VU+ Solo4k test dla satclub.pl

Wszystko ona temat odbiorników VU+
Awatar użytkownika
Joey
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 739
Rejestracja: 03 lip 2009, 13:16
Tuner: Dreambox 8000
Antena: Mabo 115Az/El
Konwerter: Inverto Ultra Black
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Podziękował: 21 razy
Dostał Podziękowań: 63 razy

VU+ Solo4k test dla satclub.pl

#1

Post autor: Joey » 29 gru 2015, 13:23

VU+ SOLO 4k – test tunera dla satclub.pl

Tuner otrzymałem do testów z firmy MTS SYSTEM http://www.naj-taniej.pl

Na początku od razu zaznaczam, że ten test to moje subiektywne odczucia. Opisuje to co widzę i jak to działa w danym momencie na konkretnym image i konkretnym skinie. Kwestie wyglądu, kolorów itd. to tylko i wyłącznie kwestie gustu w tym przypadku mojego ;)
Wszystkie opinie na ten temat zawarte w tym teście są tylko i wyłącznie moimi odczuciami.

Tuner: VU+ Solo4k
Image: VTi 9.0.1
Załącznik 01 WERSJA.jpg nie jest już dostępny
Pełna specyfikacja na pudełku ;)
01 WERSJA.jpg
39 tyl.jpg
39 front.jpg
Wyświetlacz jest bardziej czytelny niż duo2. Można z niego zrobić również miniTV ;)
Dzięki skinowi @crash’a jest on również bardziej funkcjonalny od tego z duo2 i co ważniejsze jest jeden ;)
37 wys.jpg
38 wys.jpg
Skin użyty do testów to BlackHarmony Version 3.3 od kolegi @crash (http://blackharmony.pl) zmodyfikowany na potrzeby tego testu. Dodana informacja o sile sygnału w dB. Prawy panel skina całkowicie na potrzeby DX ;)
04 skin.jpg
Można dodać też informacje o AGC i BER ale nie pokazują one prawidłowych wartości i nadal jest tutaj problem znany ze starszych tunerów VU jak i Dreamboxów. Niemniej jednak wskaźniki SNR w % oraz co najważniejsze w dB działają bez zarzutu.
Na niektórych screenach snr w dB będzie wskazywał 0.0 dB natomiast wskaźnik SNR w % będzie pokazywał wysokie wartości – jest to spowodowane błedęm w skinie gdzie zamiast SNR było wstawione AGC ;) W każdym przypadku prawdziwe są wskazania SNR w dB.
W ostatecznej wersji skina jest już to poprawione ale test zacząłem na starszej wersji i kilka fotek jest właśnie z tym błędem.

Głowica wbudowana to:
02 glowice.jpg
W modelu, który otrzymałem były dwie głowice dvb-s2 (tuner A i B) wbudowane w tuner na stałe, bez przelotek. W menu widzimy możliwość zainstalowania głowic od A aż do H. Możliwe, że będzie można instalować dodatkowe poprzez USB.
03 glowice.jpg
DX

Niskie SR w DVB-S - 23,5E tp. 12661 V SR 477 FEC 1/2 - radio Antenne Bayer
Solo 4k nie pokazuje nic z tego tp. Nie da rady zeskanować, nie ma też żadnych oznak życia na mierniku sygnału.
05 antene bayern.jpg
następnie z nieco wyższym SR na 30W:
11502 V 700 3/4 - radio EuropaFM
Tutaj również niepowodzenie
06 europa 30w.jpg
Następnie już radyjko z SR>1000
30W 11650 V 1010 3/4 Radio z grupy RTVE
07 30w.jpg
Nadal brak sygnału. Miernik nawet nie drgnie. Tutaj na starszym Solo2 już był sygnał.
Następnie 30W 12700 V 1483 3/4 Radio z grupy PT
08 30W.jpg
Sygnał się pojawił. To było najniższe SR jakie udało się zaprogramować w DVB-S.
Wniosek – Solo4k odbiera SR >1400
Wynik gorszy niż w solo2.

Niskie SR w DVB-S2
23E - radio RMF MAXX:
11677 V DVB-S2/8PSK 1024 2/3 – brak sygnału
11679 V DVB-S2/8PSK 1023 2/3 – brak sygnału
11680 V DVB-S2/8PSK 1023 2/3 – brak sygnału
11676 V DVB-S2/QPSK 1410 4/5 – jest sygnał i programuje oraz odtwarza radyjka
13 screenshot8psk.jpg
12 screenshot8psk2.jpg
09 maxx 115cm.jpg
Co prawda nie identyfikuje nazwy radia ale odtwarza poprawnie i na 100% jest to RMF MAXX.
Zapisuje wszystkie odmiany tego radyjka z tp. 11676.

Wniosek – tak samo jak w przypadku DVB-S również w DVB-S2 Solo4k odbiera SR >1400
Na innych satelitach było podobnie, wszystko co jest powyżej SR 1400 tuner bez problemu programuje, niestety tylko powyżej 1400 :(


Wysokie SR w DVB-S - tutaj jako, że nasz testowy 53 E tp. 11044 V SR 44950 FEC 3/4
przestał nadawać nie mogłem sprawdzić aż tak wysokiego SR ale inne wysokie na orbicie programował i problemu nie napotkałem. Jak ktoś chce sprawdzić jakiś konkretny tp. z wysokim SR w DVB-S to proszę o info, postaram się jeszcze sprawdzić.


Wysokie SR w DVB-S2
- 27,5W tp. 11495 V SR 44100 FEC 9/10 DVB-S2/QPSK
czyli oczywiści pakiet BBC z 27W i tutaj solo 4k nie miał żadnych problemów, tp. Został poprawnie zeskanowany i zapisany.
10 27w.jpg
11 27 miernik.jpg
Blindscan
Jeżeli chodzi o blindscan to nazwę to jednym słowem – TRAGEDIA!
Dalej nie działa to z menu wyszukiwania kanałów tylko jako osobny plugin. Sama idea działania jest dla mnie również niezrozumiała. Niby skanuje ale albo źle zapisuje albo się zawiesza i trzeba restartować tuner. Opcja jest ale kompletnie bezużyteczna.
14 bs2.jpg
15 bs3.jpg
Działanie blindscan’u na Dreamboxach z E2 to mistrzostwo świata w porównaniu do tego co dostajemy od VU.

Skanowanie całego satelity
Proces skanowania satelity - sprawdzałem na 13E
Zeskanowanie całego HotBirda zajęło Solo 4k około 9 minut – 1944 znalezionych serwisów:
18b skan 4k finish.jpg
Skanuje zdecydowanie szybciej niż robił to solo2.

Aby bardziej to porównać jak zwykle zapuściłem również skanowanie tego samego satelity w tym samym czasie na DM8000:
18 dm skan.png
Dremabox zakończył skanowanie jakieś 2 minuty szybciej i znalazł 1956 serwisów czyli 12 więcej przy takiej samej liście kanałów. Jak Dreambox zakończył skanowanie to Solo4k był w 84%:
18a 4k skan.jpg
Kanały na granicy odbioru

Sprawdziłem tp. Z Astry 2E 10773 H DVB-S/MPEG-2 22000 5/6
16 10773 VU.jpg
17 10773 DM7020.jpg
wynik na Solo 4k to 6,2dB a na DM7020HD 6,5dB (nie sugerować się proszę tutaj wskaźnikiem % bo na solo4k pokazywał on wtedy AGC, też niepoprawnie – błąd w skinie).
Dodatkowo wskaźnik SNR w dB skacze w zakresie około 0,2 – 0,3dB co przeszkadza w precyzyjnym strojeniu. Jest jakby niestabilny na słabszych sygnałach.
Tak jak kiedyś w solo2 tak i tutaj głowica jest słabsza od tych z dreamboxa.

Pozycjoner
Ustawienia są identyczne dla wszystkich tunerów. Obrotnica działa jak należy.
W samym wyborze skanowania w VU jest trochę mniej opcji wyboru niż w Dreamboxach ale ogólnie wszystko to co potrzeba jest dostępne.
W menu ustawień pozycjonera standardowo jest SNR w % co również przeszkadza jak chcemy precyzyjnie ustawić danego satelitę. Idealnie byłoby gdyby były dwie wartości zarówno w dB jak i w %. Ta po przecinku w dB pomaga dużo bardziej precyzyjnie dostroić antenę. Myślę, że da się to zrobić dodając taką wartość do skina - @crash temat dla Ciebie ;)
Pierwsza fotka to Solo4k druga Dreambox.
19 pozycjoner.jpg
19a pozycjoner dm.png
Odbiór i skanowanie tp. UHD

Skanowanie i zapisywanie tp. UHD działa bez zarzutu. Testowałem na kilku satelitach i zawsze dobrze skanował, zapisywał i odtwarzał.
20 uhd1.jpg
21 c uhd1.jpg
24 28 uhd.jpg
Podsumowanie części DX

- Niskie SR zarówno w DVB-S jak i DVB-S2 skanuje dopiero od SR>1400
- Brak blindscan'u bo ten co jest to porażka totalna
- wskaźnik SNR w dB działa po specjalnych modyfikacjach

+ wysokie SR w DVB-S2 skanuje bez problemu
+ poprawiono szybkość skanowania satelity
+ obsługa 4k


MABO 115 cm ---> 70,5E - 45W ---> MOTECK SG-2100 Inverto Ultra Black
Multifocus E85 ---> 28E, 23E, 19,2E, 13E, 9E, 7E, 0,8W
Dreambox 8000
Dreambox 7020HD

Awatar użytkownika
Joey
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 739
Rejestracja: 03 lip 2009, 13:16
Tuner: Dreambox 8000
Antena: Mabo 115Az/El
Konwerter: Inverto Ultra Black
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Podziękował: 21 razy
Dostał Podziękowań: 63 razy

VU+ Solo4k test dla satclub.pl

#2

Post autor: Joey » 03 sty 2016, 1:47

Multimedia


MKV, BluRay (m2ts), AudioHD

MKV - testowałem pliki MKV w 1080p z kodekiem x264 oraz 1080p z kodekiem x265 oraz 2160p w kodeku x264 i 2160p z kodekiem x265. To był jeden z ważniejszych obok DX testów dla mnie. Jak wiemy Solo 4k ma już możliwość odtwarzania kodeka x265 czyli nowego kodeka umożliwiającego większą kompresję danych przy bardzo dobrej jakości materiału. W miarę rozwoju technologii 4k kodek x265 będzie bardziej zyskiwał na popularności.

Wyniki:
1080p x264 – działa bez problemu zarówno z napisami jak i z wieloma ścieżkami głosowymi.
1080p x265 – również bez problemów, wszystko czyta.
2160p x264 – niestety tuner nie radzi sobie z takimi plikami. Jest odtwarzany tylko dźwięk.
2160p x265 – jest odtwarzany zarówno obraz jak i dźwięk. W przypadku ekranu 4k oczywiście jakość jest świetna, w przypadku ekranów FullHD tuner robi downscaling i można odtwarzać takie pliki na TV FullHD. No właśnie ale czy można odtwarzać? Tuner tak jak napisałem daje możliwość odpalenia takiego pliku ale niestety obraz strasznie przycina i w praktyce nie ma możliwości normalnego oglądania.

BluRay pliki m2ts
Solo 4k nie posiada osobnego pluginu do czytania całych struktur BluRay zresztą na E2 chyba żaden tuner tego nie potrafi. Pliki m2ts z katalogu Stream płyt BluRay czyta poprzez plugin Dream Explorer, z zainstalowanego odtwarzacza AdvancedFreePlayer nie widzi plików mt2s, identyfikuje ścieżkę dźwiękową, napisów oczywiście nie odtwarza.
Plik m2ts można przewijać.
26 m2ts.jpg
AudioHD
DTS – odtwarza zarówno w trybie passthrough – czyli wypuszcza do amplitunera a on sobie odkodowuje i odtwarza jako DTS jak i downmix czyli odtwarza dzwięk DTS bez pomocy amplitunera – wszystko jest ok. tak powinno być.
Dolby Digital lub AC-3 – tutaj również jak wyżej wszystko jest ok.
DTS HD – nie pokazuje, że to ścieżka HD tylko jako zwykłe DTS. Dźwięk jest wypuszczany do amplitunera jako DTS lub w trybie downmix bez użycia amplitunera. Szkoda, że nie można puścić jako passthrough DTS HD
Dolby TrueHD – tutaj największy minus. Dźwięk co prawda jest odtwarzany i nawet poprawnie identyfikowany jako Dolby TrueHD, niestety wypuszczany dalej jest jako downmix do stereo bez względu na to co zaznaczymy. Nie da rady nawet wypuścić jako zwykłego Dolby Digital.
27 dts ac3.jpg
28 DTS HD.jpg
29 trueHD test.jpg
DVD – działa wszystko jak należy. Plugin DVD Player odtwarza wszystko ze strukturą DVD czyli zarówno pliki obrazu ISO jak i katalogi Video_TS.

FLAC, MP3 – odtwarza bez problemów. Testowałem na Merlin Music Player. Plugin działa jak należy, oferuje wszystkie możliwości czyli pobiera okładki z internetu oraz teksty słuchanej piosenki.
Jakość dźwięku z Solo 4k jest na bardzo wysokim poziomie. Jest to zdecydowanie jeden z większych atutów tego tunera.
30 merlin.jpg
31 merlin 2.jpg
HbbTV – uruchomiłem na Das Erste i ZDF. Działa prawidłowo. Szybko wczytywał terści i odtwarzał audycje. Widać szybkość tunera w aplikacjach HBB TV.

Zdjęcia – odtwarzanie zdjęć z domowych bibliotek na Solo 4k to czysta przyjemność. Nie ma różnicy czy zdjęcie ma wysoką czy niską rozdzielczość. Czy ma wagę kilku czy kilkunastu MB – zawsze szybko jest wyświetlone na TV. Mistrzostwo. Za to daje Solo 4k największy plus. Czysta przyjemność. Porównując to do Dreamboxa czy nawet nowoczesnych TV to solo 4k jest tutaj mistrzem szybkości. Brawo.


DVB-T – niestety nie mogłem przetestować działania ponieważ nie miałem głowicy DVB-T do VU, a tuner DVB-T który mam na USB nie został wykryty przez Solo 4k.


Transcoding – Czyli możliwość oglądania TV z tunera Solo 4k na urządzeniach mobilnych w naszej sieci lokalnej oraz poza sieć lokalną.
Testowałem na smartfonie z androidem i aplikacją VU+ PlayerHD.
Już od ustawień 480p można oglądać w dobrej jakości na smartfonie. Mamy dostęp do wszystkich bukietów. Działa bardzo dobrze w sieci lokalnej jak i poza nią.
Testowałem na łączu szybkim i wolnym.
Na tym szybkim nawet tryb 720p szedł bez najmniejszych przycięć.
Na wolnym łączu (upload 1Mb/s) niestety mimo wyboru najmniejszej możliwej rozdzielczości były problemy z odbiorem a dodatkowo obraz po chwili się zatrzymywał, był tylko dźwięk.
Dodatkowe ograniczenie jest takie że gdy chcemy korzystać z transcodingu tuner musi być w trybie czuwania. Nie możemy wtedy nic na nim oglądać w domu.
Zdjęcia z telefonu:
32 Tr.png
33 Tr.png
34.jpg
Jakość obrazu – Bardzo dobra. Zarówno FullHD jak i UHD – obraz jest świetny.

Szybkość – mistrzostwo świata ;) Najszybszy tuner z E2 jaki widziałem i miałem możliwość testowania. Restart GUI jest taki szybki, że czasami nie wiedziałem czy już go restartowałem.
Tuner skonfigurowany, ze wszystkimi dodatkami i bajerami, piconami, skinem od @crash’a itd. startuje od zera do pojawienia się obrazu na kanale FTA w moim przypadku w 43 sekundy ;) Na kanałach kodowanych jest to około 10 sekund dłużej zanim emulator wystartuje ;) Przy zwykłym restarcie E2 trwa to 16 sekund. W każdym momencie korzystania i użytkowania tego tunera da się odczuć jego szybkość.
Tutaj również pokusiłem się i porównałem start Solo4k do Dreamboxa tym razem 7020HD. Dreambox wystartował (od zera do pojawienia się obrazu FTA) dokładnie w 2 minuty. Więc różnica jest kolosalna. Dreambox 8000 startuje jeszcze dłużej.

Stabilność – miałem kilka samoczynnych restartów szczególnie podczas prób korzystania z blindscan’u czy odtwarzania różnego rodzaju plików multimedialnych i operacji z nimi związanych ale ogólna ocena stabilności jest bardzo dobra.


Pilot – chyba nigdy nie polubię tych pilotów od VU+. Próbowałem już tyle razy i ciągle nie mogę się przyzwyczaić. Co prawda po kilku dniach jest już lepiej ale jak dla mnie od razu trzeba zaopatrzyć się w pilota alternatywnego bo ten oryginalny jest po prostu niewygodny.

Pluginy
– działają prawie wszystkie te co na Dreamboxach. Prawie bo brakuje mi bardzo pluginu VideoDB do kolekcjonowania filmów i seriali oraz ich odtwarzania. W solo 4k mamy do filmów VMC czy XBMC ale w moim odczuciu nie działa to jeszcze tak jak należy.
Jest za to plugin na wzór Partnerbox. Jest w menu ustawienia tunera – możemy dodawać listę kanałów z innego tunera i działa to bardzo dobrze.
PIP działa zarówno w HD jak i SD. Dodatkowo mamy kilka świetnych funkcjonalności dotyczących funkcji PIP takich jak:
dzielnie obrazu w pionie – niestety nie można zrobić z tego screenshoota ale zrobiłem to aparatem więc myślę, że będzie wiadomo o co chodzi ;)
35 pip.jpg
36 pip.jpg
Działa również zwykły PIP czyli okno na głównym obrazie.
Możemy również zrobić PIP ale dla audio, czyli obraz np. z TVN a dźwięk z Polsatu. Działa to bardzo dobrze, nie miałem żadnych problemów.
Z innych pluginów to oczywiście IPTV Player – działa na Solo4k znakomicie. Szybkość jest piorunująca.

Podsumowanie:


Największy plus tego tunera to jego szybkość oraz możliwość oglądania serwisów w UHD.
Wielką robotę wykonał też @crash tworząc skina Black Harmony. Wizualnie skin w wersji HD prezentuje się znakomicie. Picony zarówno na infobarze jak i na wyświetlaczu a także w menu listy kanałów prezentują się świetnie.
Plusem jest też jego szybkość jaką pokazuje podczas oglądania zdjęć w wysokich rozdzielczościach. Tutaj jest nie do pokonania.

Jednak moja opinia jest taka, że VU+ Solo 4k to tuner do zwykłego oglądania TV i plików multimedialnych w standardowych formatach.

Moim zdaniem Solo 4k do DX nie nadaje się w ogóle. Głowice są słabsze nawet od solo2.
Jest to tuner do typowych transponderów, modulacji i standardowych SR.
Na 13E i 19E będzie natomiast działał bez zarzutów. Mimo nowszych, lepszych podzespołów użytych w VU Solo4k, kwestie użytych głowic dalej pozostają dalekie od oczekiwań.
Solo 4k nie nadaje się również do odtwarzania plików większych niż 1080p więc tak naprawdę nie oferuje nic poza tym co jego starsi bracia czyli solo2 czy duo2. Jedyny plus to filmy w FullHD kodowane w x265 ale raczej nie o to nam chodzi przy technologii 4k.
Dodatkowo dużym minusem jest to, że brakuje odtwarzacza video z prawdziwego zdarzenia do wszystkich rodzajów plików. Musimy kombinować i przełączać się pomiędzy różnymi pluginami do filmów gdzie w każdym z nich innym przyciskiem uruchamiamy napisy czy ścieżki dźwiękowe. Można się w tym wszystkim trochę pogubić a dodatkowo pilot, który nam w tym nie pomaga ;) Jeden z bardziej irytujących błędów to praktycznie za każdym razem wybierając plik mkv trzeba przewinąć pare sekund do przodu bo inaczej nie będzie obrazu. Kolejnym minusem jest odświeżanie obrazu w Solo 4k. Często miałem problemy z odpowiednim skalowaniem i odświeżaniem na plikach MKV. Objawiało się to tym, ze np. podczas odtwarzania filmu solo4k sam rozszerzał sobie obraz likwidując czarne pasy u dołu i góry ekranu. Pomagało przestawianie wartości odświeżania na 50Hz, 60Hz czy multi ale za chwile znowu tuner ustawiał sobie jak chciał.

Cena – około 2100zł na dzień dzisiejszy.
Dla wszystkich forumowiczów satclub.pl jest oczywiście rabat na zakup VU+Solo 4K oraz innych tunerów.
Za ten post użytkownik Joey for the post (total 9):
pkpk (03 sty 2016, 4:25) • zuchnet (03 sty 2016, 6:44) • mg98 (03 sty 2016, 9:13) • Tomek22 (03 sty 2016, 10:22) • Jacek (03 sty 2016, 12:19) • Robinson (03 sty 2016, 13:03) • sasetek (04 sty 2016, 15:43) • Mulder69 (24 lut 2016, 2:02) • AdikDVB (03 kwie 2016, 11:44)


MABO 115 cm ---> 70,5E - 45W ---> MOTECK SG-2100 Inverto Ultra Black
Multifocus E85 ---> 28E, 23E, 19,2E, 13E, 9E, 7E, 0,8W
Dreambox 8000
Dreambox 7020HD

Zablokowany

Wróć do „VU+”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości