Antena DVB-T

Dział poświęcony problemom z działaniem sprzętu TV SAT - usterki,naprawy, przeróbki itp.
big-apple
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1569
Rejestracja: 09 sty 2011, 15:22
Tuner: SOLO 4k
Antena: 94cm USASL
Konwerter: inverto premium
Podziękował: 13 razy
Dostał Podziękowań: 27 razy

Antena DVB-T

#41

Post autor: big-apple » 08 mar 2015, 0:55

Fotodetektor pisze:Nic z niego nie wynika lub wynika, że to pseudo krytyk i gówno wie !
Sprawa się wyjaśniła ten ktoś ma antene na księżycu [ czyt bardzo wysoko na wierzowcu] czyli wszelakie drzerwa itd doskonały sygnał co innego jak ktoś ma antene na wysokości 10-15 metrów i w okół domki drzewa i inne anteny radiowe.

-- 2015-03-08, 01:58 --
inz.Antenowicz pisze:Chetnie przylacze sie do tematu. :smile1: Od poczatku startu dvb-t w Polsce testowalem kilka anten, zaczynajac od zwyklej drucianej siatkowki, ktora znamy z analogu. Zdania mam rozne. Moim zdaniem cena anteny nie do konca idzie w parze z moca odbioru. W tej chwili pozostalem przy antenie Telmor DigitOptima IQ LTE Protected rodzimej produkcji i jest to jedna z drozszych anten na rynku. Zamontowalem taka rodzicom i tesciom. Za ta cene z odbioru nie do konca jestem zadowolony. To jest ta ASRka:
Obrazek
Do tej anteny mam jeszcze dipol radiowy hiszpanskiego Televesa, ktory pozostal mi po poprzedniej instalacji:
Obrazek
Do tego dipola radiowego mialem chyba jedna z lepszych anten kierunkowych Televes DAT HD mix szerokopasmowa, czyli do odbioru UHF/VHF. Antena sie potrzaskala, gdy przyszly wichury i wykorzystalem mozliwosc do wymiany. Moge tylko powiedziec, ze ta antena byla napewno lepsza od tej niebieskiej ASRki Telmor. Moi rodzice mieszkaja w trojkacie Polsko-Czesko-Niemieckim i daje nam to swietna mozliwosc odbioru naziemnej telewizji cyfrowej z tych trzech krajow. Niestety Niemcy nadaja w polaryzacji pionowej (V) a Polacy i Czesi w polaryzacji poziomej (H), dlatego, mimo silnego sygnalu z niemieckiego nadajnika Löbau, potrzebna jest osobna antena kierunkowa wiszaca "na boku", czyli pionowo.. I tu zaczyna sie moj caly galimatias z antenami. Galimatias lezy w tym, ze rodzice nie chca obwiesic calego komina drucianym porozem. :w00t: Antena Televes DAT HD mix byla swietna ale byla to jednak dosc ciezka konstrukcja i potrzebowalbym druga taka ale przy dzisiejszych huraganach balbym sie o komin. Jak juz pisalem jedna spadla na, dachowkami pokryty, dach. To byla ta mocna antena, ktorej nawet nie ma juz w sprzedazy a byla to wlasnie combo:
Obrazek
Juz kiedys czytalem na niemieckich forach duzo o tak zwanych Log-Perach. Sa testy Niemcow, ktorzy opisuja, ze tymi antenami nawet pod Monachium lapia jeszcze szwajcarska telewizje. Wielka zaleta tych anten jest tez ich cena. Taka antena kosztuje 40zl a ze wmacniaczem LG2 ma wieksza moc, jak te wszystkie kolorowe dziwadla. Mam taka jedna antene u tesciow. Tescie mieszkaja spory kawalek za Warszawa. Antena ta to Log-Per 5-65 i spisuje sie dokladnie tak samo jak ta Telmor ASR za 189zl. Nie widze roznicy. O ta antenke mi chodzi:
Obrazek
Antena ma okolo 100cm dlugosci i jest lekka, jak piorko. W sam raz na komin i wichry, brak oporu powietrza, sa tylko cieniutkie aluminiowe druciki. Temat ponownie obudzila we mnie ta tytulowa strona Satkuriera z przed kilku miesiecy. Fotka pochodzi z Ukrainy:
Obrazek
Moglbym w takiej sytuacji powiesic dwie takie anteny, jedna ustawic na Sender Schafberg nad Löbau, wieszajac na boku, a druga na Sniezne Kotly za ktorymi jest nadajnik Jested nad czeskim Libercem.

Co sadzicie o takiej instalacji?
A) Jak to sie ma w przyszlosci do zaklocen LTE?
B) Antena jest dla kanalow 5-65, czy to wystarczy dla radia FM? Czy bede mogl zrezygnowac z dipola radiowego? FM idzie chyba od kanalu 2-65 ale ten Logper 2-65 jest dosc dlugi, bo 130cm i wolalbym ten krotszy?
C) Ktora najlepsza zwrotnice od Televes mi polecicie do tych dwoch anten? Bardzo prosze o linka, jezeli to mozliwe?

Pozdro! :cap:
Posiadam właśnie taka antne tą niebieską tyle że będę ją badać bo wymianie wzmachora switcha obadam też radio i wtedy się dowiem ale antena i tak być może pójdzie do wymiany przy nowych muxach i zwiększającej się ilości łaczności lte



Awatar użytkownika
Fotodetektor
Ekspert
Ekspert
Posty: 2069
Rejestracja: 02 gru 2012, 10:13
Tuner: Ultimo 4k
Antena: Televes Q90AL
Konwerter: Unicable II Inverto 32UL40
Podziękował: 184 razy
Dostał Podziękowań: 87 razy

Antena DVB-T

#42

Post autor: Fotodetektor » 08 mar 2015, 19:02

A/ do LTE to jeszcze a jak coś to dasz filtr. Chyba będziesz musiał być blisko nadajnika aby ci zakłócało. Sama instalacja ma znaczenie.
B/ ja bym zostawił dipola
C/ vlad pisał już o fajn zwrotnicy, chyba model 5050 :hmmm:
Za ten post użytkownik Fotodetektor otrzymał podziękowanie od:
inz.Antenowicz (08 mar 2015, 19:45)


VU+ ULTIMO 4K
VU+ SOLO 2 BH
Mabo 150, Diora 90, Gosat 150
Andrew 100 laminat
Televes Q90AL

Awatar użytkownika
vlad1997
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 594
Rejestracja: 16 wrz 2010, 22:21
Tuner: HDBOX9105+E2
Antena: td64
Konwerter: inverto
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 0
Dostał Podziękowań: 42 razy

Antena DVB-T

#43

Post autor: vlad1997 » 08 mar 2015, 21:01

Za ten post użytkownik vlad1997 otrzymał podziękowanie od:
inz.Antenowicz (08 mar 2015, 22:02)


sprzęt jaki wpadnie do testów co jakiś czas inny

Awatar użytkownika
Peyu
Moderator
Moderator
Posty: 3882
Rejestracja: 11 lut 2009, 21:09
Tuner: Wiele
Antena: Orbitron 3m MESH
Konwerter: Inverto KU C-band
Lokalizacja: Wielkopolska Leszno
Podziękował: 69 razy
Dostał Podziękowań: 256 razy
Kontakt:

Antena DVB-T

#44

Post autor: Peyu » 08 mar 2015, 22:00

Ostatnio dzięki namowom kolegi Vlada zakupiłem tą zwrotnicę i polecam rewelacja.
Za ten post użytkownik Peyu otrzymał podziękowanie od:
inz.Antenowicz (08 mar 2015, 22:19)



emigrant
Początkujący
Początkujący
Posty: 92
Rejestracja: 28 cze 2014, 1:26
Tuner: Dreambox DM520
Antena: Televes QSD 850 ref. 790304
Konwerter: Televes Quattro ref. 747701
Podziękował: 0
Dostał Podziękowań: 5 razy

Antena DVB-T

#45

Post autor: emigrant » 08 mar 2015, 22:05

Dla easyF mówimy nie :). Mam gniazda końcowe televesa na easyF i to mi się nie podoba. Wolę zwykłe nakręcane złącza F dlatego kupiłem zwrotnicę fracarro ze zwykłymi F. Nie wiem, dla mnie te easyF jest nieprofesjonalne, niestabilne, itd.



Awatar użytkownika
Peyu
Moderator
Moderator
Posty: 3882
Rejestracja: 11 lut 2009, 21:09
Tuner: Wiele
Antena: Orbitron 3m MESH
Konwerter: Inverto KU C-band
Lokalizacja: Wielkopolska Leszno
Podziękował: 69 razy
Dostał Podziękowań: 256 razy
Kontakt:

Antena DVB-T

#46

Post autor: Peyu » 08 mar 2015, 22:11

Nikt ci nie każe kupować to wolny wybór każdego kupującego.



Awatar użytkownika
inz.Antenowicz
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 581
Rejestracja: 21 lip 2010, 17:26
Tuner: DM7020HD/VU+Duo2
Antena: T90/E85/Triax110
Konwerter: Inverto Black Ultra / Best HQRF202
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 64 razy
Dostał Podziękowań: 34 razy

Antena DVB-T

#47

Post autor: inz.Antenowicz » 08 mar 2015, 22:18

@fotodetektor, @vlad & @peyu

No to ja wlasnie na ta kurcze sie zdecydowalem, znajdujac ja w internecie:
http://www.televes.com.pl/pl/catalogo/p ... -uhfdc-uhf

Jest to ta Televes 4041 i ona ma 3 wejscia 1xVHF (47-254MHz) oraz 2xUHF (470-863MHz). No ale tu zaczyna sie moj problem, bo ja chcialem kupic takie dwa logperki 5k-65k (albo nawet 2-65) ale to sa anteny szerokopasmowe a ja musialbym je podlaczyc do tych wejsc 2xUHF. Czy te dwa wejscia UHF przepuszcza cale pasmo szerokopasmowki (47-863MHz)? Bo mowimy o VHF i UHF a tu jest tylko zakres (470-863MHz). Do wejscia VHF chcialbym podlaczyc radiowy dipolek. Czy te wejscia sa tylko tak opisane dla laikow i przejdzie wszystko? Oto jest pytanko! :w00t:

No i jak to jest naprawde z tym radiowym dipolem dookolnym? Czy to sie z tym logperkami nie bedzie zaklocac? Przyznam, ze z odbioru radia u rodzicow jestem bardzo niezadowolony. Mam ta niebieska Telmor ASRke i dipol od Televesa na dachu ale Muzycznego Radia z Jeleniej na Hifi to sie sluchac poprostu nie da! :wall:


multifeed: Wavefrontier T90
konwerter: Inverto Black Ultra / Best Germany HD3D / Invacom QDH-031
diseqc: emp-centauri 16/1+1

Awatar użytkownika
vlad1997
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 594
Rejestracja: 16 wrz 2010, 22:21
Tuner: HDBOX9105+E2
Antena: td64
Konwerter: inverto
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 0
Dostał Podziękowań: 42 razy

Antena DVB-T

#48

Post autor: vlad1997 » 08 mar 2015, 23:09

Za ten post użytkownik vlad1997 otrzymał podziękowanie od:
Peyu (09 mar 2015, 6:48)


sprzęt jaki wpadnie do testów co jakiś czas inny

Awatar użytkownika
inz.Antenowicz
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 581
Rejestracja: 21 lip 2010, 17:26
Tuner: DM7020HD/VU+Duo2
Antena: T90/E85/Triax110
Konwerter: Inverto Black Ultra / Best HQRF202
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 64 razy
Dostał Podziękowań: 34 razy

Antena DVB-T

#49

Post autor: inz.Antenowicz » 09 mar 2015, 0:01

@vlad

To jest wlasnie to! A znasz jakas masywna zwrotnice z trzema wejsciami 5-1000MHz? To by byla dla mnie optymalka! Fte to jest tez hiszpanska marka, robia nawet dobre konwertery.


multifeed: Wavefrontier T90
konwerter: Inverto Black Ultra / Best Germany HD3D / Invacom QDH-031
diseqc: emp-centauri 16/1+1

Awatar użytkownika
vlad1997
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 594
Rejestracja: 16 wrz 2010, 22:21
Tuner: HDBOX9105+E2
Antena: td64
Konwerter: inverto
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 0
Dostał Podziękowań: 42 razy

Antena DVB-T

#50

Post autor: vlad1997 » 09 mar 2015, 10:50

niestety musisz w taki razie podłączyć 2 taki MF102 w kaskadzie :) bo nic innego chyba nie wymyślimy


sprzęt jaki wpadnie do testów co jakiś czas inny

ODPOWIEDZ

Wróć do „Warsztat i serwis”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości