Ruchy siłownika na końcowych pozycjach :siłownik od wschodu

Wszystko o sprzęcie potrzebnym do obrotu anten
lahcim
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 477
Rejestracja: 18 sie 2014, 13:47
Antena: Laminas ofc1200
Konwerter: Best quad
Lokalizacja: Okolice Katowic
Podziękował: 15 razy
Dostał Podziękowań: 40 razy

Ruchy siłownika na końcowych pozycjach :siłownik od wschodu

#1

Post autor: lahcim » 09 wrz 2016, 20:21

Nie mam doświadczenia z montażem siłownika dlatego chciałbym zapytać. Mam laminas 1200 z polarmount z hollex i siłownik superjack 12 cali zamontowany od wschodu. Czy normalne jest że na skrajnie końcowym położeniu od wschodu około 90 east siłownik można ruszać dalej w lewą stronę i antena oczywiście razem i siłownikiem przesuwa się dalej na wschód . Oczywiście mówię o ruszania siłownikiem ręcznie bo sam siłownik jest cały wsunięty wtedy. Siłownik obraca się w poziomie na obu przegubach pomimo że jest dokręcony i kulki w przegubach są unieruchomione to siłownik można przesuwać ręcznie dalej na wschód razem z anteną.


Laminas ofc1200 polarmount ( 40.5 W-90 E )
Tuner Dr.hd F15 , Dr.hd F16 , Openbox SX9 TWIN.

Awatar użytkownika
Harti
Admin
Admin
Posty: 10235
Rejestracja: 11 lut 2009, 21:23
Lokalizacja: Rybnik (18.5E/50.1N)
Podziękował: 208 razy
Dostał Podziękowań: 745 razy
Kontakt:

Ruchy siłownika na końcowych pozycjach :siłownik od wschodu

#2

Post autor: Harti » 09 wrz 2016, 20:51

Trochę nie rozumiem? masz siłownik tak jak na zdjęciu? w tym położeniu całość jest sztywna i nie da się przesunąć anteny wraz z siłownikiem :hmmm: chyba że nie masz dokręconej obejmy w której jest siłownik. :cool2: Gdzie jest w takim razie luz że da się to przesunąć? Efekty o których piszesz mogą występować kiedy siłownik jest wychylony poza oś polarmountu, wtedy mamy już taki luz że ręcznie da się przesunąć antenę wraz z siłownikiem który nie trzyma anteny stabilnie.
Załączniki
Nowy folderscreen_20_47_18__09_09_2016.jpg


Anteny:
240cm 85.0*E---24.0*W (4 lnb:Ku/KuR/L, Ka,C-band)
120cm 93.5*E---30.0*W
180cm 31E,39E,42E, 45/46E,
multifocus e85 33E,28.0E,23,5E, 19,2E, 13E
125cm 1W, 4W
100cm 5E, 9E
Tunery
C+, GTMedia Combo, Octagon SX88+, Prof Rev7300......

lahcim
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 477
Rejestracja: 18 sie 2014, 13:47
Antena: Laminas ofc1200
Konwerter: Best quad
Lokalizacja: Okolice Katowic
Podziękował: 15 razy
Dostał Podziękowań: 40 razy

Ruchy siłownika na końcowych pozycjach :siłownik od wschodu

#3

Post autor: lahcim » 09 wrz 2016, 21:55

Tak mam siłownik jak na tym zdjęciu powyżej. Postaram się jutro nakręcić filmik i może wtedy mi doradzicie bo sam tego nie rozumiem że tak się dzieję. Pewnie coś źle zamontowałem tylko muszę się dowiedzieć co jest źle.


Laminas ofc1200 polarmount ( 40.5 W-90 E )
Tuner Dr.hd F15 , Dr.hd F16 , Openbox SX9 TWIN.

lahcim
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 477
Rejestracja: 18 sie 2014, 13:47
Antena: Laminas ofc1200
Konwerter: Best quad
Lokalizacja: Okolice Katowic
Podziękował: 15 razy
Dostał Podziękowań: 40 razy

Ruchy siłownika na końcowych pozycjach :siłownik od wschodu

#4

Post autor: lahcim » 12 wrz 2016, 15:48

Harti
Jednym z błędów jakie zrobiłem to złe ustawienie regulacji deklinacji w senie że jako znacznik według którego ma być deklinacja 6.6 dla mojej lokalizacji wziąłem środek śruby co zaznaczyłem na żółto podczas gdy u ciebie widzę że to jest miejsce zaznaczone na czerwono a jeśli tak to spora różnica. Proszę o potwierdzenie które miejsce / punkt ustawić na te 6.6 ? Skala deklinacji jest ale które miejsce tego płaskownika czy początek czy śruba czy jeszcze inne to już nie jest jasne. Hollex instrukcji nie daję .

Jeszcze jedno pytanie czy śruby do regulacji deklinacji mają być dokręcone maksymalnie bo tak zrobiłem ale wolę się upewnić że tam nie ma być żadnego luzu.

W takiej pozycji siłownika u mnie jak u cibie na zdjęciu to mam dopiero 85 e a żeby było 90e to siłownik musiał by iść silnikiem do góry dużo wyżej czyli rura siłownika musiała by być ponad tymi dwoma śrubami którymi jest blacha boczna przykręcona.
Załączniki
Nowy folderscreen_20_47_18__09_09_2016.jpg
Ostatnio zmieniony 12 wrz 2016, 16:06 przez lahcim, łącznie zmieniany 1 raz.


Laminas ofc1200 polarmount ( 40.5 W-90 E )
Tuner Dr.hd F15 , Dr.hd F16 , Openbox SX9 TWIN.

Awatar użytkownika
Harti
Admin
Admin
Posty: 10235
Rejestracja: 11 lut 2009, 21:23
Lokalizacja: Rybnik (18.5E/50.1N)
Podziękował: 208 razy
Dostał Podziękowań: 745 razy
Kontakt:

Ruchy siłownika na końcowych pozycjach :siłownik od wschodu

#5

Post autor: Harti » 12 wrz 2016, 16:05

Jeśli odbierasz dobrze orbitę to nie masz co kombinować. :hmmm:
Powiem ci z ręką na sercu że nigdy nie używałem żadnych miarek i podziałek z pm :grin: w mabo raczej to było dla jaj niż pomocy :hmmm: po prostu ustawiałem zgrubnie całość i potem według pasków regulowałem wszystkie punkty profilując trajektorię.


Anteny:
240cm 85.0*E---24.0*W (4 lnb:Ku/KuR/L, Ka,C-band)
120cm 93.5*E---30.0*W
180cm 31E,39E,42E, 45/46E,
multifocus e85 33E,28.0E,23,5E, 19,2E, 13E
125cm 1W, 4W
100cm 5E, 9E
Tunery
C+, GTMedia Combo, Octagon SX88+, Prof Rev7300......

lahcim
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 477
Rejestracja: 18 sie 2014, 13:47
Antena: Laminas ofc1200
Konwerter: Best quad
Lokalizacja: Okolice Katowic
Podziękował: 15 razy
Dostał Podziękowań: 40 razy

Ruchy siłownika na końcowych pozycjach :siłownik od wschodu

#6

Post autor: lahcim » 12 wrz 2016, 16:06

W takiej pozycji siłownika u mnie jak u Ciebie na zdjęciu to mam dopiero 85 e a żeby było 90e to siłownik musiał by iść silnikiem do góry dużo wyżej czyli rura siłownika musiała by być ponad tymi dwoma śrubami którymi jest blacha boczna przykręcona. Siłownik już nie chcę sam iść tak wysoko a nawet jak go tak ustawię to później już tak wysoko nie wraca tylko wraca tyle ile u ciebie na zdjęciu. Innymi słowy silnikiem do góry wyżej już nie chcę się obrócić , wygląda na to że coś przeważa. Jak zmienię deklinację to chyba też się zmieni ustawienie/ położenie anteny na skrajnym wschodzie i siłownik nie będzie się musiał tak wysoko wspinać silnikiem do góry ?
Załączniki
Nowy folderscreen_20_47_18__09_09_2016.jpg


Laminas ofc1200 polarmount ( 40.5 W-90 E )
Tuner Dr.hd F15 , Dr.hd F16 , Openbox SX9 TWIN.

Awatar użytkownika
Jacek
Ekspert
Ekspert
Posty: 1918
Rejestracja: 11 lut 2009, 21:54
Tuner: DM800
Antena: Mabo120PM
Konwerter: Invacom
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 25 razy
Dostał Podziękowań: 80 razy
Kontakt:

Ruchy siłownika na końcowych pozycjach :siłownik od wschodu

#7

Post autor: Jacek » 12 wrz 2016, 17:46

Jak próbujesz zrobić na "fabrycznych" otworach montażowych to może być ciężko - trzeba trochę "pogłówkować" - dociąć swoją blachę, nawiercić nowe otwory. W MABO nie wiedzieli pewnie, że na tych antenach ktoś będzie łapał taki zakres "orbity" :cigar: .


''Gdy gazela budzi się o poranku wie, że musi biegać szybciej niż najszybszy lew, inaczej zostanie pożarta...
Gdy rano budzi się lew - już wie, że musi biec szybciej niż najwolniejsza gazela, bo zdechnie z głodu...
Nieważne czy jesteś gazelą, czy lwem od rana musisz zapierdalać..."
PODOBNO:
(Muhammad bin Raschid Al Maktum, szejk Dubaju.)

lahcim
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 477
Rejestracja: 18 sie 2014, 13:47
Antena: Laminas ofc1200
Konwerter: Best quad
Lokalizacja: Okolice Katowic
Podziękował: 15 razy
Dostał Podziękowań: 40 razy

Ruchy siłownika na końcowych pozycjach :siłownik od wschodu

#8

Post autor: lahcim » 12 wrz 2016, 18:01

Jacek

Czy taka blacha była by lepsza bo takie mam wrażenie ?

Obrazek

Przyznam że aż się trochę obawiam jeździć anteną do 90e i ponad bo mam wrażenie że zaraz runie w dół a jak się ludzie patrzą!


Laminas ofc1200 polarmount ( 40.5 W-90 E )
Tuner Dr.hd F15 , Dr.hd F16 , Openbox SX9 TWIN.

Awatar użytkownika
rysiuhelix
Ekspert
Ekspert
Posty: 4106
Rejestracja: 12 lut 2009, 12:08
Podziękował: 213 razy
Dostał Podziękowań: 291 razy

Ruchy siłownika na końcowych pozycjach :siłownik od wschodu

#9

Post autor: rysiuhelix » 12 wrz 2016, 18:58

Ruchy Twojej anteny w skrajnym położeniu wschodnim wynikają z utraty w tym położeniu stabilności anteny , co jest wynikiem braku sztywności - trójkąt
stabilności już zbliża się do linii prostej i cały układ jest chwiejny .
Ten trójkąt - to trójkąt o wierzchołkach - oś obrotu , mocowanie siłownika/ przegub centralny / i mocowanie siłownika - teleskopu .
Aby układ był stabilny w skrajnym położeniu wschodnim należy przesunąć mocowanie przegubu głównego bliżej osi polarmounyu , natomiast wydłużyć
mocowanie główki siłownika w prawo / stojąc za anteną / .
Wymaga to trochę eksperymentów z nowymi punktami mocowania siłownika i cierpliwości.
Zmianą deklinacji nic nie zdziałasz - co najwyżej pogorszysz odbiór na orbicie .

Aby przejść do konkretów zamieść fotki anteny i PM / szczególnie w tym skrajnym położeniu / .
Nikt nie jest wróżką aby radzić coś konkretnego nie widząc tego / miałeś zamieścić filmik o ile sobie dobrze przypominam / .

Moje PM / a mam ich 5 kpl / bez problemu jeżdżą w zakresie 95E do 50 W / zachowując sztywność i stabilność / , na zachodniej stronie wspomagam się zderzakiem sprężynowym , aby zapobiec przełamaniu się anteny .
Przy PM anten 120 cm - najlepiej mieć siłownik 18 cali .

Na tym PM zaadaptowanym od Mabo można bez problemu uzyskać zakres - 90E do 35W .
Za ten post użytkownik rysiuhelix otrzymał podziękowanie od:
lahcim (12 wrz 2016, 20:08)



Awatar użytkownika
Jacek
Ekspert
Ekspert
Posty: 1918
Rejestracja: 11 lut 2009, 21:54
Tuner: DM800
Antena: Mabo120PM
Konwerter: Invacom
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 25 razy
Dostał Podziękowań: 80 razy
Kontakt:

Ruchy siłownika na końcowych pozycjach :siłownik od wschodu

#10

Post autor: Jacek » 12 wrz 2016, 19:07

Trudno coś oceniać na odległość. Nie wiem jakie masz tzw zdolności manualne, na ile czujesz że się na tym znasz. Jeśli robisz to pierwszy raz i "tego" nie "czajisz" :crazy: to daj sobie spokój i poszukaj specjalisty w okolicy. Tego typu mocowania wychodzą w "praniu". Każdy sobie ny i sam dopieszcza mocowanie siłownika, żeby było jak najlepiej. Dla anteny i siłownika. Niektórzy jeszcze "myślą" o sąsiadach (obniżenie napięcia z pozycjonera na zaciski motoru).
Jeśli chcesz się sam za to brać to musisz posiadać:
szlifierka kątowa
wiertarka + wiertła do 12mm
"jakieś" kawałki płaskownika, kątownika
i dużo czytać i pytać na forum, ale sam musisz zacząć czuć, że to co robisz będzie dobrze zamontowane.
Za ten post użytkownik Jacek otrzymał podziękowanie od:
lahcim (12 wrz 2016, 20:08)


''Gdy gazela budzi się o poranku wie, że musi biegać szybciej niż najszybszy lew, inaczej zostanie pożarta...
Gdy rano budzi się lew - już wie, że musi biec szybciej niż najwolniejsza gazela, bo zdechnie z głodu...
Nieważne czy jesteś gazelą, czy lwem od rana musisz zapierdalać..."
PODOBNO:
(Muhammad bin Raschid Al Maktum, szejk Dubaju.)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Siłowniki/obrotnice/pozycjonery”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości