Problem z sygnałem

Dział poświęcony problemom z działaniem sprzętu TV SAT - usterki,naprawy, przeróbki itp.
erzet
nowy
nowy
Posty: 7
Rejestracja: 23 cze 2018, 18:11
Tuner: brak
Antena: TechniSat TechniYagi HDT-a LTE 0004/6033
Konwerter: brak
Podziękował: 0
Dostał Podziękowań: 0

Problem z sygnałem

#1

Post autor: erzet » 23 cze 2018, 20:19

Witam
Mam pewien problem z anteną.
Powiem na początku, że do tej pory miałem antenę siatkową, problem w tym był że albo odtwarzałem wszystkie kanały poza TVP, i musiałem mieć w przeciwnym kierunku ustawioną antenę od nadajnika, jeżeli chciałem TVP (mistrzostwa :) ) to musiałem w stronę sygnału ustawić jednak nie działała reszta a tvp co chwilę i tak łapało "kwadraciki".

Przechodząc do sedna, ostatnio zakupiłem antenę kierunkową (TECHNISAT Techniyagi HDT-A LTE) ze wzmacniaczem. Podłączyłem wszystko, kablem który był podłączony do siatkowej i powinno działać. Niestety ale nie działa... zmieniałem, kręciłem anteną i nic. Po wielu próbach zarabiania kabla ponownie do wzmacniacza zrobiłem trick z wyłączeniem i włączeniem ponownie zasilacza od wzmacniacza i nagle pojawił się obraz. Cud, chwilę podziałało i nagle znów brak sygnału, włączyłem i znów działało chwilę. I tak w kółko można się było bawić.

Zostawiłem to na parę dni, dziś postanowiłem na spokojnie zrobić, jak uznałem że kabel jest ok zarobiony (nigdy wcześniej nie miałem z tym problemów), postanowiłem ustawić jeszcze raz antenę i eureka !! działa wszystko jak należy, każdy kanał tylko tvp lekko klatkuje co chwię więc postanowiłem anteną lekko jeszcze poruszać. To był błąd, bo już więcej nic nie znalazłem, zmieniałem ustawiałem inaczej antenę i nic.

Przestało działać, zastanawiałem się co z tym robić i jak to ustawić w końcu żeby znów znaleźć stację.... Nic zero jestem idiotą chyba, ale skoro działało nie działa i nie wyszukuje, postanowiłem sprawdzić zasilacz, wyłączyłem włączyłem i ... znalazło kanały na chwilę.

Teraz mam pytanie, czy to zasilacz za słaby ? czy może przez złe ustawienie anteny ? Chociaż to nie powinno być akurat to, zasilacz chwilę po włączeniu robi się gorący.

Co może być powodem tego że po "restarcie" zasilacza od wzmacniacza obraz na chwilę wraca ?



Awatar użytkownika
Harti
Admin
Admin
Posty: 10235
Rejestracja: 11 lut 2009, 21:23
Lokalizacja: Rybnik (18.5E/50.1N)
Podziękował: 208 razy
Dostał Podziękowań: 745 razy
Kontakt:

Problem z sygnałem

#2

Post autor: Harti » 24 cze 2018, 9:28

Warto by było wymienić zasilacz, pewnie masz taki badziewny za 8 zeta? :smile1: może on robi przeszkody, bądź zwarcie na kablu?. Kup sobie coś porządniejszego np.
https://satmania.com.pl/zasilacz_anteno ... _2151.html
Mam takie dwa i jestem zadowolony. Jak dalej będziesz miał kłopoty musisz się przyjrzeć nadajnikom, jak daleko się znajdują i w jakich kierunkach, choć dzisiaj raczej nie ma już wielkich problemów z zasięgiem, chyba że mieszkasz gdzieś w jakimś bardzo spokojnym zakątku z dala pod miast :grin:
Ps. masz tuner czy tylko tv? dobrze by było mieć wgląd w jakieś paski sygnału.
Za ten post użytkownik Harti otrzymał podziękowanie od:
Stan500 (14 maja 2019, 20:40)


Anteny:
240cm 85.0*E---24.0*W (4 lnb:Ku/KuR/L, Ka,C-band)
120cm 93.5*E---30.0*W
180cm 31E,39E,42E, 45/46E,
multifocus e85 33E,28.0E,23,5E, 19,2E, 13E
125cm 1W, 4W
100cm 5E, 9E
Tunery
C+, GTMedia Combo, Octagon SX88+, Prof Rev7300......

Awatar użytkownika
stalker
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 387
Rejestracja: 27 lip 2016, 11:02
Podziękował: 8 razy
Dostał Podziękowań: 43 razy

Problem z sygnałem

#3

Post autor: stalker » 24 cze 2018, 12:24

1. Ile km do nadajnika?

2. Co to za nadajnik?



erzet
nowy
nowy
Posty: 7
Rejestracja: 23 cze 2018, 18:11
Tuner: brak
Antena: TechniSat TechniYagi HDT-a LTE 0004/6033
Konwerter: brak
Podziękował: 0
Dostał Podziękowań: 0

Problem z sygnałem

#4

Post autor: erzet » 24 cze 2018, 19:56

Harti pisze:
24 cze 2018, 9:28
Warto by było wymienić zasilacz, pewnie masz taki badziewny za 8 zeta? :smile1: może on robi przeszkody, bądź zwarcie na kablu?. Kup sobie coś porządniejszego np.
https://satmania.com.pl/zasilacz_anteno ... _2151.html
Mam takie dwa i jestem zadowolony. Jak dalej będziesz miał kłopoty musisz się przyjrzeć nadajnikom, jak daleko się znajdują i w jakich kierunkach, choć dzisiaj raczej nie ma już wielkich problemów z zasięgiem, chyba że mieszkasz gdzieś w jakimś bardzo spokojnym zakątku z dala pod miast :grin:
Ps. masz tuner czy tylko tv? dobrze by było mieć wgląd w jakieś paski sygnału.
Problem jako pierwszy mi się wydawał z tym zasilaczem, jest to dokładnie taki najzwyklejszy najbardziej prosty, tandetny wręcz za parę złoty, taki niestety dostałem w zestawie.

Nie tunera nie posiadam, tylko tv (stety lub niestety).

Co do nadajnika to około 56 km jestem od niego i kieruje się na nadajnik w Jelenia Góra - Śnieżne kotły



Awatar użytkownika
Peyu
Moderator
Moderator
Posty: 3882
Rejestracja: 11 lut 2009, 21:09
Tuner: Wiele
Antena: Orbitron 3m MESH
Konwerter: Inverto KU C-band
Lokalizacja: Wielkopolska Leszno
Podziękował: 69 razy
Dostał Podziękowań: 256 razy
Kontakt:

Problem z sygnałem

#5

Post autor: Peyu » 24 cze 2018, 20:45

Kolego masz bardzo blisko do nadajnika bo zaledwie 60km ja również gdy sytuacja tego wymaga kieruję antenę na śnieżne kotły a mam do nich conajmniej 250km i nie stosuje anteny ze wzmacniaczem gdyż sygnał z nadajnika jest wystarczająco mocny by użyć anteny pasywnie. Wydaje mi się że masz przesterowanych za silny sygnał gdy dałeś zasilacz ze wzmacniaczem.



erzet
nowy
nowy
Posty: 7
Rejestracja: 23 cze 2018, 18:11
Tuner: brak
Antena: TechniSat TechniYagi HDT-a LTE 0004/6033
Konwerter: brak
Podziękował: 0
Dostał Podziękowań: 0

Problem z sygnałem

#6

Post autor: erzet » 24 cze 2018, 21:04

Czyli mówisz, że jedynym rozwiązaniem jest kupno anteny nowej, takiej bez wzmacniacza ? Trochę mi to nie leży no ale jeśli nie znajdzie się rozwiązanie tego problemu to pewnie tak będzie trzeba zrobić.



Awatar użytkownika
Peyu
Moderator
Moderator
Posty: 3882
Rejestracja: 11 lut 2009, 21:09
Tuner: Wiele
Antena: Orbitron 3m MESH
Konwerter: Inverto KU C-band
Lokalizacja: Wielkopolska Leszno
Podziękował: 69 razy
Dostał Podziękowań: 256 razy
Kontakt:

Problem z sygnałem

#7

Post autor: Peyu » 25 cze 2018, 6:55

Nie zamiast modułu w antenie włóż symetryzator.



Awatar użytkownika
stalker
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 387
Rejestracja: 27 lip 2016, 11:02
Podziękował: 8 razy
Dostał Podziękowań: 43 razy

Problem z sygnałem

#8

Post autor: stalker » 25 cze 2018, 15:32

56 km to i dużo i mało. Zależy jeszcze od topografii terenu, przeszkód, zakłóceń. I przede wszystkim od charakterystyki pracy nadajnika, a ten ma wycięte azymuty, bo pracuje kierunkowo.

Nie montowałem tej anteny, ale mi się nie podoba.

Ja bym ewidentnie kupił pasywną na UHF oraz pasywną na VHF i puścił przez zwrotnicę, ale najpierw to bym się zapoznał czy nie tłumią danego kierunku: https://www.dvbtmap.eu/



erzet
nowy
nowy
Posty: 7
Rejestracja: 23 cze 2018, 18:11
Tuner: brak
Antena: TechniSat TechniYagi HDT-a LTE 0004/6033
Konwerter: brak
Podziękował: 0
Dostał Podziękowań: 0

Problem z sygnałem

#9

Post autor: erzet » 25 cze 2018, 15:48

Ok po podłączeniu symetryzatora, znalazło mi tylko kanał 30 (MUX 1) na reszcie tj, kanał 35 i 49 niestety nic nie chce znaleźć mimo ruszania anteną itp. Walczę dalej, tylko na symetryzatorze siłę sygnału mam tutaj 26 a wcześniej było 90 i w górę, co nie robi mi różnicy niby gdyż obraz teraz odbiera ładnie. Tylko problem jest z tym, że nie łapie mi innych MUX'ów.

Jeśli to coś da to podsyłam zdjęcie jakie widzę z balkonu, na przeciwko jest blok a ja kieruję się po między blokami, sąsiad ma piętro wyżej (może dlatego ma łatwiej) też antenę kierunkową.

Obrazek
Obrazek

Edit....

Dobra teraz się coś całkiem popsuło już chyba, obraz nagle zanikł. Zauważyłem, że zasilacz przestał świecić, a dokładnie dioda na nim. Po podłączeniu lekko jakby się zapalała ale nic to nie daje, po rozkręceniu nie widać żeby coś się wylało czy coś ale jest ciepły. Chyba symetryzator coś też za mocny...



Awatar użytkownika
Peyu
Moderator
Moderator
Posty: 3882
Rejestracja: 11 lut 2009, 21:09
Tuner: Wiele
Antena: Orbitron 3m MESH
Konwerter: Inverto KU C-band
Lokalizacja: Wielkopolska Leszno
Podziękował: 69 razy
Dostał Podziękowań: 256 razy
Kontakt:

Problem z sygnałem

#10

Post autor: Peyu » 25 cze 2018, 16:23

Do symetryzatora nie używamy zasilacza sam kabel od anteny. Do tego nie interesuje nas siła tylko jakość. Może antena ma przeszkody w postaci bloku. Ogólnie gdzie mieszkasz będzie łatwiej nam z topografią.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Warsztat i serwis”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości