Antena DVB-T

Dział poświęcony problemom z działaniem sprzętu TV SAT - usterki,naprawy, przeróbki itp.
Awatar użytkownika
Jacek
Ekspert
Ekspert
Posty: 1918
Rejestracja: 11 lut 2009, 21:54
Tuner: DM800
Antena: Mabo120PM
Konwerter: Invacom
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 25 razy
Dostał Podziękowań: 80 razy
Kontakt:

Antena DVB-T

#51

Post autor: Jacek » 09 mar 2015, 19:00

@inz.Antenowicz
Napisz do Waldiego http://www.waldiantena.com.pl/ co potrzebujesz ( to ten co klepie w garażu zwrotnice" :thumbsup: ). Wykonują na zamówienie, eliminując wszystkie zbędne częstotliwości, zostawi Ci tylko to co ma działać z danego kierunku.
Za ten post użytkownik Jacek otrzymał podziękowanie od:
inz.Antenowicz (09 mar 2015, 19:53)


''Gdy gazela budzi się o poranku wie, że musi biegać szybciej niż najszybszy lew, inaczej zostanie pożarta...
Gdy rano budzi się lew - już wie, że musi biec szybciej niż najwolniejsza gazela, bo zdechnie z głodu...
Nieważne czy jesteś gazelą, czy lwem od rana musisz zapierdalać..."
PODOBNO:
(Muhammad bin Raschid Al Maktum, szejk Dubaju.)

Awatar użytkownika
inz.Antenowicz
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 581
Rejestracja: 21 lip 2010, 17:26
Tuner: DM7020HD/VU+Duo2
Antena: T90/E85/Triax110
Konwerter: Inverto Black Ultra / Best HQRF202
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 64 razy
Dostał Podziękowań: 34 razy

Antena DVB-T

#52

Post autor: inz.Antenowicz » 09 mar 2015, 21:29

@Vlad i wszyscy Uzytownicy
To sie dobrze sklada, bo wyprzedziles mnie odpowiedzia. :thumbsup: Chcialem wlasnie zapytac, czy to sie da kaskadowac, i czy nie bedzie zaklocen jednej z druga? Mam do wyboru dwie mozliwosci:

Wersja A

Zwrotnica FTE MF102 /1 (kaskada):
Wejscie A) LogPer 5-65 (Antena na niemiecki Löbau, wiszac w pionie. )
Wejscie B) Dipol radiowy prosty (Rozmawialem z Kolega @Jayzie, odradzil mi Dipol dookolny i potwierdzil moje zdanie. Dipol dookolny poprostu sie do niczego nie nadaje. Mam rowniez zle doswiadczenia. Jayzie polecil mi zamontowac dipol pionowo na maszcie.)

do zwrotnicy FTE MF102 /2:
Wejscie A) Zwrotnica FTE MF102 /1
Wejscie B) LogPer 5-65 (Antena na Sniezne Kotly i czeski Liberec, wiszac poziomo, czyli zwykle.)

Obrazek
Antena szerokopasmowa o strukturze logarytmiczno-periodycznej LogPer 5-65 a dlugosc tej anteny to okolo 100cm.

Obrazek
Znany Dipol radiowy w pozycji pionowej, tutaj z uchwytem, ktory zezwala na mocowanie w poycjach poziomej i pionowej.

Wersja B

Zwrotnica FTE MF102:
Wejscie A) LogPer 2-65 (Niemcy, pionowo "na boku")
Wejscie B) LogPer 2-65 (Sniezne Kotly i Liberec, poziomo)

Inna mozliwosci to rezygnacja z dipola radiowego i wtedy z kaskady mozna zrezygnowac. LogPery 2-65 maja to do siebie, ze biora wszystkie pasma od kanalu 2, czyli FM/UKF, VHF oraz UHF. Mysle, ze to najlepsza antena i najtansza, bo kosztuje tylko 40zl. W sytuacjach, gdzie nie zalezy nam na odbiorze kierunkowym wystarczy tylko ta jedna antena, jest ona w miare estetyczna bo te druciki sa z daleka nie widoczne na dachu i bardzo lekka. Te anteny sa stosowane czesto w USA. Zwroccie uwage na dachy domow jednorodzinnych w filmach i serialach amerykanskich.

Obrazek
Antena LogPer 2-65, ktorej dlugosc to 130cm.

Tylko, ze w moim przypadku, czy odbior FM/UKF nie bedzie z dwoch kierunkow i polaryzacji zaklocal? Ktora wersja jest lepsza A, czy B? :hmmm:


@Jacek
Dzieki za linka, to jest swietna strona. To byloby chyba najlepsze rozwiazanie ale ciekawe jak tego cena?


multifeed: Wavefrontier T90
konwerter: Inverto Black Ultra / Best Germany HD3D / Invacom QDH-031
diseqc: emp-centauri 16/1+1

big-apple
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1569
Rejestracja: 09 sty 2011, 15:22
Tuner: SOLO 4k
Antena: 94cm USASL
Konwerter: inverto premium
Podziękował: 13 razy
Dostał Podziękowań: 27 razy

Antena DVB-T

#53

Post autor: big-apple » 09 mar 2015, 23:45

inz.Antenowicz pisze:@fotodetektor, @vlad & @peyu

No to ja wlasnie na ta kurcze sie zdecydowalem, znajdujac ja w internecie:
http://www.televes.com.pl/pl/catalogo/p ... -uhfdc-uhf

Jest to ta Televes 4041 i ona ma 3 wejscia 1xVHF (47-254MHz) oraz 2xUHF (470-863MHz). No ale tu zaczyna sie moj problem, bo ja chcialem kupic takie dwa logperki 5k-65k (albo nawet 2-65) ale to sa anteny szerokopasmowe a ja musialbym je podlaczyc do tych wejsc 2xUHF. Czy te dwa wejscia UHF przepuszcza cale pasmo szerokopasmowki (47-863MHz)? Bo mowimy o VHF i UHF a tu jest tylko zakres (470-863MHz). Do wejscia VHF chcialbym podlaczyc radiowy dipolek. Czy te wejscia sa tylko tak opisane dla laikow i przejdzie wszystko? Oto jest pytanko! :w00t:

No i jak to jest naprawde z tym radiowym dipolem dookolnym? Czy to sie z tym logperkami nie bedzie zaklocac? Przyznam, ze z odbioru radia u rodzicow jestem bardzo niezadowolony. Mam ta niebieska Telmor ASRke i dipol od Televesa na dachu ale Muzycznego Radia z Jeleniej na Hifi to sie sluchac poprostu nie da! :wall:
YYYYYYYYYY ten teges ja mam to samo Muzyczne Radio teraz u mnie głownie syczy szumi a było lepiej no ale przeniosłem się na online a potem odechciało mi sie juz takiego słuchania

Co jest odpowiedzialne za takie skutki? To co antene radiową też wymienić? Jeśli to na jaką? i co może odpowiadać za te zakłócenia :blink:



Awatar użytkownika
Jacek
Ekspert
Ekspert
Posty: 1918
Rejestracja: 11 lut 2009, 21:54
Tuner: DM800
Antena: Mabo120PM
Konwerter: Invacom
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 25 razy
Dostał Podziękowań: 80 razy
Kontakt:

Antena DVB-T

#54

Post autor: Jacek » 10 mar 2015, 10:14

To byloby chyba najlepsze rozwiazanie ale ciekawe jak tego cena?
Kilka lat temu zamawiałem u niego zwrotnicę na nadajnik: Mikstat, G.Ślęża, Łódź (3xUHF) + Zygry (VHF). Dwa UHF miały chyba przejście zasilania do wzm (lub pre.wzm). Kosztowało to coś ok 120zł. Zestrojone to było na kanały danych lokalizacji.


''Gdy gazela budzi się o poranku wie, że musi biegać szybciej niż najszybszy lew, inaczej zostanie pożarta...
Gdy rano budzi się lew - już wie, że musi biec szybciej niż najwolniejsza gazela, bo zdechnie z głodu...
Nieważne czy jesteś gazelą, czy lwem od rana musisz zapierdalać..."
PODOBNO:
(Muhammad bin Raschid Al Maktum, szejk Dubaju.)

Awatar użytkownika
inz.Antenowicz
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 581
Rejestracja: 21 lip 2010, 17:26
Tuner: DM7020HD/VU+Duo2
Antena: T90/E85/Triax110
Konwerter: Inverto Black Ultra / Best HQRF202
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 64 razy
Dostał Podziękowań: 34 razy

Antena DVB-T

#55

Post autor: inz.Antenowicz » 10 mar 2015, 21:57

@big-apple
Witaj! :smile1: Muzyczne Radio ma zle rozlokowane nadajniki moim zdaniem. Powinni miec na Nowej Karczmie jeden jeszcze. Za malo kW nadaja a na 105,6FM bije wrecz HitRadio RTL Sachsen z nadajnika Schafberg-Löbau. Najsilniejsza frekwencja Muzycznego Radia to wlasnie 105,8FM z 10kW. Te wszystkie inne nadajniki to takie popie#dolki. :grin:

Wracajac do tych niebieskich anten Telmor ASR, ktore mamy oboje to sa one za drogie. Produkt krajowy a spiewac 180zl za ta antene (tyle na poczatku zaplacilem)? Czytalem wypowiedzi uzytkownikow na lokalnych forach, ze na tej antenie pojdzie i Löbau i Liberec i sie dalem nabic w butelke, bo to nie prawda.

@Jacek
Dzieki! :smile1: Pomysle nad tym, 120zl to nie taka kasa. Ten Waldi naprawde czadowe rzeczy robi. :yes:


multifeed: Wavefrontier T90
konwerter: Inverto Black Ultra / Best Germany HD3D / Invacom QDH-031
diseqc: emp-centauri 16/1+1

Awatar użytkownika
vlad1997
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 594
Rejestracja: 16 wrz 2010, 22:21
Tuner: HDBOX9105+E2
Antena: td64
Konwerter: inverto
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 0
Dostał Podziękowań: 42 razy

Antena DVB-T

#56

Post autor: vlad1997 » 11 mar 2015, 8:03

Wracajac do tych niebieskich anten Telmor ASR, ktore mamy oboje to sa one za drogie. Produkt krajowy a spiewac 180zl za ta antene (tyle na poczatku zaplacilem)? Czytalem wypowiedzi uzytkownikow na lokalnych forach, ze na tej antenie pojdzie i Löbau i Liberec i sie dalem nabic w butelke, bo to nie prawda.
Cudownych anten nie ma :) Ale u mnie kilka razy akurat te asr się nieźle sprawdziły w trudnych miejscach gdzie brakowało kilka dB a z innymi był problem i te televesowe MRD też są niezłe jak ktoś potrzebuje antenę ze wzmacniaczem ale takim w granicach rozsądku 10-15dB :) A dodatkowo te stare duże wersje ASR też odbierały FM :) nowe już nie .


sprzęt jaki wpadnie do testów co jakiś czas inny

Awatar użytkownika
inz.Antenowicz
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 581
Rejestracja: 21 lip 2010, 17:26
Tuner: DM7020HD/VU+Duo2
Antena: T90/E85/Triax110
Konwerter: Inverto Black Ultra / Best HQRF202
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 64 razy
Dostał Podziękowań: 34 razy

Antena DVB-T

#57

Post autor: inz.Antenowicz » 11 mar 2015, 21:51

vlad1997 pisze:A dodatkowo te stare duże wersje ASR też odbierały FM :) nowe już nie .
No wlasnie, ja chcialem ta duza kupic na poczatku a dostalem ta polowke, tamta byl prawie dwa razy szersza. :confused: Te duze byly naprawde dobre.

To nie jest czasem ta?
Telmor DigitMax HD, ASR-860: http://www.dmtrade.pl/p1323,telmor-digi ... sywna.html
Ale tu jest w wersj pasywnej a to miala byc chyba Telmor DigitMax HD/P25?
Ostatnio zmieniony 11 mar 2015, 23:08 przez inz.Antenowicz, łącznie zmieniany 1 raz.


multifeed: Wavefrontier T90
konwerter: Inverto Black Ultra / Best Germany HD3D / Invacom QDH-031
diseqc: emp-centauri 16/1+1

Awatar użytkownika
vlad1997
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 594
Rejestracja: 16 wrz 2010, 22:21
Tuner: HDBOX9105+E2
Antena: td64
Konwerter: inverto
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 0
Dostał Podziękowań: 42 razy

Antena DVB-T

#58

Post autor: vlad1997 » 11 mar 2015, 23:07

Bardzo ciężko :( ale trzeba dobrze poszukać.


sprzęt jaki wpadnie do testów co jakiś czas inny

Awatar użytkownika
inz.Antenowicz
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 581
Rejestracja: 21 lip 2010, 17:26
Tuner: DM7020HD/VU+Duo2
Antena: T90/E85/Triax110
Konwerter: Inverto Black Ultra / Best HQRF202
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 64 razy
Dostał Podziękowań: 34 razy

Antena DVB-T

#59

Post autor: inz.Antenowicz » 11 mar 2015, 23:10

Sorry, edytowalem tekst..


multifeed: Wavefrontier T90
konwerter: Inverto Black Ultra / Best Germany HD3D / Invacom QDH-031
diseqc: emp-centauri 16/1+1

Awatar użytkownika
Slavio
Ekspert
Ekspert
Posty: 2503
Rejestracja: 12 lut 2009, 6:39
Lokalizacja: Bytom
Podziękował: 93 razy
Dostał Podziękowań: 317 razy

Antena DVB-T

#60

Post autor: Slavio » 11 mar 2015, 23:30

Za ten post użytkownik Slavio otrzymał podziękowanie od:
inz.Antenowicz (11 mar 2015, 23:38)


Mabo 1.15m+SG2100, Laminas AS-130+SG2100
Parabola Technisat 150cm

ODPOWIEDZ

Wróć do „Warsztat i serwis”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości