom sygnału SAT jest całkiem przyzwoity.

Jeśli chodzi o rozporządzenie to nie przypominam sobie, żeby był w nim wymóg 2 przewodów do lokalu. To raczej dobra wola inwestora. Przeważnie jest tak, że do lokalu idzie 1 przewód (DVB-T, SAT, FM) i w skrzynce mieszkaniowej jest rozdzielane na rozgałęznikach, DVB-T/FM jest wszędzie a SAT tylko w 1 pomieszczeniu dla 1 głowicy.

Nie spotkałem do tej pory instalacji zbiorczej w oparciu o unicable/scr. Rozporządzenie wymaga, żeby był doprowadzony sygnał z 2 pozycji sat a mało kto oferuje multiswitche scr/unicable na 2 pozycje sat (do tego może być problem ze sterowaniem z poziomu dekodera).

Najlepiej: dogadać się z developerem lub instalatorem, jak jest możliwość, żeby doprowadzili jeszcze jeden przewód dla recordera. Inne rozwiązania to półśrodki ;)


Polish Koders Team

CZAS NIE &#%$!! NIE STANIE!
HYPERION 8

NIE POMAGAM NA PW!!!
OGLĄDANIE PŁATNEJ TELEWIZJI BEZ OPŁACONEGO ABONAMENTU JEST PRZESTĘPSTWEM

ODPOWIEDZ

Wróć do „Warsztat i serwis”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości