Ustawianie zawieszenia biegunowego anteny parabolicznej.

Telewizja satelitarna FORUM. Kompendium wiedzy o TV SAT
Maik
DX-er
DX-er
Posty: 591
Rejestracja: 05 gru 2009, 22:09
Tuner: DenysH.265,O-boxS2Mini,OpticumX403p,FergusenAF5018
Antena: Svensat-Żniniewicz,2m, parabola, alum.+ Mabo 1,2m
Konwerter: WS International ESX241 Cpasmo, Inverto x4=Ku
Lokalizacja: Gdańsk [54.39,18.61]
Podziękował: 72 razy
Dostał Podziękowań: 80 razy

Ustawianie zawieszenia biegunowego anteny parabolicznej.

#1

Post autor: Maik » 10 lis 2015, 22:48

2015-11-10

Zawieszenie biegunowe anteny parabolicznej (po angielsku polar mount, w skrócie PM) to jeden z typów zawieszeń anten satelitarnych.

Szukając w necie informacji o konstrukcji i zasadzie działania tego zawieszenia znalazłem kilka opracowań.

Od strony teoretycznej zawieszenie biegunowe anteny parabolicznej zostało przystępnie przedstawione w opracowaniu Pana dr inż.Michała Rezulskiego pod tytułem:
„Odbiór sygnałów satelitarnych w zakresie mikrofal”

http://cygnus.tele.pw.edu.pl/~maksymiuk ... ita_v2.pdf

Fragment tego opracowania, odnoszący się do interesującego nas tematu przedstawiam poniżej:

"Anteny paraboliczne o niewielkiej średnicy, przeznaczone do odbioru sygnałów z określonego satelity stacjonarnego, mogą być umocowane na stałe. Anteny o dużej średnicy, których wiązka ma szerokość poniżej 0,1°, z reguły wyposaża się w automatyczne układy nadążne, precyzyjnie dopasowujące wycelowanie anteny do aktualnego położenia satelity stacjonarnego. Również anteny przeznaczone do odbioru sygnałów z różnych satelitów wyposaża się w elektromechaniczne układy sterowania. Anteny takie zazwyczaj montuje się w zawieszeniu biegunowym (por. rys. 6), dzięki czemu wycelowanie w dowolny punkt orbity stacjonarnej wymaga zmiany tylko jednej współrzędnej.
Zasadą zawieszenia biegunowego jest ustawienie osi obrotu anteny równolegle do osi obrotu Ziemi, czyli odchylenie jej od pionu w płaszczyźnie południkowej o kąt (π /2 - φ),
gdzie φ jest szerokością geograficzną stacji odbiorczej.

Zawieszenie biegunowe anten odbierających sygnały z satelitów stacjonarnych musi być ponadto uzupełnione o ustawienie kąta deklinacji δ, którego wartość zmienia się od 0 dla stacji odbiorczych leżących na równiku w punkcie podsatelitarnym, do około 10° w przypadku stacji znajdujących się w okolicach podbiegunowych."
Kąty określające ustawienie anteny z zawieszeniem biegunowym.jpg
Z opracowania wynika, że dla prawidłowego ustawienia zawieszenia koniecznym jest odchylenie osi obrotu anteny zwanej osią biegunową od pionu w płaszczyźnie południkowej o kąt (π /2 - φ),
gdzie φ jest szerokością geograficzną stacji odbiorczej.

Kąt między osią biegunową a pionem nazwijmy go kątem odchylenia od pionu osi biegunowej zależy od szerokości geograficznej φ
i wynosi: kąt odchylenia od pionu = π /2 – φ

„Poza tym trafiłem na inne ciekawe opracowanie, które niestety ostatnio zniknęło z netu.
W opracowaniu zwrócono uwagę na konieczność uwzględnienia tkz. ruchu libracyjnego sputnika.
Orbita sputnika w rzeczywistości nie jest idealnie kołowa i nie leży dokładnie w płaszczyźnie równika ziemskiego. W rezultacie tego wykonuje on tkz. ruch libracyjny czyli tłumacząc na normalny język po prostu kołysze się.
Dla zmniejszenia spadku mocy odbieranych mikrofal spowodowanych kołysaniem sputnika zaleca się skorygować teoretyczny kąt odchylenia od pionu oraz kąt deklinacji, zmieniając oba kąty o 0,7°.”

Opracowanie podało następujące wartości kątów i ich rozmieszczenie.
Wartości kątów określających ustawienie anteny z zawieszeniem biegunowym.jpg
Oznakowanie kąta odchylenia od pionu.JPG
Przyswoiwszy opisaną powyżej wiedzę teoretyczną przećwiczmy ją w praktyce.
Dla ułatwienia ograniczmy ćwiczenie niemal wyłącznie do:
-ustawienia kąta odchylenia od pionu osi biegunowej,
-ustawienia kąta deklinacji
i pomińmy inne istotne zagadnienia jak np. ustawienie azymutu itp

Kolejność czynności:

1.Ustalić położenie geograficzne anteny odbiorczej.
(długość i szerokość geograficzną)

Dla anteny ulokowanej w Gdańsku:
długość geograficzna λ = 18,6°E
szerokość geograficzna: φ = 54.388512°N

2. Ze wzoru: π/2 – φ, wyliczyć teoretyczny kąt odchylenia od pionu
dla szerokości geograficznej φ, na której umiejscowiona jest antena.


Dla szerokości geograficznej φ = 54.388512°N,
Kąt odchylenia od pionu wynosi:
π/2 – φ = 180°/2 - 54.4° = 90° - 54.4° = 35.6°

„3. Wyliczyć skorygowany kąt odchylenia od pionu, pomniejszając teoretyczny o 0,7°.

Skorygowany kąt odchylenia od pionu = 35.6°- 0,7°= 34,9°.


4. Wykonać wzorzec skorygowanego kąta odchylenia od pionu.
Wzorzec skorygowanego kąta odchylenia od pionu      .JPG
5. Obrócić antenę dokładnie na azymut zgodny z długością geograficzną położenia punktu odbioru i ustawić kąt odchylenia od pionu .

Dla anteny ulokowanej w Gdańsku: długość geograficzna λ = 18,6°E.
W tym położeniu według wzorca kąta = 34,9° ustawia się kąt odchylenia od pionu


6. Oznakować ustawiony kąt odchylenia od pionu (rysą).

Oznakowane jest przydatne.
Siła wiatru, poluzowanie śrub itp. mogą spowodować zmianę kąta.
Dzięki oznakowaniu mamy kontrolę ustawienia.
S-Ż-200, wadliwy wskażnik deklinacji.JPG
7. Ustawić na antenie kąt deklinacji równy wartości skorygowanego kąta δ' podanej w tabeli zgodnie z szerokością geograficzną punktu odbioru.

Przy ustawianiu kąta deklinacji zwrócić uwagę na prawidłowe oznakowanie wartości kąta na podziałce wskaźnika. Może być błędna.
W posiadanej antenie S-Ż 200 cm, wartości kąta wpisane są odwrotnie.
Przy ustawieniu kąta deklinacji na 0 na wskaźniku jest pokazana wartość = 10.
Mabo-120, prawidłowy wskażnik deklinacji.JPG
Poluzowana nakrętka.JPG


8. Obracając antenę w kierunku następnych stacji nadawczych (sputników) w razie potrzeby zmieniać kąt deklinacji δ' tak by uzyskać prawidłowy odbiór.

Przy ustawianiu kąta deklinacji δ' dla ułatwienia prób wygodnie jest pozostawić poluzowaną zewnętrzną nakrętkę regulacji kąta.
Kąt odchylenia od pionu na S-Ż 200.JPG
9. Po takim nastrojeniu powinniśmy otrzymać w miarę dobry odbiór w zakresie całego zasięgu anteny.
Trzeba jednak wiedzieć, że nawet najlepiej nastawiona antena ze zawieszeniem biegunowym ma w pewnych zakresach obrotu niewielkie odchyłki od idealnego nakierowania na orbitę geostacjonarną.
Zapaleńcy montują słowniki lub inne „wynalazki” umożliwiające w miarę potrzeby zmianę kąta deklinacji, ale to już wyższy stopień wtajemniczenia.

Szanownych Znawców problemu zapraszam do ewentualnego uzupełnieniem niniejszego tematu o wiedzę i doświadczenie związane
z konstrukcją i zasadą działania zawieszenia biegunowego anteny parabolicznej.


Przypominam, że obszerne opracowanie dotyczące montażu anteny offsetowej Mabo z polarmountem i siłownikiem autorstwa Harti znajdziecie tu:

http://www.satclub.pl/montaz-anteny-z-p ... -t181.html

Maik.
Załączniki
Rys.6  Zawieszenie biegunowe anteny parabolicznej..jpg
Za ten post użytkownik Maik for the post (total 11):
Roger (11 lis 2015, 6:57) • Harti (11 lis 2015, 8:36) • Slavio (11 lis 2015, 10:45) • Jacek (11 lis 2015, 10:51) • rysiuhelix (11 lis 2015, 12:24) • figa11 (11 lis 2015, 20:45) • zdt (15 lis 2015, 7:37) • bociekpl (16 lis 2015, 9:43) • pkpk (08 gru 2015, 4:41) • diabelq (12 lut 2016, 23:04) and one more user


Antena: 1)S-Żniniewicz2m, 2)Mabo1,2m
Konwertery: 1)zez-Ku, Inverto RED, V/H, 2)zez-Ku, Inverto BLACK Premium, V/H
3)ognisko-C, WS International ESX241, R/L
4)zez-Ku, Inverto IDLP 405L, V/H, 5)zez-Ku, Inverto IDLP 405L, R/L
Siłownik: 24” Super Jack heavy
Zasięg odbioru: 13E do 80E
Tunery: 1)U2C Denys H.265, 2)OpenBox S2 mini HD, 3)Opticum HD X403p, 4)Ferguson AF 5018 CI

Cyb0rg
nowy
nowy
Posty: 8
Rejestracja: 27 kwie 2013, 11:46
Podziękował: 0
Dostał Podziękowań: 0

Ustawianie zawieszenia biegunowego anteny parabolicznej.

#2

Post autor: Cyb0rg » 10 paź 2017, 23:50

Maik pisze:
10 lis 2015, 22:48
..pod tytułem:
„Odbiór sygnałów satelitarnych w zakresie mikrofal”

http://cygnus.tele.pw.edu.pl/~maksymiuk ... ita_v2.pdf ...
Niestety link już jest nieaktualny.
Posiada ktoś aktualny namiar ?



Awatar użytkownika
jollyjoker
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 350
Rejestracja: 11 lut 2009, 23:56
Tuner: Unknown
Antena: SMW 0A-1600, Laminas 1,2m, Precision 3m
Konwerter: Inverto
Lokalizacja: Warszawa-Wola (Latitude: 52.2351° / Longitude: 20.9471°)
Podziękował: 1 razy
Dostał Podziękowań: 21 razy
Kontakt:

Ustawianie zawieszenia biegunowego anteny parabolicznej.

#3

Post autor: jollyjoker » 26 wrz 2022, 11:05

Kolego Maik,
Czy istnieje szansa, abyś zaktualizował odnośnik do opracowania, na które się powołujesz tj. dr inż. Michała Rezulskiego pod tytułem
„Odbiór sygnałów satelitarnych w zakresie mikrofal”. Jeśli posiadasz je w swoich zasobach, dodaj je tutaj jako załącznik.
Pozdrawiam,
jollyjoker


<< Wolność, która przychodzi z nieba - Freedom that comes from the skies - Die Freiheit, die vom Himmel kommt - La liberté qui vient du ciel - La libertad que viene del cielo - De vrijheid die uit de hemel komt >>

Maik
DX-er
DX-er
Posty: 591
Rejestracja: 05 gru 2009, 22:09
Tuner: DenysH.265,O-boxS2Mini,OpticumX403p,FergusenAF5018
Antena: Svensat-Żniniewicz,2m, parabola, alum.+ Mabo 1,2m
Konwerter: WS International ESX241 Cpasmo, Inverto x4=Ku
Lokalizacja: Gdańsk [54.39,18.61]
Podziękował: 72 razy
Dostał Podziękowań: 80 razy

Ustawianie zawieszenia biegunowego anteny parabolicznej.

#4

Post autor: Maik » 26 wrz 2022, 13:19

jollyjoker pisze:
26 wrz 2022, 11:05
Kolego Maik,
Czy istnieje szansa, abyś zaktualizował odnośnik do opracowania, na które się powołujesz tj. dr inż. Michała Rezulskiego pod tytułem
„Odbiór sygnałów satelitarnych w zakresie mikrofal”. Jeśli posiadasz je w swoich zasobach, dodaj je tutaj jako załącznik.
Pozdrawiam,
jollyjoker
Sprawdziłem i rzeczywiście odnośnik sieciowy do opracowania dr inż. Michała Rezulskiego pod tytułem „Odbiór sygnałów satelitarnych w zakresie mikrofal” znikł.

Nie mam upoważnienia od autora na rozpowszechnianie jego własności myślowych wobec czego nie mogę przesłać opracowania w formie załącznika dla ogólnosieciowego korzystania.

Sądzę, że nie popełnię przestępstwa jeżeli zainteresowanym tematem przekażę opracowanie indywidualnie na PW.
Maik.


Antena: 1)S-Żniniewicz2m, 2)Mabo1,2m
Konwertery: 1)zez-Ku, Inverto RED, V/H, 2)zez-Ku, Inverto BLACK Premium, V/H
3)ognisko-C, WS International ESX241, R/L
4)zez-Ku, Inverto IDLP 405L, V/H, 5)zez-Ku, Inverto IDLP 405L, R/L
Siłownik: 24” Super Jack heavy
Zasięg odbioru: 13E do 80E
Tunery: 1)U2C Denys H.265, 2)OpenBox S2 mini HD, 3)Opticum HD X403p, 4)Ferguson AF 5018 CI

a33
nowy
nowy
Posty: 25
Rejestracja: 08 wrz 2022, 14:26
Tuner: Rebox
Antena: 105cm
Konwerter: ALPS
Podziękował: 4 razy
Dostał Podziękowań: 7 razy

Ustawianie zawieszenia biegunowego anteny parabolicznej.

#5

Post autor: a33 » 26 wrz 2022, 16:37

Czy chodzi o te same kąty mocowania silnika/biegunów, o których pisał @moimzdaniem, tutaj? satelitarne-abc-f7/sun-outage-jako-zjaw ... ml#p595620

Następnie przeczytaj mój post o "zmodyfikowanych kątach silnika", bezpośrednio po nim: viewtopic.php?f=7&t=5855&p=627191#p627191

Przetłumaczone z:

Is it about the same motorized/polar mount angles as @moimzdaniem wrote about, here? satelitarne-abc-f7/sun-outage-jako-zjaw ... ml#p595620

Then read my post about the 'modified motor angles', directly after that: viewtopic.php?f=7&t=5855&p=627191#p627191

Greetings,
A33
Za ten post użytkownik a33 otrzymał podziękowanie od:
Maik (27 wrz 2022, 12:52)



a33
nowy
nowy
Posty: 25
Rejestracja: 08 wrz 2022, 14:26
Tuner: Rebox
Antena: 105cm
Konwerter: ALPS
Podziękował: 4 razy
Dostał Podziękowań: 7 razy

Ustawianie zawieszenia biegunowego anteny parabolicznej.

#6

Post autor: a33 » 27 wrz 2022, 13:33

Cześć Maik,

Nie, twój post otwierający był absolutnie poprawny!

Popełniłem błąd w moim pierwszym poście tutaj! (zmagając się ze zrozumieniem polskich słów i polskich przycisków na forum).

Poprawiłem go tutaj: satelitarne-abc-f7/sun-outage-jako-zjaw ... ml#p629457

Przepraszam za mój błąd.

Przetłumaczone z:

Hi Maik,

No, your opening post was absolutely correct!

I made an error in my first post here! (wrestling with understanding the polish words and polish buttons of the forum.)

I corrected it here: satelitarne-abc-f7/sun-outage-jako-zjaw ... ml#p629457

Sorry for my mistake.

Greetings,
A33



Maik
DX-er
DX-er
Posty: 591
Rejestracja: 05 gru 2009, 22:09
Tuner: DenysH.265,O-boxS2Mini,OpticumX403p,FergusenAF5018
Antena: Svensat-Żniniewicz,2m, parabola, alum.+ Mabo 1,2m
Konwerter: WS International ESX241 Cpasmo, Inverto x4=Ku
Lokalizacja: Gdańsk [54.39,18.61]
Podziękował: 72 razy
Dostał Podziękowań: 80 razy

Ustawianie zawieszenia biegunowego anteny parabolicznej.

#7

Post autor: Maik » 27 wrz 2022, 19:06

a33 pisze:
27 wrz 2022, 13:33
Cześć Maik,
Nie, twój post otwierający był absolutnie poprawny!
Dla pewności przedyskutujmy spokojnie jeszcze raz problem.

W tym celu załączam fragment opracowania które swojego czasu znalazłem w sieci a związanego z tematem.
1, Rys. 18. Kąty określające położenie anteny z zawieszeniem biegunowym   .jpg
2, Ruch libracyjny satelity w ciągu doby   .jpg
3, Tabela 1. Wartości kątów określających ustawienie anteny z zawieszeniem biegunowym   .jpg
Wartości kątów określających ustawienie anteny z zawieszeniem biegunowym
ujęta w "Tabela 1" podaje między innymi, że skorygowany kąt elewacji osi biegunowej anteny µ' zwiększa się o 0,7°.

Jeżeli skorygowany kąt elewacji osi biegunowej anteny oznakowany na rysunku 18 jako µ zwiększa się o 0,7° to kąt odchylenia od pionu = π /2 – φ, gdzie φ jest szerokością geograficzną stacji odbiorczej zmniejsza się o 0,7° i będzie wynosił:

Skorygowany kąt odchylenia od pionu = 35.6°- 0,7°= 34,9°.
czyli jednak tak jak pierwotnie wyliczyłem!!!

Co do skorygowanego kąta deklinacji anteny jest chyba jasność, należy go zmniejszyć o 0,7°.

Towarzysze drodzy przemyślcie byśmy wszyscy mieli pewność jak należy postąpić
i jednocześnie mieć pewność co do prawidłowości załączonego wyżej opracowania.

Maik.


Antena: 1)S-Żniniewicz2m, 2)Mabo1,2m
Konwertery: 1)zez-Ku, Inverto RED, V/H, 2)zez-Ku, Inverto BLACK Premium, V/H
3)ognisko-C, WS International ESX241, R/L
4)zez-Ku, Inverto IDLP 405L, V/H, 5)zez-Ku, Inverto IDLP 405L, R/L
Siłownik: 24” Super Jack heavy
Zasięg odbioru: 13E do 80E
Tunery: 1)U2C Denys H.265, 2)OpenBox S2 mini HD, 3)Opticum HD X403p, 4)Ferguson AF 5018 CI

Awatar użytkownika
moimzdaniem
DX-er
DX-er
Posty: 960
Rejestracja: 02 sty 2019, 19:48
Tuner: Octagon SX88+ Optima Combo
Antena: Multifach 180, Mabo 150, 120
Konwerter: Ku: Inverto, Televes, C: GCF-2106
Lokalizacja: Kruszwica (52,67*N , 18,32*E)
Podziękował: 124 razy
Dostał Podziękowań: 141 razy

Ustawianie zawieszenia biegunowego anteny parabolicznej.

#8

Post autor: moimzdaniem » 27 wrz 2022, 23:38

Widzę że tym postem niechcący trochę zamęt spowodowałem... :cigar:

Na początek muszę sprostować, że zakręciłem się, i błędnie napisałem że powyższa korekta kątów elewacji i deklinacji powoduje zmianę o 1,4 stopnia. Jest to zmiana o 0,7*, ponieważ: zmniejszenie kąta elewacji = opuszczenie czaszy na dół, a zmniejszenie kąta deklinacji = podniesienie czaszy do góry, co widać na podziałce kątowej regulacji deklinacji od Mabo. Za pomyłkę przepraszam.

Z pytaniem czy ma ktoś jakieś wnioski z ustawieniem tych kątów, to głównie chodziło mi o to, czy ktoś kto jest pewien idealnego ustawienia swojej anteny / wyciągania z niej max możliwych do uzyskania sygnałów - czy po zakończeniu regulacji anteny, sprawdzał ktoś pokrywanie się końcowego ustawienia, ze wstępnym zaznaczeniem kątów z tej instrukcji o której tu mowa? :hmmm: A może pod wpływem tej dyskusji ktoś zechce sprawdzić? :hmmm:

PS. Pisząc (potocznie): "zmniejszenie kąta elewacji = opuszczenie czaszy na dół" ,to chodzi mi o to, co @Maik w swoim powyższym poście fachowo nazwał "Skorygowanym kątem odchylenia od pionu".
To tak ode mnie dla jasności, żeby nie powodować zamieszania co mam na myśli.


Ku: 93,5*E <-> 30*W => Multifach 180 + IBU Twin (przerobiony) + 24" + AS2000
C: 90*E <-> 27,5*W => Mabo 150 + CGF-2106 + 24" + AP500
60cm - 52*E
Mabo 120 :construction:
Octagon SX88+ Optima Combo, GTMedia V8 Finder Pro Combo.
Pzdr, Mikołaj

a33
nowy
nowy
Posty: 25
Rejestracja: 08 wrz 2022, 14:26
Tuner: Rebox
Antena: 105cm
Konwerter: ALPS
Podziękował: 4 razy
Dostał Podziękowań: 7 razy

Ustawianie zawieszenia biegunowego anteny parabolicznej.

#9

Post autor: a33 » 29 wrz 2022, 2:25

@maik:
Obawiam się, że nie mogę umieścić tych jpeg-stron przez tłumacza, którego używam, więc nie mogę naprawdę śledzić polskiego tekstu.
Ale zasada jest jasna, jak sądzę.

Autor nie opisuje jak obliczył (kapitał) theta, współczynnik korekcyjny, który należy dodać do szerokości geograficznej, aby otrzymać µ'?
Ponieważ istnieje kilka podejść do wykonania obliczeń, zawsze jestem zainteresowany podejściem, które ktoś wybrał (i czy naprawdę porównał różne metody).

Przetłumaczone z:

@maik:
I'm afraid I cannot put these jpeg-pages through the translator that I use, so I cannot really follow the polish text.
But the principle is clear, I think.

The author doesn't describe how he calculated the (capital) theta, the correction factor to add to the latitude, to get µ'?
Because there are several approaches to do the calculation, I am always interested in the approach that someone has chosen (and if they really compared the various methods).

Greetings,
A33



Maik
DX-er
DX-er
Posty: 591
Rejestracja: 05 gru 2009, 22:09
Tuner: DenysH.265,O-boxS2Mini,OpticumX403p,FergusenAF5018
Antena: Svensat-Żniniewicz,2m, parabola, alum.+ Mabo 1,2m
Konwerter: WS International ESX241 Cpasmo, Inverto x4=Ku
Lokalizacja: Gdańsk [54.39,18.61]
Podziękował: 72 razy
Dostał Podziękowań: 80 razy

Ustawianie zawieszenia biegunowego anteny parabolicznej.

#10

Post autor: Maik » 02 paź 2022, 15:42

Ostatnie posty Kolegów związane z tematem przypomniały i ożywiły go.
Włączając się w dyskusje zwrócę uwagę na co następuje:

1. Opracowaniu Pana dr inż.Michała Rezulskiego pod tytułem:
„Odbiór sygnałów satelitarnych w zakresie mikrofal” w dostępny sposób wyjaśnia teorię ustawienia anteny przy założeniu idealnych warunków.
Zasadą zawieszenia biegunowego jest ustawienie osi obrotu anteny równolegle do osi obrotu Ziemi, czyli odchylenie jej od pionu w płaszczyźnie południkowej o kąt (π /2 - φ),
gdzie φ jest szerokością geograficzną stacji odbiorczej.

Zgodnie z teorią kąt odchylenia od pionu zależy wyłącznie od szerokości geograficznej położenia anteny.
Przykładowo dla szerokości geograficznej Gdańska φ = 54.388512°N, kąt odchylenia od pionu wynosi:
π/2 – φ = 180°/2 - 54.4° = 90° - 54.4° = 35.6°

Zawieszenie biegunowe anten musi być ponadto uzupełnione o ustawienie kąta deklinacji δ, którego wartość zmienia się od 0 dla stacji odbiorczych leżących na równiku, do około 10° w przypadku stacji znajdujących się w okolicach podbiegunowych.

2. Rzeczywistość odbiega od ideału.
Sputnik między innymi podlega zjawisku libracji i nie krąży po orbicie idealnie kołowej.

Wikipedia wyjaśnia:
„Libracja (od łacińskiego libra − waga, librare − kołysać się w równowadze) – powolne wahania, zazwyczaj bryły jednego ciała niebieskiego,obserwowanego z powierzchni innego….”

Dla zmniejszenia spadku mocy odbieranych fal spowodowanych kołysaniem sputnika zaleca się skorygować teoretyczny kąt odchylenia od pionu oraz kąt deklinacji.
Nie doszukałem się sposobu ustalania kątów korekcji ale podejrzewam, że nie zostały one wyliczone a raczej ustalone przez badania doświadczalne a następnie przedstawione w tabelach.
Jedną z takich tabel przytoczyłem w opisie tematu w poście #1 i powtórzyłem w #7.
Z tabeli wynika, że np. dla szerokości geograficznej = φ = 54°, skorygowany kąt deklinacji = 7°.
Takie same wartości podaje Kolega Harti w temacie „Montaż anteny z polarmountem i siłownikiem”
Szerokość geograficzna - Kąt deklinacji - Większa miejscowość
50 6.6 Katowice, Kraków, Rzeszów
51 6.7 Częstochowa, Jelenia Góra, Kielce, Lublin, Wrocław
52 6.8 Warszawa, Łódź, Poznań
53 6.9 Białystok, Bydgoszcz, Toruń
54 7.0 Malbork. Olsztyn, Świnoujście, Giżycko
55 7.1 Gdynia, Jastrzębia Góra”
patrz:
https://www.satclub.pl/satelitarne-abc- ... -t181.html

3. Wartości kątów ujętych w tabelach nie można traktować jak coś świętego.
Jest to dopiero podpowiedź jak zgrubnie ustawić czaszę.
Antena ma odchyłki wykonawcze, zużycia na osiach, śrubach itp.
Prawidłowe, ostateczne ustawienie anteny należy samemu dopieścić.
Osobiście obracałem antenę w kierunku kolejnych sputników i w razie potrzeby zmieniałem nieco kąt deklinacji δ' tak by uzyskać jak najlepszy odbiór.

4. Nawet najlepiej nastawiona antena ze zawieszeniem biegunowym ma w pewnych zakresach obrotu niewielkie odchyłki od idealnego nakierowania na orbitę geostacjonarną i dlatego Zapaleńcy montują różnego rodzaju „wynalazki” umożliwiające w miarę potrzeby zmianę kąta deklinacji.

5. Najgorsze jest to, że po dobrym ustawieniu czaszy po pewnym czasie korci człowieka by ustawić jeszcze lepiej i znowu grzebie przy antenie aż popsuje.
Na pocieszenie mogę wyjawić, że ta choroba mija z wiekiem.

Maik.
Za ten post użytkownik Maik for the post (total 2):
moimzdaniem (02 paź 2022, 17:14) • ryszard_k11 (02 paź 2022, 20:24)


Antena: 1)S-Żniniewicz2m, 2)Mabo1,2m
Konwertery: 1)zez-Ku, Inverto RED, V/H, 2)zez-Ku, Inverto BLACK Premium, V/H
3)ognisko-C, WS International ESX241, R/L
4)zez-Ku, Inverto IDLP 405L, V/H, 5)zez-Ku, Inverto IDLP 405L, R/L
Siłownik: 24” Super Jack heavy
Zasięg odbioru: 13E do 80E
Tunery: 1)U2C Denys H.265, 2)OpenBox S2 mini HD, 3)Opticum HD X403p, 4)Ferguson AF 5018 CI

ODPOWIEDZ

Wróć do „Satelitarne ABC”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości