Antena Toroidalna

Jeśli masz problemy, chcesz zadać pytania, podzielić się swoimi doświadczeniami, to pisz tutaj. Telewizja satelitarna FORUM.
Awatar użytkownika
dima0909
Początkujący
Początkujący
Posty: 46
Rejestracja: 14 paź 2011, 18:12
Antena: 80
Lokalizacja: Płock
Podziękował: 2 razy
Dostał Podziękowań: 0

Antena Toroidalna

#1

Post autor: dima0909 » 25 gru 2012, 13:42

Witam.
Mam taka antene (T90):
Obrazek

Ustawiona jest na Sirius (ten centralny konwerter) oraz inny konwerter na Hotbird...
chciałbym zachować te ustawienia na Siriusie, nie zmieniając kątów czaszy itd....i ustawić kolejnego satelitę...Jakiego satelitę będzie mi najłatwiej złapać? (Amos kiedyś łapałem ale teraz coś zginął sygnał i wgl mi nie wykrywa żadnego sygnału amosa...)...
Myślałem o satelicie na 9E (gdyż blisko Hotbirda jest) lecz miałem problemy żeby tego satelitę również złapać....

Co mi polecacie ustawić? Który w miarę dobry satelita możę mi się złapać przy skierowanej czaszy na siriusa?

(interesują mnie programy polskie, rosyjskie, ukrainskie)

Odnośnie nie działającego Amosa...zastanawiam się czy monter aby napewno dobrze mi ustawił skos anteny góra/dół...
Z wyliczeń kalkulatora dla mojej anteny, wynika iż powinny być ustawienia takie:
http://www.satlex.net/pl/wavefrontier_c ... ry_code=pl
Na mojej antenie jest 88 stopni ten skos góra/dół....nie więm jak interpretować te wyliczenia , które podałem powyżej bo nie rozumiem najzwyczajniej niektórych nazw skosów itd...ale domyślam się że ten właśnie kąt powinien być 80.1 stopni?


chodzi mi o to co widnieje na zdjęciu...czy dobrze to ustawione jest?
Obrazek
Obrazek

@edit
kręciłem te śruby co zaznaczyłem czerwonym...i to raczej nie to...
więc które śruby potrzeba kręcić aby zmienić ten parametr? te co żółtym zaznaczyłem? i czy potrzeba zdejmować talerz? czy można to na przymocowanym talerzu jakoś przestawić?
Obrazek


Obrazek

------------------------------
ANTENA TOROIDALNA T90
Amiko Alien SDH-8900
Amos 2/3 (4°W), Sirius (4.8°E), Hotbird (13°E), Astra 1G (31.5°E)

toroidal68
Podziękował: 0
Dostał Podziękowań: 0

Antena Toroidalna

#2

Post autor: toroidal68 » 25 gru 2012, 17:48

czerwone to elewacja :yes:
skrecenie osiowe to jest zolte.
ciezko jest powiedziec czy jest dobrze ustawione tak jak w twoim przypadku.
nie wiem w jakim rejonie mieszkasz,kazde ustawienie anteny jest inne dla kazdego odbiorcy.
ja mam ustawione centralnie 17E .ale mozesz dac glowny na 16E bedzie latwiej ci montowac inne konwertery.
jak ustawisz centralnie 16E to tylko potem przesuwaj inne konwertery do innych satek,jesli na 9E nie uzyskasz zadnego sygnalu to powinienes proszeczke
ja zmienic pozycje na skreceniu osiowym inaczej kolowym.
--------------
ale jesli chcesz zachowac te ustawienia jak masz tzn. masz teraz ustawione na 4.8E tylko ciekawe z jaka sila odbierasz ta satelite :hmmm:
to jest satelita z b.mocnym sygna
ale ustaw ja na ten transporder i dostrajaj do najlepszego sygnalu. 12724.00 V DVB-S2 8PSK 3333 9/10
jak zlapiesz ten tr.to mozesz zabierac sie do innych satek.
obok tej satki powinienes zlapac 1W najslabszy tr. 12735.00 V DVB-S QPSK 8800 5/6.
jesli tej satki nie bedziesz mogl zlapac to reguluj srobkami zaznaczonymi na zolto.jak stoisz za antena to w strone wskazowek zegara ale b.delikatnie.
powinno ci zaswiecic.
--------------------
ale zaznaczam przy takim szukaniu na dalszych skrajnych satelitach musi byc maszt na 90stopni.
ten krok jest pierwszy w tych ustawieniach jesli chodzi o T90.
-----
moze pisze niewyraznie ale to sa swieta niestety :beer: i narazie nie mam moze glowy :beer2:
Ostatnio zmieniony 25 gru 2012, 18:05 przez toroidal68, łącznie zmieniany 1 raz.
Za ten post użytkownik toroidal68 otrzymał podziękowanie od:
dima0909 (25 gru 2012, 18:59)



Awatar użytkownika
Slavio
Ekspert
Ekspert
Posty: 2503
Rejestracja: 12 lut 2009, 6:39
Lokalizacja: Bytom
Podziękował: 93 razy
Dostał Podziękowań: 317 razy

Antena Toroidalna

#3

Post autor: Slavio » 25 gru 2012, 18:03

1. Ustaw poprawnie Skos (Skew) anteny WaveFrontier: 80.13°
Skos anteny musi być równolegle do orbity geostacjonarnej:

Obrazek

Mówiąc na chłopski rozum luk anteny na którym są umieszczone LNB musi być równoległy do luku na którym są satelity.

Z tego co podałeś, dla Ciebie Skos wynosi 80.13° a z załączonej fotografii wynika ze jest ustawiony 88° - popraw to
Obrazek

Satelita centralny czyli Sirius @5E będzie odbierać dobrze natomiast im dalej od centrum anteny będzie coraz gorzej.
Poluzuj delikatnie śruby oznaczone na żółto i ustaw zadany skos = 80.13°


2. Na listwie na której montuje się konwertery jest podziałka, w pozycji na lewo od środka (punkt 0) odczytaj 0.3-0.5 i tam umieść konwerter z uchwytem dla satelity Sirius @5E. To twój satelita centralny. Podłącz konwerter pod tuner, ustaw któryś z transponderów na Siriusie i wyreguluj kat elewacji anteny. Obserwujac poziom sygnału, dokonuj regulacji srubami, ktore na wczesniejszej fotografi oznaczono kolorem czerwonym.

Gdy satelita centralny ustawiony jest na maxa, dokładasz następne konwertery na listwie zgodnie z wyliczeniami jakie podaje kalkulator na Satlex.
Za ten post użytkownik Slavio otrzymał podziękowanie od:
dima0909 (25 gru 2012, 18:59)


Mabo 1.15m+SG2100, Laminas AS-130+SG2100
Parabola Technisat 150cm

Awatar użytkownika
dima0909
Początkujący
Początkujący
Posty: 46
Rejestracja: 14 paź 2011, 18:12
Antena: 80
Lokalizacja: Płock
Podziękował: 2 razy
Dostał Podziękowań: 0

Antena Toroidalna

#4

Post autor: dima0909 » 25 gru 2012, 18:58

toroidal68 pisze:jesli tej satki nie bedziesz mogl zlapac to reguluj srobkami zaznaczonymi na zolto.jak stoisz za antena to w strone wskazowek zegara ale b.delikatnie.
powinno ci zaswiecic.
dziękuję za podpowiedź ;) właśnie mi chodziło o te śrubki...które kręcić :)
Slavio pisze: Satelita centralny czyli Sirius @5E będzie odbierać dobrze natomiast im dalej od centrum anteny będzie coraz gorzej.
Poluzuj delikatnie śruby oznaczone na żółto i ustaw zadany skos = 80.13°
Okej, jutro się pobawię tym. Tylko się boję żeby mi antena nie spadła na dół, bo podemną jest balkon... a antena waży z 25 kilo pewnie..Już nie pamiętam - czy to na tych śrubach trzyma się cała antena? Czy bez obaw je można kręcić? Bo jakoś jak dziś oglądałem antenę to właśnie zawachałem się kręcić te śrubki z tego właśnie względu.

Dziękuję za pomoc... teraz przynajmniej wiem co trzeba regulować :)


Obrazek

------------------------------
ANTENA TOROIDALNA T90
Amiko Alien SDH-8900
Amos 2/3 (4°W), Sirius (4.8°E), Hotbird (13°E), Astra 1G (31.5°E)

toroidal68
Podziękował: 0
Dostał Podziękowań: 0

Antena Toroidalna

#5

Post autor: toroidal68 » 25 gru 2012, 19:09

dima0909 pisze:
toroidal68 pisze:jesli tej satki nie bedziesz mogl zlapac to reguluj srobkami zaznaczonymi na zolto.jak stoisz za antena to w strone wskazowek zegara ale b.delikatnie.
powinno ci zaswiecic.
dziękuję za podpowiedź ;) właśnie mi chodziło o te śrubki...które kręcić :)
Slavio pisze: Satelita centralny czyli Sirius @5E będzie odbierać dobrze natomiast im dalej od centrum anteny będzie coraz gorzej.
Poluzuj delikatnie śruby oznaczone na żółto i ustaw zadany skos = 80.13°
Okej, jutro się pobawię tym. Tylko się boję żeby mi antena nie spadła na dół, bo podemną jest balkon... a antena waży z 25 kilo pewnie..Już nie pamiętam - czy to na tych śrubach trzyma się cała antena? Czy bez obaw je można kręcić? Bo jakoś jak dziś oglądałem antenę to właśnie zawachałem się kręcić te śrubki z tego właśnie względu.

Dziękuję za pomoc... teraz przynajmniej wiem co trzeba regulować :)
------------
my nie piszemy zebys je odkrecal do konca :slap: tylko je poluzowac lekko tak aby antena moglaby sie skrecac
a potrzeba tylko mala korekta. :thumbsup:



Awatar użytkownika
dima0909
Początkujący
Początkujący
Posty: 46
Rejestracja: 14 paź 2011, 18:12
Antena: 80
Lokalizacja: Płock
Podziękował: 2 razy
Dostał Podziękowań: 0

Antena Toroidalna

#6

Post autor: dima0909 » 25 gru 2012, 19:25

toroidal68 pisze:ale zaznaczam przy takim szukaniu na dalszych skrajnych satelitach musi byc maszt na 90stopni.
ten krok jest pierwszy w tych ustawieniach jesli chodzi o T90.
okej...a jak to rozumieć?
mówisz abym nie zmieniał tego ustawienia co mam? bo z wyliczeń kalkulatora pisze że mam ustawić 80.13 , mam 88 około~ A Ty mi mówisz że najlepiej 90 mieć? Już nic nie rozumiem...


Obrazek

------------------------------
ANTENA TOROIDALNA T90
Amiko Alien SDH-8900
Amos 2/3 (4°W), Sirius (4.8°E), Hotbird (13°E), Astra 1G (31.5°E)

Awatar użytkownika
stanleyiskra
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 348
Rejestracja: 15 lis 2010, 12:37
Tuner: VU+ ULTIMO 4K, VU+ Duo 4K SE, Octagon SF4008 4K
Antena: LAMINAS AS 1500 PM, Corab 900
Konwerter: Inverto Black Ultra, Maximum XO-R1
Podziękował: 22 razy
Dostał Podziękowań: 20 razy

Antena Toroidalna

#7

Post autor: stanleyiskra » 25 gru 2012, 21:03

Kolego - to nie jest takie trudne - lekko tylko poluzujesz te śruby i przestawisz skręt anteny na 80.13. Dokładnie jak koledzy Ci podpowiadają.
Na antenie masz 88, a według twojego wyliczenia prawidłowo jest całkiem inny skręt anteny, a to jest ważne bo nie trafisz w orbitę i możesz zapomnieć o innych satelitach.


OCTAGON SF-4008 4K /USB2-16GB /HDD 1TB 2,5"
VU+ ULTIMO 4K /USB2 -16GB /HDD 1TB 3,5"
VU+TWO 4K SE/ SDD - 248 GB, USB2 -8GB

TV SAMSUNG 55" UHD 4K
---
Antena TOROIDAL T90+diseqc 16\1 - modernizowana
Antena LAMINAS 1500PM - (V,H/L,R) zakres 75 st E - 22 st W
Antena LAMINAS AS-1800 PM (V,H/L,R/C)
zestaw posiadany instalacja w planach !!!

toroidal68
Podziękował: 0
Dostał Podziękowań: 0

Antena Toroidalna

#8

Post autor: toroidal68 » 26 gru 2012, 11:05

dima0909 pisze:
toroidal68 pisze:ale zaznaczam przy takim szukaniu na dalszych skrajnych satelitach musi byc maszt na 90stopni.
ten krok jest pierwszy w tych ustawieniach jesli chodzi o T90.
okej...a jak to rozumieć?
mówisz abym nie zmieniał tego ustawienia co mam? bo z wyliczeń kalkulatora pisze że mam ustawić 80.13 , mam 88 około~ A Ty mi mówisz że najlepiej 90 mieć? Już nic nie rozumiem...
----------------
witam
widze ze wczoraj ty tez miales troche promila :beer: i nie zrozumiales mnie
ja pisalem o uchwycie maszcie na ktorym jest cala antena zawieszona.
to musi stac w pionie z kazdej strony rurki. :yes:
jak juz masz to wykonane dokladnie to dopiero zabieramy sie na ustawienie pierszego satelity (jakiego ty wybrales na 4.8E)
ja bym nie patrzyl na ta podzialke bo to moze byc niedokladne.
podlacz tuner do odpowiedniego konwertera ktorego bedziesz namiezal i lekko skrecaj kolowo antena. :thumbsup:
napewno sobie poradzisz :thumbsup:



Awatar użytkownika
dima0909
Początkujący
Początkujący
Posty: 46
Rejestracja: 14 paź 2011, 18:12
Antena: 80
Lokalizacja: Płock
Podziękował: 2 razy
Dostał Podziękowań: 0

Antena Toroidalna

#9

Post autor: dima0909 » 26 gru 2012, 11:29

Ok,ustawiłem antenę zgodnie z kalkulatorem:
Obrazek
Sirius i Hotbird ładnie odbiera, Amos nadal źle....

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ale przyczyną Amosa wcale nie jest źle ustawiony konwerter... troszkę kombinowałem i chodzi o Disect...
Jeżeli ktoś chce pomóc to zapraszam do tematu, bo troszkę tematyka problemu się zmienia:

http://www.satclub.pl/posting.php?mode=post&f=8


Obrazek

------------------------------
ANTENA TOROIDALNA T90
Amiko Alien SDH-8900
Amos 2/3 (4°W), Sirius (4.8°E), Hotbird (13°E), Astra 1G (31.5°E)

toroidal68
Podziękował: 0
Dostał Podziękowań: 0

Antena Toroidalna

#10

Post autor: toroidal68 » 26 gru 2012, 11:39

mozesz zrobic troche zdjec na szynie jak masz to ustawione :hmmm:
co i jak po ktorej stronie masz konwertery?bo widze ze na 13E masz bardzo
marny sygnal u mnie na tej satelicie sygnal oscyluje sie 99%.
masz zle ustawiona elewacje lub kat azymutu.
na sirusie niby masz sygnal ale tez moze nie byc usatysfakcjonowany
dla innych transporderow.
----------------------
Amos jest to satelita z b.slabym sygnalem,trafic w Amosa to juz wyzsza szkola ustawien.
ja ci radze zebys najpierw szukal Thora 1W jesli trafisz w 1W to po przesunieciu 3 kresek bedziesz mial
zaraz 4W :thumbsup:



ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział dla początkujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 40 gości