Instalacja konwertera na pasmo C na niewielkiej antenie offs

Jeśli masz problemy, chcesz zadać pytania, podzielić się swoimi doświadczeniami, to pisz tutaj. Telewizja satelitarna FORUM.
geo573
nowy
nowy
Posty: 32
Rejestracja: 03 sty 2013, 14:50
Tuner: Ariva 100 E, Humax CRCI 5500, n-box recorder,media
Antena: Mabo 105 cm
Konwerter: inverto black X2, C Aljano dual
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 35 razy
Dostał Podziękowań: 0

Instalacja konwertera na pasmo C na niewielkiej antenie offs

#61

Post autor: geo573 » 18 mar 2013, 17:01

A czy ten multiswitch SPAUN też jak ten disecq może być przy antenie na dachu?
Sprawdzałem dane tego diseqc 2/1 Axing SPU 21-02. To jest disecq 2.0, Mój stary tuner Humax crci 5500 steruje chyba diseqC v1.x . Co to oznacza?.Czy tuner ten będzie wspołpracował z tym disecq -iem 2.0?


Ant.Mabo 105 cm,2x Ku (mono inverto black+twin inverto ultra black p. zez+ C-Aljano 90 lewy zez
Obrót DG380 37,5 W- 85 E
Dekodery Ariva 100E HD Humax CRCI 5500, Turbo Nbox hd, Mediabox HD rec hdd,HD 3000, UPC (HBO, Cinemax, Sport, Filmbox, Canal+), Tnk SD, CP-Rodzinny HD (Viasat-y), nc+(Universe+), MUX 1,2,3 - Raszyn,mantahbb01-14xtvp regiony

Awatar użytkownika
raimundo
Bywalec
Bywalec
Posty: 166
Rejestracja: 05 cze 2010, 21:36
Tuner: Humaxy, Hirschmanny
Antena: dużo
Lokalizacja: Międzyrzec Podlaski
Podziękował: 6 razy
Dostał Podziękowań: 18 razy
Kontakt:

Instalacja konwertera na pasmo C na niewielkiej antenie offs

#62

Post autor: raimundo » 18 mar 2013, 17:59

Aha... mieliście rację. Podłączyłem inny Diseqc i zadziałało!
Od razu mogę wydać negatywną opinię o przełączniku "ABSAT GD-21" - strasznie tłumi (dzisiaj, po podłączeniu z częstotliwości, która osiąga 90% miałem 25% :slap: )
Natomiast podłączyłem jakiś przełącznik, który był "gratisowo" dorzucony do miernika i zadziałało. Oczywiście jakiś drobny ubytek był - coś około 5%. :clap:
Można powiedzieć, że przy dobrym przełączniku nie powinno być problemu - koledzy wyżej podsunęli sugerowane modele.

Nie sugeruj się tym, że na przełączniku pisze 2.0 - będzie działać na tunerach ze straszą wersję protokołu (np. 1.2).
Za ten post użytkownik raimundo otrzymał podziękowanie od:
geo573 (19 mar 2013, 1:18)


Żądam POLSKIEGO DUBBINGU w telewizji
Antena: Mabo 1,25@53E+49E (pasmo C), Laminas OFC-1200@ 95E-45W potwierdzone (obrotnica GI 50-120)
Tunery: Humax 8100 PVR, Humax F1-FOX, Marius 1020CI, Hirschmann CSR 60 CI i jeszcze jakieś graty...

Awatar użytkownika
Jalocha
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1824
Rejestracja: 17 lut 2009, 17:29
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 31 razy
Dostał Podziękowań: 55 razy
Kontakt:

Instalacja konwertera na pasmo C na niewielkiej antenie offs

#63

Post autor: Jalocha » 18 mar 2013, 18:16

Przełącznik musiał być uszkodzony, mi tak dwa padły kiedyś jeden po drugim (też tłumiły ale nie na wszystkich tp). Czyli znalazło się tanie rozwiązanie :smile1:
Za ten post użytkownik Jalocha otrzymał podziękowanie od:
geo573 (19 mar 2013, 1:20)


Todo es mentira en este mundo... todo es mentira la verdad...

Famaval 110cm (old) (5E+7E+10E)
Famaval 110cm (new) (9E+13E+16E+19.2E+23,5E)
Corab 90cm (39E+42E)
Corab 90cm (33E+28.5E)
Openbox S2 Mini HD, Lunix 4K

E-sporadic: dipol 1-elem. R1/R2/E2/E3/E4
UKF: Wittenberg 5-elem. + Sony ST-370S

Awatar użytkownika
raimundo
Bywalec
Bywalec
Posty: 166
Rejestracja: 05 cze 2010, 21:36
Tuner: Humaxy, Hirschmanny
Antena: dużo
Lokalizacja: Międzyrzec Podlaski
Podziękował: 6 razy
Dostał Podziękowań: 18 razy
Kontakt:

Instalacja konwertera na pasmo C na niewielkiej antenie offs

#64

Post autor: raimundo » 18 mar 2013, 19:37

Akurat nie jest uszkodzony, bo do tej pory w zezie 75E+85E mi służył. Ale coś z nim nie do końca dobrze... :sly:


Żądam POLSKIEGO DUBBINGU w telewizji
Antena: Mabo 1,25@53E+49E (pasmo C), Laminas OFC-1200@ 95E-45W potwierdzone (obrotnica GI 50-120)
Tunery: Humax 8100 PVR, Humax F1-FOX, Marius 1020CI, Hirschmann CSR 60 CI i jeszcze jakieś graty...

Awatar użytkownika
Slavio
Ekspert
Ekspert
Posty: 2503
Rejestracja: 12 lut 2009, 6:39
Lokalizacja: Bytom
Podziękował: 93 razy
Dostał Podziękowań: 317 razy

Instalacja konwertera na pasmo C na niewielkiej antenie offs

#65

Post autor: Slavio » 18 mar 2013, 19:50

geo573 pisze:A czy ten multiswitch SPAUN też jak ten disecq może być przy antenie na dachu?
Sprawdzałem dane tego diseqc 2/1 Axing SPU 21-02. To jest disecq 2.0, Mój stary tuner Humax crci 5500 steruje chyba diseqC v1.x . Co to oznacza?.Czy tuner ten będzie wspołpracował z tym disecq -iem 2.0?
Przełacznik Diseqc 2/1 SPU:
Przełacznik konwerterów sterowany sygnałem diseqc firmy Axing SPU 21-02; umożliwia podłączenie dwóch konwerterów do jednego odbiornika; w kpl osłona do montażu przełącznika na zewnątrz budynku;

Dane techniczne:
sterowanie sygnałem DiSEqC 1.0 2.0 lub Tone Burst;
zakres częstotliwości 950-2200 MHz;
tłumienie dla wej. włączonego: 4dB;
tłumienie między wejściami: ≥20dB;
max.pobór prądu: 500mA;
wymiary: 120x70x30mm;
waga: 90g;

Humax crci 5500 obsłuży ten przełacznik za pomocą wersji DiseqC 1.0 lub Tone Burst, nie powinno być problemów.
Podstawy informacji o DiSEqC, Tone Burst. Korzyści i działanie:
http://www.satkurier.pl/news/504/

Do multiswitcha Spaun'a, aby był przy antenie przydałaby się jakaś kroposzczelna obudowa.
Za ten post użytkownik Slavio otrzymał podziękowanie od:
geo573 (19 mar 2013, 1:13)


Mabo 1.15m+SG2100, Laminas AS-130+SG2100
Parabola Technisat 150cm

geo573
nowy
nowy
Posty: 32
Rejestracja: 03 sty 2013, 14:50
Tuner: Ariva 100 E, Humax CRCI 5500, n-box recorder,media
Antena: Mabo 105 cm
Konwerter: inverto black X2, C Aljano dual
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 35 razy
Dostał Podziękowań: 0

Instalacja konwertera na pasmo C na niewielkiej antenie offs

#66

Post autor: geo573 » 19 mar 2013, 10:35

Witam kolegów, bardzo dziękuje za informacje i rady. Dziś kupuję za 23 zł disecq axinga no i zobaczymy. U mnie może pojawić się problem typu, że nie wiadomo czy będę mógł skonfigurować tego staruszka Humaxa CRCI 5500 do takiej instalacji. Jeśli nie to pozostanie switch. Ale jestem dobrej myśli. Najgorsza ta pogoda - jak w Finlandii,
Czeka mnie mała rewolucja - montaż o 20 cm większej anteny, może zmiana uchwytu antena - komin, nowa obrotnica o szerszym zakresie (miałem skręt 90 stopni, teraz będzie teoretycznie 160 st), przesunięcie i zamiana trzech konwerterów (zamiana jednego mono na duala, zabawa z mocowaniem aljano), podłączenie diseqc, puszczenie dwóch kabli w dół 30 metrów, demontaż i zdjęcie z dachu starej anteny 85 i obrotnicy z wywozem jej na działkę (tam kolejny montaż), no i najgorsze zabawa z kablami w domu :) (telewizor komputer, 5 tunerów, 605 pilotów zamiast jednego). Może mnie wywalą z domu. a może nie bo zima. Łaska domowników na pstrym koniu jeździ. A wszystko zaczęło sie od tego, że mi się stara obrotnica dwa razy w grudniu zacięła.. hehe w sumie dobry moment na odświeżanie hobby?
Ale najdziwniejsze jest w tym wszystkim to, że już nie mogę się tych robótek satelitarnych do-cze-kać.!!! Pozdrawiam serdecznie.
Ps. z uwaga przeczytałem o dokonaniach butelki opisanych przez kolegę @raimundo w wątku dotyczącym Yamala 49e i z niecierpliwością czekam na raport dotyczący odbioru 5W z anteny 90 cm


Ant.Mabo 105 cm,2x Ku (mono inverto black+twin inverto ultra black p. zez+ C-Aljano 90 lewy zez
Obrót DG380 37,5 W- 85 E
Dekodery Ariva 100E HD Humax CRCI 5500, Turbo Nbox hd, Mediabox HD rec hdd,HD 3000, UPC (HBO, Cinemax, Sport, Filmbox, Canal+), Tnk SD, CP-Rodzinny HD (Viasat-y), nc+(Universe+), MUX 1,2,3 - Raszyn,mantahbb01-14xtvp regiony

geo573
nowy
nowy
Posty: 32
Rejestracja: 03 sty 2013, 14:50
Tuner: Ariva 100 E, Humax CRCI 5500, n-box recorder,media
Antena: Mabo 105 cm
Konwerter: inverto black X2, C Aljano dual
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 35 razy
Dostał Podziękowań: 0

Instalacja konwertera na pasmo C na niewielkiej antenie offs

#67

Post autor: geo573 » 16 kwie 2013, 9:51

Witam po przerwie. Przepraszam, że piszę jeden post po drugim. Sprzęt zamontowany. Stara obrotnica SM3D12 wymieniona na DG380. I tu niespodzianka - antena większa - a zniknął mi ELTR Kirgistan z 42e oraz Tatarstan 36e (jedyny z polaryzacji kołowej który odbierałem na typowym konwerterze). Wracajac do głównego wątku, jednak za dużo z pasma C nie złapałem. Ale jest !!!!! Mam prośbę - nie wiem jak skonfigurować Humaxa CRCI 5500, żeby odbierał na tym konwerterze dualnym Aljano-butelce na pasmo C jednocześnie polaryzację lewoskrętną i prawoskrętną jednocześnie. Tak jak koledzy opisali wczesniej próbowałem i nic na Humaxie nie wyszło. Podłączyłem Arive 100e, która od razu z automatu złapała mi obie polaryzacje i pokazała jak powinna wygladać konfiguracja (co ciekawe w przypadku Humaxa trzeba było zrobić inaczej , niż koledzy wcześniej opisywali, żeby w ogóle pojawił się pasek sygnału) tzn. wyłączyć Disecqi w Humaxie, zamiast przypisywać im nazwy disecqA lub B, C , D). Następnie znalazłem sygnał na Humaxie z satelity Yamal 202 dla programu Komi (sygnał 29% - 37%), który lekko rwie. Potem bezproblemowo złapałem Saba1 i Saba 2 (ponad 50%) i to zarówno w prawo jak i lewoskrętnej polaryzacji mi się te kanały zaprogramowały. Łapałem też sygnał z dwóch innych transporderów, ale tylko na Arivie, która nie zaprogramowała kolejnych kanałów (za mały SR) - Universytet i Kostroma, ale Humax powinien je zaprogramować bezproblemowo. Złapałem jeszcze z polaryzacji prawoskrętnej kanał Rossija 1.
Ostatnio zmieniony 16 kwie 2013, 10:47 przez geo573, łącznie zmieniany 4 razy.


Ant.Mabo 105 cm,2x Ku (mono inverto black+twin inverto ultra black p. zez+ C-Aljano 90 lewy zez
Obrót DG380 37,5 W- 85 E
Dekodery Ariva 100E HD Humax CRCI 5500, Turbo Nbox hd, Mediabox HD rec hdd,HD 3000, UPC (HBO, Cinemax, Sport, Filmbox, Canal+), Tnk SD, CP-Rodzinny HD (Viasat-y), nc+(Universe+), MUX 1,2,3 - Raszyn,mantahbb01-14xtvp regiony

geo573
nowy
nowy
Posty: 32
Rejestracja: 03 sty 2013, 14:50
Tuner: Ariva 100 E, Humax CRCI 5500, n-box recorder,media
Antena: Mabo 105 cm
Konwerter: inverto black X2, C Aljano dual
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 35 razy
Dostał Podziękowań: 0

Instalacja konwertera na pasmo C na niewielkiej antenie offs

#68

Post autor: geo573 » 16 kwie 2013, 9:52

. I uwaga - po zaprogramowaniu kanałów z polaryzacji prawoskrętnej z Yamala na Humaxie, nagle zniknął sygnał kanału z polaryzacji lewoskrętnej (Komi TV). Pojawił się jeszcze tylko raz po uruchomieniu tunera. I koniec, ni ma. Są tylko kanały z polaryzacji prawoskrętnej (Yamal) oraz jeden kanał „lewoskrętny” ale z 5W. Opisana sytuacja dotyczy Yamala. Nie wiem jak to skonfigurować , żeby dobrze działało (tj. obie polaryzacje na Yamalu). Wydaje mi się , że kolega Raimundo posiada Humaxa - może mi coś doradzi. Ale to nie koniec podbojów tuż przed niedzielnym obiadkiem - złapałem na 5W kanał Tele Africa z Gabonu (rwące 14procent) pomimo ze z miernikiem na dachu to się nie udało :). Mam GRTS Gwinea (sygnał 70-98% !!!) i TV Universytet z Yamala (nie na Humaxie). Przypominam ze mam Mabo 105 ale konwerter jest w zezie po lewej stronie. Konwerter butelka w stosunku do głównego konwertera w ognisku jest przesunięty około 4-8 stopni (tzn. 57e główny lub 53E, zez Yamal 202 w pasmie C, tudzież główny 3E, w zezie 5W w paśmie C).No i na koniec dojechałem na 85E , pomimo że nie mam prawa odebrać sygnału bo są przeszkody w postaci daszku - to kilka programów łapię jednak z tego satelity. Pozdrawiam serdecznie i proszę o pomoc w sprawie konfiguracji tego Humaxa, bo ja jestem bezradny i naprawdę zielony w tym temacie.
Aha jak przypisuje w tunerze Humax 2 pozycje satelitów tj. Yamal L i na drugiej pozycji Yamal R, to jak przy wyszukiwaniu programu zmieniam polaryzację na jednej z pozycji (np na Yamal L wpisuje pol. lewoskrętną) to niestety automatycznie przypisuje mi się ta polaryzacja lewoskrętna i częstotliwośc na pozycję satelitarną Yamal R prawoskrętną - nie powinno tak chyba być


Ant.Mabo 105 cm,2x Ku (mono inverto black+twin inverto ultra black p. zez+ C-Aljano 90 lewy zez
Obrót DG380 37,5 W- 85 E
Dekodery Ariva 100E HD Humax CRCI 5500, Turbo Nbox hd, Mediabox HD rec hdd,HD 3000, UPC (HBO, Cinemax, Sport, Filmbox, Canal+), Tnk SD, CP-Rodzinny HD (Viasat-y), nc+(Universe+), MUX 1,2,3 - Raszyn,mantahbb01-14xtvp regiony

Awatar użytkownika
raimundo
Bywalec
Bywalec
Posty: 166
Rejestracja: 05 cze 2010, 21:36
Tuner: Humaxy, Hirschmanny
Antena: dużo
Lokalizacja: Międzyrzec Podlaski
Podziękował: 6 razy
Dostał Podziękowań: 18 razy
Kontakt:

Instalacja konwertera na pasmo C na niewielkiej antenie offs

#69

Post autor: raimundo » 20 kwie 2013, 11:49

U mnie na HUmaxie to było tak: Jak już podłączyłem ten dobre działający przełącznik, zrobiłem coś takiego
Yamal pol L - i w ustawieniach dałem mu DiseqC A
Yamal pol R - tutaj dałem DiseqC B
Przy wpisywaniu danych transponderów polaryzacja nie ma znaczenia - może być V, H, albo Auto.
I tak to działało.
Pytanie - kabel od przełącznika Diseqc idzie bezpośrednio do tunera? Czy gdzieś po drodze jest kolejny przełącznik do podłączenie razem z obrotnicą? Przy bezpośrednim połączeniu wszystko powinno działać.
CO do sygnału...
Ewentualnie może nie dokładnie ustawiasz obrotnicę? Spróbuj czasami ręcznie odrobinę przejechać "w lewo i w prawo". Bo tak ogólnie to z Yamala powinieneś trochę więcej odebrać. (ja na antenie 90 cm miałem z 5 tp o ile dobrze pamiętam).
Za ten post użytkownik raimundo otrzymał podziękowanie od:
geo573 (23 kwie 2013, 9:58)


Żądam POLSKIEGO DUBBINGU w telewizji
Antena: Mabo 1,25@53E+49E (pasmo C), Laminas OFC-1200@ 95E-45W potwierdzone (obrotnica GI 50-120)
Tunery: Humax 8100 PVR, Humax F1-FOX, Marius 1020CI, Hirschmann CSR 60 CI i jeszcze jakieś graty...

geo573
nowy
nowy
Posty: 32
Rejestracja: 03 sty 2013, 14:50
Tuner: Ariva 100 E, Humax CRCI 5500, n-box recorder,media
Antena: Mabo 105 cm
Konwerter: inverto black X2, C Aljano dual
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 35 razy
Dostał Podziękowań: 0

Instalacja konwertera na pasmo C na niewielkiej antenie offs

#70

Post autor: geo573 » 23 kwie 2013, 9:57

Kabel od disecqa jest podłączony bezpośrednio do Humaxa. Nie ma problemu z odbiorem Saba1, Saba 2 i Rossija 1-Petersburg. W miarę często jest Uniwersitet TV, a Komi TV bardzo rzadko. Np. dzis rano był na 18 % i działał bez zacięc, a bywało że łapał sygnał 35 % i zrywał np. W ogóle mam jakieś hocki klocki z tymi nowymi konwerterami (tu mam na myśli pasmo Ku). Na 85 cm enka byłą stabilna, a teraz na 105 potrafi zgubić sygnał (może 3 konwertery sobie przeszkadzają plus dźwigi z budowy). U sąsiada też skakał sygnał -) Np. dla TVN Hd mam 14% albo max 38 %)nie wiem co jest. Nie jest OK. Może wrócę do starego konwertera , który wywiozłem na działkę bo przestał mi chodzić Tatarstan z 36 e (polaryzacja kołowa) oraz ELTR Kirgistan z wiązki wschodniej 42e. Generalnie Komi TV jest od święta (zmieniam kanał wracam i już się nie pojawia ponownie). Zaprogramował mi 2 transpordery z Yamala jeszcze , prawdopodobnie NOVy Vek, ale za słaby sygnał. Tak samo złapałem wcześniej sygnał na 5w GRTS z jakością pod 98 % !!! a teraz w ogóle go nie wyłapuje, sporadycznie łapię Tele Africa. Próbowałem jeszcze na Arabsat 20 E coś złapać , i się udało. Ale i tak jestem zadowolony. Z kolei jak przełącze na Arivę no to łapię te w/w kanały, poza tymi z niskim SR oczywiscie (czas pomyśleć o dobrym tunerze). Obrotnica chyba dobrze ustawiona np taki Turksat idealnie (no poza ELTR). Tadzykistan z 75 e też raz jest raz nie :) -sygnał 0-11 %, pozostałe transpordery ok 70 %. Moze konwerterki (3 sztuki) sobie przeszkadzają ?. Uzupełniając TV Komi zaczął się pojawiać w miarę regularnie. Ciekawostka: Na 85 e w paśmie Ku jest ciekawie brzmiący kanał - Komsomolskaja Prawda :). Złapałem też paczkę al-Jazeera z Arabsata 20, 5e w paśmie C i jeszcze jakiś transporder oraz biegał pasek sygnału na 22w (kodowane kanały nie programowały się -chyba AFN) Mój Humax chyba tłumi sygnał, bo na ariva jest lepiej z odbiorem. Pozdrawiam.Mam SLBC Sierra Leone z 5w ! - sygnał mocny
Ostatnio zmieniony 02 cze 2013, 23:40 przez geo573, łącznie zmieniany 1 raz.


Ant.Mabo 105 cm,2x Ku (mono inverto black+twin inverto ultra black p. zez+ C-Aljano 90 lewy zez
Obrót DG380 37,5 W- 85 E
Dekodery Ariva 100E HD Humax CRCI 5500, Turbo Nbox hd, Mediabox HD rec hdd,HD 3000, UPC (HBO, Cinemax, Sport, Filmbox, Canal+), Tnk SD, CP-Rodzinny HD (Viasat-y), nc+(Universe+), MUX 1,2,3 - Raszyn,mantahbb01-14xtvp regiony

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział dla początkujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: piotreksalek i 28 gości