Sygnał z satelity a opady atmosferyczne

Jeśli masz problemy, chcesz zadać pytania, podzielić się swoimi doświadczeniami, to pisz tutaj. Telewizja satelitarna FORUM.
Krystian
nowy
nowy
Posty: 11
Rejestracja: 11 mar 2013, 14:33
Tuner: Ferguson-Ariva
Antena: 105
Konwerter: Sharp
Podziękował: 8 razy
Dostał Podziękowań: 0

Sygnał z satelity a opady atmosferyczne

#1

Post autor: Krystian » 06 maja 2013, 15:31

Moja antena satelitarna stała się bardzo wrażliwa na deszcz. Co zmieniłem:
1. Poprzednio miałem ją stawioną na HB/Astra [13*/19*].
2. Poza tym wymieniłem konwertery stare ,ciężkie, duże gabarytowo sharpy na coś lżejszego, mniejszego. Podaję dane z pudełka: TeleSystem Electronic. Conv. Univ .Single TS 100 M [cena za sztukę 25 zł].
3. I przestawiłem antenę na [16*/19*]
4. Główny konwerter na 19* a zezujący na 16*
5. Największy problem jest z Eutelsatem 16A
Mapki sygnału zamieszczone przez Was pokazują, że sygnał na obszarze Polski centralnej jest bardzo mocny niezależnie od wiązki. Antena 105 cm.
A tu taka kicha z odbiorem sygnału; szczególnie w dni mokre, deszczowe—albo brak sygnału albo szadkowanie obrazu.
Zauważyłem również, że poszczególne transpordery na tymże satelicie pracują chyba z różną mocą. Czy to możliwe ? Mój tiuner satelitarny, niestety jeden z najtańszych [Ferguson Ariva 202E] pokazuje paski siły sygnłu 85-87% a jakość sygnału 55-65%. Co transporder to inna siła sygnału.
Tenże tiuner nawet jak jest transporder jest ,,martwy,, to pokazuje siłę 42% a jakość 10% !!!
Co to jest ta jakość sygnału ?
Czy te konwertery są hermetycznie zamykane ?
Czy zewnętrzny miernik mocy sygnału potrafi również zmierzyć jakość sygnału ?
Co jest grane ? Bardzo proszę o naprowadzenie -mnie na drogę prawdy.
Załączniki
konwertery.jpg



Awatar użytkownika
rysiuhelix
Ekspert
Ekspert
Posty: 4106
Rejestracja: 12 lut 2009, 12:08
Podziękował: 213 razy
Dostał Podziękowań: 291 razy

Sygnał z satelity a opady atmosferyczne

#2

Post autor: rysiuhelix » 06 maja 2013, 15:39

:grin: Kolego - krople deszczu na główce konwertera skutecznie przy antenie offest tłumią sygnał , nawet do całkowitego zaniku .
Mgła gęsta oraz mrzawka to też to samo powoduje ... Na to nie ma lekarstwa , no chyba , że daszki lub wycieraczki konwertera .. :grin:

Edit. Transpondery na 16E nadają z różną mocą więc prawidłowe jest wskazywanie różnych wartości jakości sygnału .
Jeśli chodzi o zastosowany konwerter na poz 16E z uwagi na bliskie położenie powinien mieć małą główkę / np taki - http://tablica.pl/oferta/konwerter-alps ... 1xZgz.html, wtedy jest bliżej konwertera centralnego i odbiera sygnały z lepszą - większą jakością .

Fergusony tak mają - pokazują np 10 % / jak w Twoim przypadku/ jakości nawet jak transponder jest nieczynny .
Miernik oczywiście , że zmierzy jakość sygnału - każdy instalator ustawia antenę na podstawie wskazań miernika , a potem idzie uruchomić tuner .
Konwertery są tak wykonane , że nie powinna się dostać do wnętrza woda deszczowa , no chyba że jest pęknięta osłona główki konwertera lub woda dostanie się przez złącze F ,
ale wtedy zwykle konwerter ulega całkowitemu uszkodzeniu lub trzeba go porządnie wysuszyć / może ożyje /.
Za ten post użytkownik rysiuhelix otrzymał podziękowanie od:
Krystian (13 maja 2013, 17:34)



Awatar użytkownika
mrozuś
DX-er
DX-er
Posty: 2136
Rejestracja: 30 kwie 2009, 16:51
Tuner: Pulse 4K/Octagon SX88+
Antena: LaminasAS2000
Konwerter: Inverto Black Ultra
Lokalizacja: SŁUBICE
Podziękował: 201 razy
Dostał Podziękowań: 111 razy

Sygnał z satelity a opady atmosferyczne

#3

Post autor: mrozuś » 09 maja 2013, 23:33

Kolego a w jaki sposób przełączasz konwerterki? Przepinasz kable czy jakimś przełącznikiem? Jeśli masz na zewnątrz przełącznik Diseqc, to sprawdź go także. Być może dostaje się gdzieś wilgoć do środka przez co sygnały wariują. Zazwyczaj w komplecie do przełącznika jest plastikowa obudowa w której się go montuje na zewnątrz, a te także lubią pękać od słońca, jeśli jest z cienkiego tworzywa - więc podobnie jak w przypadku główki konwerterów.
Co do Fergusonów to kolega @rysiuhelix ma w 100% racje. Jeśli pokazuje jakość 10% i pasek jest zielony sygnał jest minimalny, natomiast 10% i siwy pasek pokaże nawet jeśli dane tp będą zmyślone.
Za ten post użytkownik mrozuś otrzymał podziękowanie od:
Krystian (13 maja 2013, 17:46)


Offset Laminas AS2000 PM + Super Jack 24" + Deklinacja 12" Orbita: 85E-36W
Inverto Black Ultra (KU-Band) + 2x Eurostar 1200C 13K (V/H/L/R - C-Band)

Pulse 4K Combo + 4TB HDD
Octagon SX88+ Optima Combo

Awatar użytkownika
Fotodetektor
Ekspert
Ekspert
Posty: 2069
Rejestracja: 02 gru 2012, 10:13
Tuner: Ultimo 4k
Antena: Televes Q90AL
Konwerter: Unicable II Inverto 32UL40
Podziękował: 184 razy
Dostał Podziękowań: 87 razy

Sygnał z satelity a opady atmosferyczne

#4

Post autor: Fotodetektor » 10 maja 2013, 14:41

Jak wspomniano musisz zastosować Konwerter np. MegaSat Multifeed Black lub podobny.
W obecnej sytuacji masz odstęp między konwerterami jakieś 6 stopni a potrzebujesz 3!

Nie złapiesz 16A.
Za ten post użytkownik Fotodetektor otrzymał podziękowanie od:
Krystian (13 maja 2013, 17:47)


VU+ ULTIMO 4K
VU+ SOLO 2 BH
Mabo 150, Diora 90, Gosat 150
Andrew 100 laminat
Televes Q90AL

Krystian
nowy
nowy
Posty: 11
Rejestracja: 11 mar 2013, 14:33
Tuner: Ferguson-Ariva
Antena: 105
Konwerter: Sharp
Podziękował: 8 razy
Dostał Podziękowań: 0

Sygnał z satelity a opady atmosferyczne

#5

Post autor: Krystian » 13 maja 2013, 17:44

mrozuś pisze:Kolego a w jaki sposób przełączasz konwerterki? Przepinasz kable czy jakimś przełącznikiem? Jeśli masz na zewnątrz przełącznik Diseqc, to sprawdź go także. Być może dostaje się gdzieś wilgoć do środka przez co sygnały wariują. Zazwyczaj w komplecie do przełącznika jest plastikowa obudowa w której się go montuje na zewnątrz, a te także lubią pękać od słońca, jeśli jest z cienkiego tworzywa - więc podobnie jak w przypadku główki konwerterów.
Co do Fergusonów to kolega @rysiuhelix ma w 100% racje. Jeśli pokazuje jakość 10% i pasek jest zielony sygnał jest minimalny, natomiast 10% i siwy pasek pokaże nawet jeśli dane tp będą zmyślone.
Witam i pozdrawiam !
Przełącznik Diseqc mam w mieszkaniu.
W dalszym ciągu nie wiem jakim parametrem da się określić ,,jakość sygnału,,
Poprzedni mój tiuner nie miał wogóle takiego paska.
Miał dwustopniowy pomiar mocy sygnału i wszystko było OK !!!



Krystian
nowy
nowy
Posty: 11
Rejestracja: 11 mar 2013, 14:33
Tuner: Ferguson-Ariva
Antena: 105
Konwerter: Sharp
Podziękował: 8 razy
Dostał Podziękowań: 0

Sygnał z satelity a opady atmosferyczne

#6

Post autor: Krystian » 13 maja 2013, 17:56

Fotodetektor pisze:Jak wspomniano musisz zastosować Konwerter np. MegaSat Multifeed Black lub podobny.
W obecnej sytuacji masz odstęp między konwerterami jakieś 6 stopni a potrzebujesz 3!

Nie złapiesz 16A.

Witam i pozdrawiam Kolegę !
Kupiłem takie konwertery jakie można kupić na takiej wsi jak Skierniewice.W sklepie ze sprzętem satelitarnym zapewniano mnie,że nie powinno być kłopotu z odbiorem sygnału 19.2 E/16E
Pan pokombinuje przy uchwycie zeza i będzie grało......podpowiedż sprzedawcy.



Awatar użytkownika
Carmen
DX-er
DX-er
Posty: 24311
Rejestracja: 12 lut 2009, 12:01
Tuner: F15, DM900, SF4008, AS1,
Antena: 90, 125,190, 180, 310
Konwerter: różne
Lokalizacja: 52 50N 15 50E
Podziękował: 103 razy
Dostał Podziękowań: 452 razy

Sygnał z satelity a opady atmosferyczne

#7

Post autor: Carmen » 13 maja 2013, 19:02

I miał ten sprzedawca trochę racji. Ja mam na zezie ustawione dwa konwertery tak blisko siebie, że na pewno ze sporymi stratami, ale pracują w odstępie zaledwie 2 stopni (28E i 26E).


Parabola 190cm C-band
Offset Channel Master 180cm Ku Band (archiwum), na dachu Laminas 180cm
Famaval 310cm Ku
Echostar 125cm (28E)
Openbox X-820 oraz X-810; Dr HD F15; TBS69xx

https://www.wunderground.com/personal-w ... N3#history <object width="290"

Obrazek

Awatar użytkownika
Jacek
Ekspert
Ekspert
Posty: 1918
Rejestracja: 11 lut 2009, 21:54
Tuner: DM800
Antena: Mabo120PM
Konwerter: Invacom
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 25 razy
Dostał Podziękowań: 80 razy
Kontakt:

Sygnał z satelity a opady atmosferyczne

#8

Post autor: Jacek » 13 maja 2013, 19:13

Wszystko jest jeszcze zależne od wielkości czaszy. Na 60-70cm będzie ciężko złapać 3', ale już przy 90-100cm powinno się udać. Im większy talerz tym więcej konwerterów mozna zamontować na "zezika" :grin:


''Gdy gazela budzi się o poranku wie, że musi biegać szybciej niż najszybszy lew, inaczej zostanie pożarta...
Gdy rano budzi się lew - już wie, że musi biec szybciej niż najwolniejsza gazela, bo zdechnie z głodu...
Nieważne czy jesteś gazelą, czy lwem od rana musisz zapierdalać..."
PODOBNO:
(Muhammad bin Raschid Al Maktum, szejk Dubaju.)

Awatar użytkownika
diabelq
Bywalec
Bywalec
Posty: 198
Rejestracja: 20 lut 2011, 23:41
Tuner: SKYSTAR HD2 , TBS6982
Antena: Svensat - Żniniewicz 200cm
Konwerter: Inverto IDLP
Lokalizacja: Sokołów Podlaski
Podziękował: 33 razy
Dostał Podziękowań: 41 razy
Kontakt:

Sygnał z satelity a opady atmosferyczne

#9

Post autor: diabelq » 15 maja 2013, 2:12

Witam tak jak piszą koledzy najlepszą opcją była by zmiana tych konwerterów lub jeżeli konwertery nie dotykają jeszcze do siebie delikatnie podszlifować ich obejmy dokładnie te kołnierze żeby było można je bardziej dosunąć do siebie.Można tez dla sprawdzania przenieść zeza na drugą stronę i główny ustawić na 16 a zeza na astrę która ma trochę mocniejszy sygnał


-Tomek-

Anteny
Svensat - Żniniewicz 200cm (75E--34,5W)
Multifach 180cm
Laminas AS270 (stand by)
Tunery
TBS6982
SKYSTAR HD2
Clarke-Tech HD 5000
Turbodekoder Nc+

Awatar użytkownika
zdzima
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 514
Rejestracja: 03 gru 2010, 17:41
Tuner: Technomate HD Combo:TM-8000, TM-6900
Antena: Laminas AS - 160 PM
Konwerter: BSC 621-2, BSC 421, Inverto Black Ultra
Lokalizacja: Białystok 23*11'E/53*08'N
Podziękował: 81 razy
Dostał Podziękowań: 21 razy

Sygnał z satelity a opady atmosferyczne

#10

Post autor: zdzima » 06 sie 2013, 21:26

Co prawda moje pytanie nie ma związku z opadami atmosferycznymi, :slap: wręcz przeciwnie, z upałami jakie nas ostatnio dopadły. :beer2: Właśnie, czy rzeczone upały mogą wpływać aż tak na sygnał, :w00t: że trzeba w dekoderze zwiększać niektóre częstotliwości o 1-2 jednostki :hmmm: czy gdzie indziej pies pogrzebion? :hmm:



ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział dla początkujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości