Mój sprzęt do odbioru UKF

Wszystko o sprzęcie potrzebnym do odbioru radia analogowego
Awatar użytkownika
Alan89
Początkujący
Początkujący
Posty: 50
Rejestracja: 14 kwie 2014, 20:21
Tuner: SONY XDR-F1HD i2c mod
Antena: Körner 15.11 pol. H, J-pole pol. V
Lokalizacja: Skalbmierz
Podziękował: 3 razy
Dostał Podziękowań: 3 razy

Mój sprzęt do odbioru UKF

#1

Post autor: Alan89 » 29 paź 2014, 15:16

Trochę tu na forum już jestem, poznałem tu kilka osób :beer: i myślę że najwyższa pora pochwalić się reszcie sprzętem jaki się dysponuje.
Zaczniemy od anten:
Zdj. 1 - patrząc od dołu - antena od internetu ATK-LOG GSM/DCS/UMTS/HSDPA - obecnie dość dobrze służy do odbioru LTE Cyfrowego Polsatu.
następna: Tri Digit Eco + w puszce LNA169 (inny już albo za słaby albo za mocny wzmacniacz) - ustawiona w pol. V - kier. Bardejov, dość często zmieniam polaryzację z V na H i odwrotnie w zależności od warunków.
antena najwyżej - J-pole, pierwotnie służyła do innych celów :pirate: zestrojona na 91,8 MHz, obecnie służy do odbioru stacji z pol. V, zysk 2-3 dB, bardzo dobrze na niej odbieram np. Lubelskie radio Freee (89,9 MHz), kiedyś próbowałem odbierać tę stację na 3 el Dipola (w V) niestety bez sukcesu.

No i pora na antenę na dachu, na rotorze obecnie jest Körner 15.11, pol. H antena z zyskiem 9,6 dBd oraz f/b (mierzonym) +35 dB, antena dość dobrze radzi sobie, na niej gdy nie ma tropo słucham głównie: Czech - Helax 93,7 MHz, Węgry - Petofi 92,7 MHz i Niemcy - Eins 95,8 MHz.

A na czym odbieram? wiele osób pyta co to za program gdy dodaję screeny, jest to program napisany przez znajomego obsługujący tuner Sony XDR-F1HD, tuner ten obecnie nie jest produkowany, a szkoda gdyż jest najlepszym dobrem do FMDX jakie powstało kiedykolwiek :thumbsup:, świadczy to również to że kiedy tuner był dostępny w sklepach można było go kupić (w USA oczywiście tylko) za 100 dolarów, obecnie jest tylko dostępny na Ebay za cenę w przeliczeniu nawet i 1500 zł, w Polsce takich tunerów jest bodajże 4 lub 5. Wszyscy się znamy jako "XDRziarze" z innego forum.
Dostępne były również inne wersje XDRów - S3HD, S10HDiP - ale minus ich jest taki że póki co zmodyfikować się ich poprostu nie da - posiadają taki sam moduł jak F1HD, więc odbiór jak najbardziej jest ten sam, posiadają głośniki oraz AUX, (F1HD nie ma głośników) dla niektórych może to być plus jak i minus. Ceny na Ebay tych 2 modeli osiągają ok 500-700 zł więc polecam jaknajbardziej polować na okazję i wysyłkę do EU.

Możliwości po zmodyfikowaniu F1HD:

Kod: Zaznacz cały

- tuner control with a computer
- wide frequency tuning range (up to ~130 MHz)
- 1 kHz tuning steps (LW/MW/SW), 5 kHz (VHF)
- fixed or adaptive digital IF bandwidth
- signal level meter and squelch
- AM or FM demodulation on any frequency
- RDS fast PI mode and error correction
- selectable de-emphasis and AGC threshold
- digital alignment of the antenna circuit
- RF and IF +6dB gain boost
oraz aplikacji: "analizator" widma - przydane przy Esach np na 65-74 MHz - tuner po zmodyfikowaniu obsługuje i OIRT
rysowania charakterystyk anten - przydaje się do testowania nowo wykonanej anteny i jej sprawności.
Ogólnie po modyfikacji zyskujemy bardzo dużo, choć modyfikując łatwo można uszkodzić tuner, cóż jak mawiają jest ryzyko jest zabawa :devil:

A na ostatek - do odbioru TV wykorzystuję TV Samsung B2230HD, 23 cale, FullHD, MPEG4, służy do oglądania TV jak i monitor PC, ostatnio zakupiłem tuner DVB-T USB - Not Only TV, zainstalowałem sobie SDRa i prowadzę nasłuch, plus taki że mój model wyłapuje poniżej 27 MHz, podobno nie wszystkie działają, czułość tunera jest średnia, na Samsungu gdy obraz mam płynny Słowackich MUXów to na tym USB potrafią klatkować, ale zawsze się przyda gdy będę gdzieś w terenie a będę miał przy sobie netbooka, do tego się oczywiście nadaje.

I jeszcze jedno o moim QTH, miejscowość położona koło Skalbmierza (świętokrzyskie), na górce (227 m.n.p.m), tereny odsłonięte - od NW do SE, reszta małe wzniesienie rosnące max w kier. SW (260 m.n.p.m) reszta okolicy (N i E) względem mnie znajduje się na równinie - (180-190 m.n.p.m). 40 km od Krakowa, 70 km od Kielc, 55 km od Tarnowa. To tyle, zapraszam do dyskusji.
Pozdrawiam serdecznie!
Załączniki
IMAG0195.jpg
antena1.jpg
alan_xdr.jpg
Za ten post użytkownik Alan89 otrzymał podziękowanie od:
Amarok DX (18 sie 2023, 13:21)



ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości