Samemu czy z pomocą - 7W - Nilesat?

Ku-band
sziszof
nowy
nowy
Posty: 2
Rejestracja: 30 cze 2013, 15:50
Podziękował: 2 razy
Dostał Podziękowań: 0

Samemu czy z pomocą - 7W - Nilesat?

#1

Post autor: sziszof » 22 lip 2013, 13:13

Witam serdecznie,

Chciałbym odbierać u siebie kanały z Nilesat na 7.0°W. Mieszkam pod Warszawą, w Grodzisku Maz. Czy jest to do zrobienia dla laika czy raczej powinienem to zleciś doświadczonej firmie?

Jeśli będę to robić sam to czego potrzebuje? Zakładam, że oprócz Nilesat coś tam przy okazji jeszcze będe mógł odbierać? Czy ewentualnie będę mógł korzystać z tej samej anteny do odbioru NC+ czy Polsatu? Jeśli nie to nie trudno - nie są one wcale priorytetem - jest naziemna:)

Z góry dziękuję Forumowiczom

Sziszof



Awatar użytkownika
mg98
DX-er
DX-er
Posty: 1502
Rejestracja: 18 lut 2013, 12:51
Tuner: GTMedia V9 Prime, Octagon SX88+SE, Openbox S3 mini
Antena: Hollex R-120 , Mabo 150 i Laminas AS-270
Konwerter: Inverto Black Ultra, Aljano Black Panther
Lokalizacja: Proszowice
Podziękował: 198 razy
Dostał Podziękowań: 236 razy
Kontakt:

Samemu czy z pomocą - 7W - Nilesat?

#2

Post autor: mg98 » 22 lip 2013, 13:44

Czy samemu, czy z pomocą? To zależy, czy ustawiało się kiedyś trochę dalsze satelity, a zwłaszcza wiązki typu MENA. Nilesata odbiera się na antenach od 150cm, a moim zdaniem najlepiej żeby to było 180cm, albo nawet 200cm. Jeśli chodzi o samą antenę to wiele osób na pewno doradziłoby antenę paraboliczną, a nie offsetową. Mają one lepszy zysk. Niestety są one dziś rzadko spotykane zwłaszcza takich rozmiarów. Do takiej anteny stosuje się konwerter C-120 z promiennikiem do paraboli. Ja osobiście stosuję zwykły konwerter za 15zł i na 150 cm w Proszowicach miałem całkiem dobry odbiór na 11938V 27500. Ten transponder interesuje większość osób, bo właśnie na nim są kanały MBC.

Czy coś można jeszcze odbierać? - Na pewno tylko transpondery z 7W, bo można zapomnieć o czymś takim jak na małym offsecie, że ustawi się pi razy oko między 10E a 9E i będą oba. Niestety szerokość wiązki maleje wraz ze zwiększaniem się rozmiaru anteny, czyli w uproszczeniu trudniej jest precyzyjnie ustawić dużą antenę niż małą. Dlatego jeśli ktoś ustawi precyzyjnie antenę lepiej jej nie ruszać :grin:. Zamiast ustawiania ręcznego można zastosować siłownik (taki jak do bram) i on będzie przesuwał antenę. W tej kwestii nie mogę pomóc, bo wszystko ustawiam ręcznie, bez siłownika.
Za ten post użytkownik mg98 otrzymał podziękowanie od:
sziszof (22 lip 2013, 14:42)


[SAT] Laminas AS-270, Mabo 150cm, R-120 siłownik 18, Fracarro Penta 85, Selfsat H30D
[DAB+, FM & Es] VHF 4-el, Dipol 3/RZ B

[Ku Band] Inverto Black Ultra, Alyano Black Panther, Inverto White Flange, Televes 7475
[C Band] Dreamtech GTP-1100C

[Tunery] GTMedia V9 Prime, Octagon SX88+ SE HEVC, Openbox S3 mini, Open SX1, GTMedia V8 Finder2

michalmichalmichal
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 344
Rejestracja: 14 sie 2010, 21:34
Tuner: DR.HD F15 i AZBOXme
Podziękował: 10 razy
Dostał Podziękowań: 16 razy

Samemu czy z pomocą - 7W - Nilesat?

#3

Post autor: michalmichalmichal » 22 lip 2013, 14:03

Najpierw rozważ jeszcze czy nie wystarczy ci badr 4 z 26e bo jest tam pewna część kanałów które są na 7w a odbiór juz na czaszy 90cm. Porównaj kanały. Ja też chciałem 7w ale jak zorientowałem się jak duża antena jest niezbędna na 7w to machłem ręką na brak AlJaazera sport2 na badr4 bo tylko jeden kanał którego mi brakowało. Oczywiście są na 7w inne kanały które są dobre.

Później zastanów się jaką dużą antene jesteś w stanie zamontować u siebie i gdzie ona się zmieści. Koledzy którzy odbierają 7w napiszą ci jak duża jest potrzebna. Myślę że do odbioru części kanałów z 7w szczególnie z dolnego pasma wystarczy ci 150 do160 cm ale pewnie chcesz odbierać więcej bo AJS 2 jest w paśmie wyższym i możesz go nie odebrać lub nie mieć kompletnie żadnego zapasu sygnału a wtedy mała chmurka i odbioru brak. Pewnie na 180 cm i dobrym lnb było by więcej i odbiór w wybranych godz górnego pasma lub nawet ciągły.

Jeżeli ma ci kto potrzymać antenę przy montażu i masz jakiś miernik lub możesz tuner z tv mieć na oku przy ustawianiu anteny to możesz montować sam jeśli nie to nie montuj sam. Jeżeli ma to być antena do obrotu to też nie sam.

Poczytaj tematy o 7w tu na forum a wyciągniesz wnioski jaki odbiór mają forumowicze na jakich antenach i w jakiej lokalizacji.

Antena laminas 180 była by dobra lub jakaś używana parabola 180 cm.

Jeszcze po pytaj innych jaki może być odbiór na antenach 150 cm a jaki na 180 cm.
Za ten post użytkownik michalmichalmichal otrzymał podziękowanie od:
sziszof (22 lip 2013, 14:43)


Toroidalna T90, Famaval 110, Emme Esse 100, Corab 80
DR.HD F15, AZBOX ME, AMIKO MINI HD, ARIVA 120 COMBO, TBS6982, TBS8922
SAMSUNG 46 C8000
lnb: Technomate TM-01, Inverto ULTRA quad, Best Germany 101 i 202 i inne .....

sziszof
nowy
nowy
Posty: 2
Rejestracja: 30 cze 2013, 15:50
Podziękował: 2 razy
Dostał Podziękowań: 0

Samemu czy z pomocą - 7W - Nilesat?

#4

Post autor: sziszof » 22 lip 2013, 14:40

Dziękuję za wskazówki. Ja, poza "doświadczeniem" w postaci montażu zestawu do n-ki, nie mam.

mg98 - Dziękuję za szczegółowy opis. Trochę jednak przeraża mnie koszt zakupu nowej anteny 180+, poczekam może więc na jakąś ciekawą ofertę a na razie poszukam innego rozwiązania.

michalmichalmichal - Nie brałem pod uwagę tego a wydaje się ciekawą opcją bo na BADRze 4 faktycznie część kanałów przeze mnie poszukiwanych jest. Brakuje mi tylko paru Nile TV a te widzę są oprócz Nilesat 7W również na Intelsat 905 24.5°W oraz na Express AM22 53.0°E. Czy jest szansa by którąś z nich odbierać na jednej antenie (tak do 120 cm) czy raczej zainstalować dwie będę musiał założyć?

Z góry dziękuję

Sziszof



Awatar użytkownika
mg98
DX-er
DX-er
Posty: 1502
Rejestracja: 18 lut 2013, 12:51
Tuner: GTMedia V9 Prime, Octagon SX88+SE, Openbox S3 mini
Antena: Hollex R-120 , Mabo 150 i Laminas AS-270
Konwerter: Inverto Black Ultra, Aljano Black Panther
Lokalizacja: Proszowice
Podziękował: 198 razy
Dostał Podziękowań: 236 razy
Kontakt:

Samemu czy z pomocą - 7W - Nilesat?

#5

Post autor: mg98 » 22 lip 2013, 15:29

Po pierwsze, Nile nadające z Expressa AM22 jest zakodowane w BISS i jest to tylko Nile Drama.
Po drugie, na Intelsata 905 24,5W z powodzeniem wystarczy 120cm, ale potrzebny jest konwerter na pasmo C.

Tutaj już trochę więcej roboty niż na paśmie Ku. Polecam przeglądnąć test konwertera "butelki" (http://www.satclub.pl/pasmo-c/c-band-fe ... t3358.html). Jest on akurat w dziale ogłoszeń na sprzedaż za 200zł (http://www.satclub.pl/ogloszenia/zamowi ... t7801.html). Wtedy wystarczy tylko kupić skalar stożkowy i zamówić płytkę depolaryzacyjną (bo na 24.5W jest polaryzacja kołowa R i L, nie tak jak na np. Hotbirdzie V i H). Krótko mówiąc koszt około 250-280zł i pasmo C jest. Ale moim zdaniem nie ma co szaleć z butelką, bo może wystarczy tylko zwykły konwerter, skalar i wkładka i w najlepszym wypadku można wydać tylko 100zł i zostaną pieniądze na antenę. Ja swój konwerter kupiłem na ebayu za 41zł i bez płytki depolaryzacyjnej mam 89% na 60-70%. Z płytką pewnie byłby max. Jednak nie gwarantuję czy ta druga opcja się sprawdzi, bo po pierwsze pasmo C jest zakłócane przez WiMAX (o tym można przeczytać tutaj http://www.satclub.pl/pasmo-c/wimax-zak ... -t762.html), a po drugie może Pan nie ustawić na tyle dokładnie anteny żeby mieć obraz przez całą dobę.

Po trzecie, warto przeglądać forum, bo czasami odpowiedzi pojawiają się same w postaci wyników innych użytkowników. :grin:


[SAT] Laminas AS-270, Mabo 150cm, R-120 siłownik 18, Fracarro Penta 85, Selfsat H30D
[DAB+, FM & Es] VHF 4-el, Dipol 3/RZ B

[Ku Band] Inverto Black Ultra, Alyano Black Panther, Inverto White Flange, Televes 7475
[C Band] Dreamtech GTP-1100C

[Tunery] GTMedia V9 Prime, Octagon SX88+ SE HEVC, Openbox S3 mini, Open SX1, GTMedia V8 Finder2

Awatar użytkownika
raimundo
Bywalec
Bywalec
Posty: 166
Rejestracja: 05 cze 2010, 21:36
Tuner: Humaxy, Hirschmanny
Antena: dużo
Lokalizacja: Międzyrzec Podlaski
Podziękował: 6 razy
Dostał Podziękowań: 18 razy
Kontakt:

Samemu czy z pomocą - 7W - Nilesat?

#6

Post autor: raimundo » 22 lip 2013, 16:46

mg98 pisze:
Tutaj już trochę więcej roboty niż na paśmie Ku. Polecam przeglądnąć test konwertera "butelki" (http://www.satclub.pl/pasmo-c/c-band-fe ... t3358.html). Jest on akurat w dziale ogłoszeń na sprzedaż za 200zł (http://www.satclub.pl/ogloszenia/zamowi ... t7801.html). Wtedy wystarczy tylko kupić skalar stożkowy i zamówić płytkę depolaryzacyjną (bo na 24.5W jest polaryzacja kołowa R i L, nie tak jak na np. Hotbirdzie V i H). Krótko mówiąc koszt około 250-280zł i pasmo C jest.

Po trzecie, warto przeglądać forum, bo czasami odpowiedzi pojawiają się same w postaci wyników innych użytkowników. :grin:
Trochę offtopowo, ale tutaj muszę sprostować - do butelki NIE JEST potrzebny ani skalar ani wkładka depolaryzacyjna. Konstrukcja butelki polega na tym, by nie trzeba było używać promiennika. Natomiast wkładka jest "zaszyta" w środku i nie da się jej wyjąć a co za tym idzie butelka służy od odbioru tylko polaryzacji kołowych (L i R). Chociaż ponoć jest wersja na liniowe H i V...


Żądam POLSKIEGO DUBBINGU w telewizji
Antena: Mabo 1,25@53E+49E (pasmo C), Laminas OFC-1200@ 95E-45W potwierdzone (obrotnica GI 50-120)
Tunery: Humax 8100 PVR, Humax F1-FOX, Marius 1020CI, Hirschmann CSR 60 CI i jeszcze jakieś graty...

Awatar użytkownika
mg98
DX-er
DX-er
Posty: 1502
Rejestracja: 18 lut 2013, 12:51
Tuner: GTMedia V9 Prime, Octagon SX88+SE, Openbox S3 mini
Antena: Hollex R-120 , Mabo 150 i Laminas AS-270
Konwerter: Inverto Black Ultra, Aljano Black Panther
Lokalizacja: Proszowice
Podziękował: 198 razy
Dostał Podziękowań: 236 razy
Kontakt:

Samemu czy z pomocą - 7W - Nilesat?

#7

Post autor: mg98 » 22 lip 2013, 17:03

Wcale nie offtopowo moim zdaniem. Dziękuję za sprostowanie, bo byłem pewny, że trzeba mieć i skalar i wkładkę do "butelki"


[SAT] Laminas AS-270, Mabo 150cm, R-120 siłownik 18, Fracarro Penta 85, Selfsat H30D
[DAB+, FM & Es] VHF 4-el, Dipol 3/RZ B

[Ku Band] Inverto Black Ultra, Alyano Black Panther, Inverto White Flange, Televes 7475
[C Band] Dreamtech GTP-1100C

[Tunery] GTMedia V9 Prime, Octagon SX88+ SE HEVC, Openbox S3 mini, Open SX1, GTMedia V8 Finder2

ODPOWIEDZ

Wróć do „7.0°W - Nilesat 201/ Eut.7WA”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości