Ferguson HF - 8900 HD

Wszystko na temat odbiorników marki Ferguson
Awatar użytkownika
kruchy
nowy
nowy
Posty: 27
Rejestracja: 27 mar 2009, 14:28
Tuner: Technomate 8000 HD
Antena: Maximum Multifocus E85 (28,5*E - 12,5*W)
Konwerter: 11
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 0
Dostał Podziękowań: 0
Kontakt:

Ferguson HF - 8900 HD

#1

Post autor: kruchy » 27 mar 2009, 15:42

Od ponad miesiąca jestem posiadaczem tytułowego Ferdka, po upewnieniu się czy mity, które funkcjonowały na temat stabilności tunka, są prawdziwe. Konsultowałem się w tych sprawach z jacky-x, za którego uwagi i sugestie jestem wdzięczny.

Myślę, że jak będę miał więcej czasu podzielę się osobistymi wrażeniami, jednak na dzień dzisiejszy mam problem z którym nie mogę się uporać.

Chodzi o pliki wynikowe z nagrywania TP0 - do konwersji na kompie używam programu WinAvi Video Converter 9.0, by uzyskać plik AVI. Wszystko działa jak trzeba - dopóki nie mam do czynienia z nagraniami zajmującymi ponad 2 GB. Program konwertuje do 99% i się zatrzymuje (na 2-3 sekundy przed planowanym końcem). Wyjście z programu powoduje co prawda zapisanie pliku, ale jest on "zepsuty"
Szukałem po necie ale niczego konkretnego nie znalazłem - być może jest to kwestia dobrania odpowiednich kodeków? Jeśli ktoś opanował problem niech da znać - wszystkich możliwości kombinowania jeszcze nie wyczerpałem, ale jeśli nie musiałbym całego weekendu spędzić przed kompem byłoby miło ;).


Technomate 8000 HD, Maximum Multifocus E85 (28,5*E - 23,5*E - 19,2*E - 16,0*E - 13,0*E - 9,0*E - 5,0*E - 1,0*W - 4/5*W - 8,0*W - 12,5*W)

Awatar użytkownika
jacky-x
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 914
Rejestracja: 11 lut 2009, 22:03
Lokalizacja: Duchowa stolica śl.
Podziękował: 39 razy
Dostał Podziękowań: 60 razy
Kontakt:

Re: Ferguson HF - 8900 HD

#2

Post autor: jacky-x » 27 mar 2009, 23:32

@kruchy
Ograniczenie avi to 2GB. Chyba, że nagrywasz avi w standardzie 2.0 (openDML chyba to się nazywa) Format AVI 1.0 ma limit 2GB. AVI 2.0 teoretycznie może mieć nieskończenie duży rozmiar ale, nie wszystkie programy do edycji radzą sobie z AVI 2.0 Istnieje także ograniczenie formatu AVI 2.0 do 4GB na dyskach FAT32, chyba mniej więcej tak to wygląda :blink: . Pozdr

PS
Zapodaj mu najnowsze oprogramowanie, jesli nie masz, doszło kilka funkcji min oficjalnie timeshift, obsługa DiSEqC 1.1. i jeszcze kilka drobnych poprawek. Pozdr


http://jackysat.atspace.com/
SAT - Ariva 250HD combo / Emme Esse ASC 125 - DG 380 (90E-58W)/ Inverto Black Ultra /
NAZIEMNA - Logarytmiczna
FM - Televes FM circular 1201

Awatar użytkownika
kruchy
nowy
nowy
Posty: 27
Rejestracja: 27 mar 2009, 14:28
Tuner: Technomate 8000 HD
Antena: Maximum Multifocus E85 (28,5*E - 12,5*W)
Konwerter: 11
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 0
Dostał Podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Ferguson HF - 8900 HD

#3

Post autor: kruchy » 04 kwie 2009, 23:14

W ubiegły weekend testowałem pare programów które miały mi dopomóc w konwersji i kompresji plików tp0. Moja metoda nie jest może najszybsza i nie jest najwydajniejsza - ale za to działa na 100 %. Do obróbki potrzebuje 3 programów - a zdarzyć się może, że przyda się jeszcze czwarty.
Niniejszy przewodnik opisuje krok po kroku proces konwersji/edycji i kompresji plików, w taki sposób by był zrozumiały dla laika.


1. DVD-Studio 1.57 (DVB Stream Editor) - wersja Trial

W tym programie dokonuje konwersji z tp0 na mpg, czyli otwieramy plik, a następnie wciskamy przycisk "Create MPEG file"

2. Mpg2Cut2 - freeware

Jak już wiadomo ferguson zapisuje najwyżej 4 GB pliki, więc przy dłuższym nagraniu np. 2-godzinnym dzieli materiał na 4 GB i 1 GB. Po przekonwertowaniu tych plików w DVD-Studio, łączymy je bez większych problemów w Mpg2cut2. Ta opcja występuje również w VirtualDubMod - ale do tej pory działała tylko przy łączeniu malutkich pliczków.
Obsługa Mpg2Cut2, mimo siermiężnego interface'u jest prosta:
- File => Open (pierwszy z plików)
- File => Append File (następny z plików)
Zdarzyło mi się połączyć 7 kawałków i wszystko działa OK

3. VirtualDubMod - freeware

Na zakończenie zostaje nam kompresja i obróbka materiału filmowego. Trzy najważniejsze kroki to:

- USUWANIE REKLAM - jeśli ktoś nigdy nie miał do czynienia z tym programem - krótka instrukcja: pod suwakiem mamy ikonki z których interesują nas dwie ostatnie (czarne strzałki), pierwszą z nich klikamy zaznaczając początek reklam, za pomocą kursorów przesuwamy suwak do końcowej reklamy, po czym klikamy na drugą ikonkę i wciskamy z klawiatury "del"

- KADROWANIE (usuwanie czarnych pasów z filmów panoramicznych) - wybieramy z menu:
Wideo => Filtry => Dodaj => null transform => OK => Kadrowanie
(otwiera nam się nowe okno w którym najłatwiej jest "złapać myszą" dolną a później górną krawędź i przeciągnąć na taką odległość na jakiej występują czarne pasy.

- KOMPRESJA - pozostaje nam już tylko zmniejszenie objętości pliku do standardu *.avi. W tym celu wybieramy z menu:
Wideo => Kompresja => wybieramy jakiś kodek np. Xvid MPEG-4 Codec => OK
Plik => Zapisz jako => wpisujemy nazwę => Zapisz

Kompresja nawet na szybkich komputerach trwa bardzo długo więc warto zostawić proces na noc - jeśli mamy "ciężki" plik.


4. WinAVI 9.0 Trial (w razie problemów)

Ten program warto mieć jako swego rodzaju deskę ratunku. Korzystanie z jego funkcji baaardzo wydłuży cały proces dochodzenia do pliku avi, ale zdarzyło się ze nie było wyjścia. Jedno z nagrań, po konwersji za pomocą DVD-Studio 1.57, rozlazło się z proporcjami - film wyglądał tak jakby ściśnięto mu boki i rozciągnięto góra/dół. W tym wypadku normalna procedura nie wchodzi w grę - można co prawda przeskalować materiał w VirtualDubMod za pomocą filtru resize, ale efekt będzie opłakany. W tym momencie plik mpeg należy powyższym programem przekonwertować do formatu DVD, czyli plik z rozszerzeniem *.vob. Dalsza procedura już po staremu czyli łączymy pliki vob programem Mpg2Cut2, a następnie edytujemy VirtualDubMod. Program ten warto też użyć jeśli plik wynikowy zawiera swego rodzaju artefakty na obrazie (cieniutkie poziome, czarne paseczki przy dynamicznych scenach)


Powyższy proces konwersji/edycji/kompresji nie jest niestety idealny - wymaga sporej ilości miejsca na dysku, dużej ilości czasu, a efekt kompresji - spora objętość pliku wynikowego (domyślna kompresja fonii narzucona przez DVD-Studio jest zbyt słaba). W tym momencie można użyć zwykłego VirtualDub'a i możemy raz jeszcze dobrać kompresję obrazu i dźwięku - choć wybór kodeków audio będziemy mieli mocno ograniczony - najczęściej do kodeków AC3, ale jeśli komuś zależy na małej objętości plików wynikowych - zyska na tej operacji bardzo wiele niezauważalnym kosztem pogorszenia jakości. Jeśli ktoś opracował prostszą 100% metodę na ujarzmienie plików tp0, zachęcam do napisania podobnego poradnika.


Technomate 8000 HD, Maximum Multifocus E85 (28,5*E - 23,5*E - 19,2*E - 16,0*E - 13,0*E - 9,0*E - 5,0*E - 1,0*W - 4/5*W - 8,0*W - 12,5*W)

Awatar użytkownika
jacky-x
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 914
Rejestracja: 11 lut 2009, 22:03
Lokalizacja: Duchowa stolica śl.
Podziękował: 39 razy
Dostał Podziękowań: 60 razy
Kontakt:

Re: Ferguson HF - 8900 HD

#4

Post autor: jacky-x » 05 kwie 2009, 11:01

@kruchy
Temat obróbki widać dosć cię wciągnoł, w wolnej chwili możesz potestować następujące programy (wersje trial, demo na pewno znajdziesz) :
Nero vision
Womble Video Wizard DVD
XilisVidConUltimate51
ProjectX-v0.90.04.00.b24 później WinAVI Video Converter do pliku dvd
WONDERSHARE VIDEO CONVERTER PLATINUM v 4.0.2.57
powinno być prościej, szybciej i łatwiej. Jesli potestujesz to napisz wrażenia, na pewno przyda się, ja tylko oglądam z dysku i obróbką się nie bawię. Pozdr


http://jackysat.atspace.com/
SAT - Ariva 250HD combo / Emme Esse ASC 125 - DG 380 (90E-58W)/ Inverto Black Ultra /
NAZIEMNA - Logarytmiczna
FM - Televes FM circular 1201

Awatar użytkownika
kruchy
nowy
nowy
Posty: 27
Rejestracja: 27 mar 2009, 14:28
Tuner: Technomate 8000 HD
Antena: Maximum Multifocus E85 (28,5*E - 12,5*W)
Konwerter: 11
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 0
Dostał Podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Ferguson HF - 8900 HD

#5

Post autor: kruchy » 05 kwie 2009, 22:23

@jacky-x , dzięki za podesłane wskazówki :beer: - temat w istocie mnie wciągnął, kiedy to nagrywałem coś Ojcu, by mógł sobie oglądać na kompie. Pomocy szukałem w necie, ale opisy był na tyle lakoniczne, że trzeba było troszkę pokombinować samemu. Trochę mi się wtedy spieszyło i szukałem rozwiązania 100% sprawnego. Teraz będę mógł się zająć tematem na większym luzie - o Nero Vision słyszałem dużo dobrego więc temat będę zgłębiał dalej - tyle, że z braku czasu może to trochę potrwać. Jak odkryję jakieś lepsze rozwiązanie nie omieszkam się podzielić wrażeniami ;)


Technomate 8000 HD, Maximum Multifocus E85 (28,5*E - 23,5*E - 19,2*E - 16,0*E - 13,0*E - 9,0*E - 5,0*E - 1,0*W - 4/5*W - 8,0*W - 12,5*W)

Awatar użytkownika
Andrewko
nowy
nowy
Posty: 6
Rejestracja: 14 mar 2009, 23:13
Tuner: Ferguson
Lokalizacja: Cork,Ireland
Podziękował: 0
Dostał Podziękowań: 0

Re: Ferguson HF - 8900 HD

#6

Post autor: Andrewko » 06 kwie 2009, 20:13

@kruchy mógł byś wrzucić gdzieś na upload jakiegoś sampla nagranego z kanału HD, tak żeby zajmował ze 100mb ?. Chętnie bym potestował konwersje takiego formatu i później podzielił się swoimi spostrzeżeniami. Pozdro



Awatar użytkownika
kruchy
nowy
nowy
Posty: 27
Rejestracja: 27 mar 2009, 14:28
Tuner: Technomate 8000 HD
Antena: Maximum Multifocus E85 (28,5*E - 12,5*W)
Konwerter: 11
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 0
Dostał Podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Ferguson HF - 8900 HD

#7

Post autor: kruchy » 08 kwie 2009, 10:15

@Andrewko, nie ma sprawy - może jeszcze dziś uda mi się wrzucić jakiś kawałek na upa. Ja dotychczas materiału HD nie testowałem wcale - więc sam jestem ciekaw jak Ci pójdzie...


Technomate 8000 HD, Maximum Multifocus E85 (28,5*E - 23,5*E - 19,2*E - 16,0*E - 13,0*E - 9,0*E - 5,0*E - 1,0*W - 4/5*W - 8,0*W - 12,5*W)

xravenx
nowy
nowy
Posty: 21
Rejestracja: 12 lut 2009, 20:06
Podziękował: 1 razy
Dostał Podziękowań: 0

Re: Ferguson HF - 8900 HD

#8

Post autor: xravenx » 08 kwie 2009, 14:13

Ja ze swojej strony mogę polecić programy
ProjectX - na początku bardzo trudny w obsłudze i ciężko się połapapć co do czego. Obrabia tylko matariał SD. Jest to program, który robi "demux" czyli rozbija nagrany materiał na poszczególne ścieżki obrazu, dźwięku, napisów lub wywala niepotrzebne śmieci ze strumienia.
TsRemux - to samo co wyżej ale jest dużo uboższy, obrabia materiał HD.
Avidemux - program który łączy to co wcześniej rozbiliśmy i robi plik .avi .mkv czy co tam sobie wymyślimy. Nagrania z niektórych tunerów potrafi też odczytać bez wcześniejszego demuxowania. Dużo różnych kompresji do wyboru m.in. x264(darmowa i otwarta implementacja kodeka h264). Odcinek starego serialu który zgrałem na komputer i zajmował jakieś 250MB po kompresji x264 zajmował połowę mniej i nie widziałem różnicy w jakości. Pozwala równieżna edycję materiału: wycinanie reklam, obcinanie czarnych pasów, są różne filtry i efekty.

Programy są darmowe:
http://sourceforge.net/projects/project-x
http://fixounet.free.fr/avidemux/
http://www.videohelp.com/tools/TsRemux

O ile obróbkę audio-video w miarę opanowałem to mam kłopot z napisami. ProjectX potrafi wyciągnąć napisy z telegazety ale nie mają one podanego czasu jak wyświetlać i trzeba by ustawiać ręcznie :angry: . Napisy DVB są "demuxowane" i można je odczytać programem do edycji napisów ale nie umiem ich poprawnie nanieść na materiał video.



Awatar użytkownika
kruchy
nowy
nowy
Posty: 27
Rejestracja: 27 mar 2009, 14:28
Tuner: Technomate 8000 HD
Antena: Maximum Multifocus E85 (28,5*E - 12,5*W)
Konwerter: 11
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 0
Dostał Podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Ferguson HF - 8900 HD

#9

Post autor: kruchy » 10 kwie 2009, 18:16

@Andrewko. poniżej link do pliku - niecałe 2 minuty a plik ponad 80 MB :O. Zgrałem materiał z mową tak by sprawdzić synchronizacje audio/video - powodzenia w testach!

http://wyslijto.pl/plik/pa7b09m29d


Technomate 8000 HD, Maximum Multifocus E85 (28,5*E - 23,5*E - 19,2*E - 16,0*E - 13,0*E - 9,0*E - 5,0*E - 1,0*W - 4/5*W - 8,0*W - 12,5*W)

Awatar użytkownika
Andrewko
nowy
nowy
Posty: 6
Rejestracja: 14 mar 2009, 23:13
Tuner: Ferguson
Lokalizacja: Cork,Ireland
Podziękował: 0
Dostał Podziękowań: 0

Re: Ferguson HF - 8900 HD

#10

Post autor: Andrewko » 20 maja 2009, 20:35

Przepraszam że się nie odzywałem. Ale zapiernicz ostatnio że cho :) Jak możesz podeślij jeszcze sampla z materiału SD pozdro



ODPOWIEDZ

Wróć do „Ferguson”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości